Reklama

Wiadomości

Inspirujące zielone projekty

Caritas Laudato si, odpowiadając na apel papieża Franciszka, rozpoczęła w roku 2019 program ekologicznej aktywizacji lokalnych społeczności.
Swoje zielone projekty już realizuje dwanaście diecezji, a ich działania mogą stać się inspiracją dla każdej parafii, szkoły czy wspólnoty!
Zapraszamy do odwiedzenia wybranych miejsc razem z nami.

Diececja Zielonogórsko-Gorzowska

Animatorzy zielonych krajobrazów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zainwestowali swój czas w zagospodarowanie naturalnych zasobów wody. W regionie winnic i ogrodów znaczenie ma zrównoważony rozwój, balans między urbanizcją terenu i rozwojem rolnictwa a zachowaniem naturalnych walorów środowiskowych. Równie ważne jest codzienne życie diecezji od kuchni – niemarnowanie jedzenia, zagospodarowanie resztek, prawidłowe segregowanie i recykling śmieci. Na gruntach parafialnych w Jaczowie, dostępnych dla społeczności lokalnej, parafianie zorganizowali modelowy ogród deszczowy. Wykonanie instalacji na plebanii stanowi dobry przykład dla mieszkańców, jak wykorzystać deszczówkę do podlewania ziół, kwiatów, krzewów, drzew. To pomysł na małą retencję, który przynosi też konkretne oszczędności. W przyparafialnym ogrodzie są uprawiane kwiaty i krzewy. Dzieci i nauczyciele ze szkoły i przedszkola wykonali grządki, posadzili drzewa i wysiali rośliny miododajne oraz łąkę kwietną. W ogrodzie odbyły się pierwsze lekcje przyrody i zajęcia warsztatowe dla dorosłych z zakresu ogrodnictwa ekologicznego. Na tym etapie w projekt zaangażowało się 45 osób dorosłych i kilka lokalnych firm. W kolejnych latach w ogrodzie planowane są dalsze prace polegające na zwiększaniu bioróżnorodności i budowaniu siedlisk dla zwierząt. Parafialny Zespół Ekologiczny wspiera także powstanie sześciu mniejszych ogrodów ekologicznych św. Franciszka w każdej sołeckiej wsi gminy Bytnica. Dumą projektu jest wirydarz ziołowy w ogrodzie parafialnym. Zioła wieloletnie wysadzono do pojemników drewnianych posadowionych na ziemi (z pozyskanych starych desek). „Mieszkańcy mają okazję przekonać się, że warto pielęgnować zioła w swoich przydomowych lub parapetowych ogródkach. Takie własne przyprawy są smaczniejsze niż z torebki i zdecydowanie tańsze” – tłumaczy Anna Kobylińska, animator diecezjalny programu Caritas Laudato si. Dodatkowo zioła będą wykorzystywane podczas warsztatów zielarskich, a wysuszone będą rozdawane w postaci mieszanek.

Diecezja Kielecka

Mural inspirowany „Pieśnią Słoneczną”

Szkolne Koło Caritas w Brzezinach w wakacje rozpoczęło działania w ramach projektu „Pochwalony bądź, mój Panie, przez matkę naszą Ziemię”. W niewielkiej podkieleckiej gminie Morawica powstał mural i ogródek pełen roślin użytkowych. — Dzięki naszej inicjatywie mieszkańcy Brzezin będą mieli możliwość zapoznać się na nowo z dobroczynnym działaniem roślin użytkowych. Przestrzeń, którą zagospodarowujemy, znajduje się w centrum wsi, w pobliżu szkoły i kościoła, jest częstym miejscem spotkań społeczności lokalnej — mówi Aleksandra Głodek, opiekun SKC i koordynator projektu. Mural inspirowany „Pieśnią słoneczną” św. Franciszka powstał w ciągu tygodnia, a w jego powstanie zaangażowanych było 8 wolontariuszy. Mural zostanie uwieczniony na pocztówkach, które trafią do każdego mieszkańca tego sołectwa.

Ozdoby pachnące lasem i wymiana odzieży w Wesołej

Reklama

Święta Bożego Narodzenia stały się okazją, by pielęgnując tradycje naszych dziadków pięknie przyozdobić mieszkanie. Często jednak znajdujemy w sklepach plastikowe, sztuczne dekoracje, które nie wpisują się w przesłanie troski o nasz wspólny dom. Jest wiele możliwości zrobienia naturalnych i pachnących wianków. Z tego względu w Centrum Duszpasterskim Wesoła odbyły się warsztaty ekologicznego rękodzieła, podczas których tworzono stroiki bożonarodzeniowe i ozdoby świąteczne – bez farbowania, bez plastiku, pachnące lasem. Zainteresowanie jest tak duże, że zaplanowano już 5 następnych edycji warsztatów.

Duszpasterstwo postanowiło też zatroszczyć się o potrzebujących w trudnym, zimowym czasie. Przed kościołem stanął wielki namiot z wieszakami, a obok niego szyld „WYMIANA CIEPŁA! Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku.” Akcja spotkała się z szerokim odzewem mieszkańców, którzy ochoczo włączyli się w działania.

Archidiecezja Warmińska

Co wiemy o ziołach?

Archidiecezja warmińska rozpościera się na malowniczych terenach jezior, lasów i parków. Troską mieszkańców powinno być roztoczenie opieki nad okoliczną przyrodą i budowanie świadomości znaczenia natury i bioróżnorodności oraz pozostawianie zielonej przestrzeni wokół siedlisk i domów. W ten cel wpisuje się „Ekologiczny ogród ziołowy” – projekt uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy. Ogród jest w trakcie realizacji, ale posadzono już w nim zioła. Uczniowie mają okazję zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem tych ziół w kuchni, w lecznictwie oraz w kosmetologii. Projekt ma zmieniać nawyki i zachęcać uczniów i ich rodziców do zakładania przydomowych ogródków ziołowych. Z zebranej w ogródku lawendy powstały pachnące woreczki, a środki pozyskane z ich rozprowadzania będą przekazane na pomoc charytatywną.

2021-01-13 14:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Inauguracja projektu "Laudato si"

[ TEMATY ]

Caritas

Maciej Krawcewicz

W siedzibie Caritas diecezjalnej w Zielonej Górze 12 czerwca miała miejsce inauguracja projektu „Laudato si”. – To ogólnopolski projekt, który nawiązuje do encykliki papieża Franciszka z 2015 roku – wyjaśnia Anna Kobylińska.Caritas Polska uruchomiła projekt jako odpowiedź na wezwanie papieskie. W jego ramach osoby związane z Caritas mają stać się dobrym zaczynem w swoich społecznościach lokalnych, pomóc w rozpropagowaniu szeroko pojętych działań proekologicznych i zachęcać do włączenia się w to dzieło jak największą liczbę osób. Cały artykuł w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję