Reklama

Niedziela Małopolska

To potężne narzędzie

W niedzielę 24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona mediów.

To okazja, aby sobie uświadomić, jak ważną rolę spełniają dziennikarze, jak odpowiedzialna jest ich praca, którą służą społeczeństwu. Dlatego warto ich wesprzeć modlitwą, o czym przekonują uczestnicy sondy:

Ewa Stadtmüller, pisarka, parafia Podwyższenia Krzyża na Kurdwanowie: – Dziennikarze mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób patrzymy na otaczający nas świat i ludzi. Przekazując (bardziej lub mniej rzetelne) informacje, komentarze, opinie czy sądy, sterują naszymi emocjami. Słowo to potężne narzędzie. Modlę się, aby ci, którzy się nim posługują, przypominali sobie czasem zalecenie Sokratesa i próbowali przepuścić to, co chcą nam powiedzieć, przez trzy sita: 1. Czy to prawdziwe? 2. Czy godziwe? 3. Czy przyniesie jakikolwiek pożytek temu, kto to usłyszy?

Reklama

Stanisław Kumon, inżynier-mechanik; parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie Starym:

– Żyjemy w czasach, gdy przypomina się nam o zrównoważonym trójpodziale władzy na: ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Jako tę czwartą dodajemy współcześnie media. Chociaż coraz częściej przekonuję się, że ta czwarta władza, stała się pierwszą. Mając nieograniczone fundusze, cyfrowe środki przekazu i armię wykształconych dziennikarzy, można dowolnie kształtować opinię, a w następstwie wpływać na wszystko; nasze postawy, wyniki wyborów, sądy i rządy. Iluzją wydaje się, że mamy na cokolwiek wpływ. Czyż bowiem rodzice, dziadkowie mogą kształtować młode pokolenie w oparciu o wiarę, rozum, rodzinną tradycję, historię? Jest to bardzo trudne, młodzi mają w mediach cyfrowych zupełnie inny świat, inne wartości. Tam poznają stworzone na potrzeby upowszechnianych dziś ideologii współczesne elity; polityków, naukowców, aktorów, nauczycieli i niestety, dziennikarzy. Jakże nam brak postaw św. ojca Maksymiliana Kolbe, budującego i kształtującego media nawet w dalekiej Japonii. Uważam, że wolność to wiedza i praca. Skąd czerpać wiedzę? Oczywiście, z mądrych książek, rzetelnych gazet i takich mediów elektronicznych. Dlaczego ich jest tak mało, dlaczego niechętnie z nich korzystamy? Czy jako katolicy możemy mieć jakikolwiek wpływ na poziom informacji, na komentarze? Wydaje się, że bez pomocy Bożej jest to niemożliwe.

Reklama

Dziennikarze, ludzie mediów, aby publikować w prawdzie, sami muszą być wolni. Dlatego powinniśmy objąć ich specjalną modlitewną opieką. Tak jak modlimy się o odważnych kapłanów czy nauczycieli. Przydałby się modlitewny szturm do nieba o wolne, prawdziwe, służące dobru dziennikarstwo.

Ks. Bartłomiej Bachleda-Szeliga, wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu: – Myślę, że powinniśmy modlić się w intencji dziennikarzy, ponieważ to oni są często źródłem informacji, oni przekazują społeczeństwu wiadomości, które powinny być prawdziwe. I właśnie o tę prawdę, na którą czekamy, a którą dziennikarze mają przekazywać, my powinniśmy się modlić; aby w tym przekazie dziennikarze unikali pokusy mówienia półprawdy, częściowej prawdy, manipulacji, kłamstwa, z czym dzisiaj niejednokrotnie mamy do czynienia. Trzeba więc modlić się, by ludzie mediów byli uczciwymi, prawymi przekazicielami prawdy. Aby wykonując swą pracę, zawsze tej prawdy szukali. Dlaczego? No bo tylko prawda czyni nas wolnymi ludźmi. Módlmy się więc w intencji mediów i dziennikarzy przez cały rok, a nie tylko we wspomnienie ich patrona, św. Franciszka Salezego!

2021-01-19 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Kościół wspomina św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej

[ TEMATY ]

media

św. Salezy

Edycja Świętego Pawła

24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła. Jest on patronem dziennikarzy oraz prasy katolickiej gdyż na murach i parkanach rozlepiał ulotki - zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. W kontaktach między ludźmi wyznawał zasadę: "Więcej much się złapie na kroplę miodu aniżeli na całą beczkę octu".

Każdego roku w dniu św. Franciszka Salezego, Ojciec Święty ogłasza swe orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Temat tegorocznego orędzia Franciszka brzmi: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Papież zaprasza w nim wszystkich ludzi - tworzących media jak i z nich korzystających - do głebokiej refleksji nad przyczynami i logiką współczesnej dezinformacji w mediach, jak też do osobistej odpowiedzialności. Zaprasza więc wszystkie środowiska dziennikarzy nie tylko do refleksji nad przyczynami i logiką dezinformacji w mediach, ale też do osobistej odpowiedzialności. Apel ten kieruje zarówno do dziennikarzy, do uczestników mediów społecznościowych, jak i wszytkich ludzi dobrej woli spragnionych tego, aby media służyły prawdzie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Gabriel Zubeir Wako kończy 80 lat – 127 kardynałów-elektorów

2021-02-26 19:15

[ TEMATY ]

konklawe

kardynałowie

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Arcybiskup-senior Chartumu, pierwszy w historii kardynał z Sudanu Gabriel Zubeir Wako kończy 27 lutego 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe, gdyby do niego obecnie doszło. Liczba kardynałów, którzy mogą wybierać papieża, wynosi obecnie 127, przy czym znacznie ponad połowę tego grona mianował Franciszek.

Przyszły purpurat urodził się 27 lutego 1941 w mieście Mboro na terenie diecezji (wówczas wikariatu apostolskiego) Wau w dzisiejszym Sudanie Południowym w plemieniu Belanda Bviri. Tam też w 1947 rozpoczął naukę w szkole podstawowej a w latach 1951-55 uczęszczał do niższego seminarium duchownego św. Antoniego w Bussere w swej diecezji. W latach 1956-63 kształcił się w Wyższym Narodowym Seminarium Duchownym św. Pawła w Yei, po czym 21 lipca 1963 przyjął święcenia kapłańskie w Wau. Pracował następnie duszpastersko w swej diecezji, gdzie był m.in. inspektorem nauczania religii w szkołach.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. pedofilii podejmuje działania w sądach biskupich

2021-02-27 14:01

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PAŃSTWOWEJ KOMISJI DS. PEDOFILII

KONFERENCJA PAŃSTWOWEJ KOMISJI DS. PEDOFILII

Państwowa Komisja ds. pedofili zapowiedziała, że zwróci się do wszystkich sądów biskupich w Polsce o udzielenie informacji na temat prowadzonych w nich postępowań kanonicznych wobec osób duchownych wskazywanych jako sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Komisja wnioskuje o udzielenie takich informacji za okres od roku 2000 do dziś.

"Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, działając w oparciu o decyzję Stolicy Apostolskiej o zniesieniu tzw. tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych podjęła decyzję o skierowaniu pisemnych wystąpień do wszystkich sądów biskupich na terenie Polski" - czytamy w komunikacie Komisji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję