Reklama

Niedziela w Warszawie

Parafianie ruszyli na pomoc

Odzew od pomagających był tak duży, że księża musieli ograniczyć liczbę przychodzących osób. Najmłodsza miała 19 lat, najstarsza 79.

Niedziela warszawska 3/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Choć sami jesteśmy zmęczeni pandemią, to wciąż potrafimy wyjść z konkretną inicjatywą do drugiego człowieka, czego dowód dają m.in. parafianie pomagający swoim przebywającym na kwarantannie kapłanom. COVID-19 sprawił, że wielu z nas zaczęło troszczyć się o innych. Przestaliśmy też tak szczelnie zasłaniać się brakiem czasu, o czym świadczą relacje tych, którzy na co dzień są obok nas, pełniąc posługę duszpasterską.

Gorące posiłki i ...

W parafii św. Alojzego Orione posługuje ośmiu księży. Kiedy otrzymali informację, że czterech z nich jest zakażonych koronawirusem, natychmiast poinformowali o tym wiernych. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ wszyscy chorzy mieli powyżej 80 lat. Choroba jednego z nich przebiegała na tyle ciężko, że został przewieziony do szpitala.

Reklama

Odzew parafian był błyskawiczny i wzruszający. – Dzwonili i jeszcze raz dzwonili z pytaniem, czy nie potrzebujmy czegoś – wspomina ks. Tadeusz Błaszczyk. – Dostarczali nam obiady i śniadania. To bardzo pomogło przejść przez kwarantannę i chorobę.

Stałych pomocników było ok. 20 osób, ale chętnych zgłosiło się o wiele więcej. – Musieliśmy podziękować części parafian, w przeciwnym razie nie wiedzielibyśmy, co zrobić z taką ilością gorących posiłków – mówi ks. Tadeusz.

...wspólna modlitwa

W parafii przy ul. Lindleya 12 codziennie o godz. 21 księża spotykali się w kościele na Apelu Jasnogórskim. Wierni łączyli się duchowo za pośrednictwem internetu. Inicjatywa wspólnej modlitwy narodziła się zaraz po ogłoszeniu informacji o dodatnich testach i zamknięciu świątyni. Jeszcze tego samego wieczora do księży rozdzwoniły się telefony. Nowa sytuacja spotęgowała potrzebę wspólnoty.

Pandemia oprócz poczucia lęku i stanu apatii wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

Podziel się cytatem

Reklama

Z empatią parafian zetknęli się także księża z parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Po zamknięciu kościoła kilka osób od razu zadeklarowało swoją pomoc, pozostali systematycznie pytali e-mailowo o samopoczucie chorego kapłana.

– Kiedy zachorowałem, najpierw straciłem węch, później miałem zaburzenia snu. Mogłem 3 noce nie spać, a następnie spałem przez 4 dni non stop – opowiada ks. Artur Felszer – Widziałem duże zainteresowanie osób moim stanem zdrowia, pytali od kogo się zaraziłem, jak się zorientowałem, że jestem chory, itd.

Dawni parafianie i koledzy w kapłaństwie

Dużym i szczególnie miłym zaskoczeniem była postawa przyjaciół z poprzednich parafii, pokazująca trwałość relacji. Swoją pomoc deklarowali mieszkańcy Kabat czy odległego Izabelina. Pomagali głównie ludzie w średnim wieku, rodziny z dziećmi, a także studenci, czyli osoby, które zwyczajowo są bardzo zajęte.

Nowe zagrożenie oprócz poczucia lęku i stanu apatii, wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

– Bardzo poruszająca była postawa przyjaciół Pawła i Kasi, którzy mieszkają w okolicach Góry Kalwarii. On po pracy mimo dużej odległości, jeszcze znajdował czas na zrobienie zakupów i ich przywiezienie – mówi ks. Artur.

Pomoc kapłanom w izolacji, nieśli również solidarnie inni księża.

– Wiosną pandemię koronawirusa widziałem tylko w telewizorze. Później zachorował jakiś przyjaciel, brat, a w pewnym momencie siostry zakonne. COVID-19 zaczął być coraz bliżej nas – podsumowuje ks. Artur.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrastające ziarno

Niedziela przemyska 50/2020, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Jakubiec

Wnętrze kościoła parafialnego

Wnętrze kościoła parafialnego

Parafia Chrystusa Króla to najmłodsza parafia w Przeworsku. Istnieje od dwóch dekad, a wciąż budujący się kościół wzrasta razem z żywym Kościołem wspólnoty parafialnej.

W Eucharystii na 20-lecie istnienia parafii abp Adam Szal wspominał, jak poświęcił plac pod budowę kościoła. Mówił, że było to jak małe ziarnko rzucone w żyzną glebę. Po kilkunastu latach istnieje tu prężna wspólnota i piękny kościół. A to wszystko dlatego, jak zauważył metropolita przemyski, że „właśnie tutaj, w tej części Przeworska 20 lat temu mieszkańcy, parafianie postanowili iść za Chrystusem Królem razem z księdzem proboszczem Janem, budowniczym tej świątyni, razem z wami wszystkimi. Parafia to szczególna wspólnota, szczególna szkoła, w której uczymy się, jak trzeba iść za Chrystusem Królem”.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję