Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

W kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika

W kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Jasnogórskie „Pawełki”

W styczniu blisko 500 paulinów ze wspólnoty jasnogórskiej oraz z 70 klasztorów w 17 krajach świata przeżywa obchody uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Wraz z nimi duchowo świętuje także grono kilkudziesięciu konfratrów zakonu.

Przez 9 dni paulini gromadzą się na nowennie ku czci św. Pawła. To popularne „Pawełki” – nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci św. Pawła, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.

Wewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini obchodzili 15 stycznia. Wspólnotowej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. W homilii zwrócił uwagę, by wobec licznych zagrożeń fizycznych i duchowych, które niesie współczesny świat, na wezwanie Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”, odpowiadać z wiernością i wytrwałością. Ojciec generał podkreślił, że na drogę pielgrzymowania do Jezusa, wzorem swoich poprzedników: św. Pawła, bł. Euzebiusza i innych współbraci, wkraczają paulini również dziś.

Tego dnia bracia odnowili swoją profesję zakonną.

Kolejnego dnia, 16 stycznia, paulini w sposób szczególny czczą Maryję jako Królową Pustelników, Matkę i Opiekunkę Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry, ponowili oni Akt zawierzenia Matce Bożej. W homilii ojciec przeor podkreślił, że wyjątkowa rola Maryi w życiu i działalności paulińskiej wspólnoty zapisana jest w konstytucjach zakonu paulinów, a Maryja i dziś, w trudnych i niestabilnych czasach, jakich doświadczamy, jest jej przewodniczką w wierze.

W uroczystość św. Pawła, 17 stycznia, Sumę odpustową z udziałem paulinów i pielgrzymów odprawił w bazylice abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, konfrater Zakonu Paulinów. W homilii postawił pytanie: czy moje życie jest rzeczywistą odpowiedzią na dar Bożego powołania? Podkreślił, że czytania biblijne wskazują iż „zarówno sam dar życia, jak i dar powołania biorą swój początek z Boga”, i trzeba uświadomić sobie prawdę, że już nie należymy do samych siebie, ale do Chrystusa.

Reklama

Na zakończenie ksiądz arcybiskup poprowadził modlitwę Anioł Pański o ustanie epidemii i powrót życia pielgrzymkowego na Jasną Górę oraz udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Sumę ubogaciła śpiewem liturgiczna „Schola Domine Jesu” pod kierunkiem ks. Mateusza Ociepki.

Ponieważ św. Paweł w popularnej tradycji uznawany jest także za szczególnego patrona i opiekuna dzieci oraz matek spodziewających się potomstwa lub pragnących je mieć, na ostatnie nabożeństwo „Pawełek” przychodzą młode małżeństwa z dziećmi. W tym roku dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo przez posługę bp. Antoniego Długosza, ale świętowanie odbyło się w zmienionej formie – na dziedzińcu przed bazyliką.

„Tymbarski Ton” kolęduje

Strażacka Orkiestra Dęta „Tymbarski Ton” z Tymbarku, miejscowości na ziemi limanowskiej, w sercu Beskidu Wyspowego, kolędowała na Jasnej Górze 9 stycznia. Przybyli członkowie orkiestry, głównie ludzie młodzi, a także część parafian z ks. proboszczem Janem Banachem oraz przedstawiciele władz gminy z wójtem. W reżimie sanitarnym i w mniejszej niż zwykle liczbie osób – ale dotarli, bo, jak mówią, czuli wielką potrzebę. Zagrali i zaśpiewali podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego, mieli także swoją Mszę św. w bazylice jasnogórskiej.

Kolędowanie „Tymbarskiego Tonu” w jasnogórskim sanktuarium jest już tradycją – w tym roku odbyło się po raz ósmy. Orkiestra istnieje od 27 lat. Jej dyrygentem jest Andrzej Głowa, a kierownikiem Ryszard Gawron.

2021-01-20 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję