Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas dany przez Boga

Biskup Grzegorz Kaszak celebrował ostatnią Mszę św. roku w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 3/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rok 2020

Piotr Lorenc

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Pasterz naszej diecezji przewodniczył liturgii, a wspólnie z nim modlili się ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Tomasz Kubiczek – promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej, proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik oraz ks. Przemysław Szot.

– „Czas ucieka, wieczność czeka” – ten napis umieszczony na zegarze słonecznym na południowej ścianie wadowickiego kościoła czytał codziennie Karol Wojtyła z okien swojego mieszkania. Jako Jan Paweł II dzielił się wielokrotnie przemyśleniami związanymi z tą maksymą. Czynił to zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzał Wadowice. Te refleksje na temat czasu i przemijania uświadamiają nam, jak cennym darem jest życie i czas dany przez Boga. Trzeba się troszczyć, aby go nie zmarnować, lecz dobrze wykorzystać w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – mówił w kazaniu ks. Jan Gaik.

Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość.

Podziel się cytatem

Reklama

Ksiądz Proboszcz podsumował rok pracy duszpasterskiej w parafii katedralnej w Sosnowcu, w którym – jak zaznaczył – pandemia koronawirusa wpłynęła na przyjmowanie sakramentów świętych.

– Ochrzczonych zostało 49 dzieci, do I Komunii św. przystąpiło 37 dzieci, do bierzmowania przystąpiło 40 młodych ludzi, związki małżeńskie zawarło 15 par, a odeszły do wieczności 164 osoby – wyliczał ksiądz prepozyt. Zaznaczył także, że mimo koronawirusa cieszy go postawa parafian, którzy włączają się w życie Kościoła, uczestnicząc w niedzielnych oraz codziennych Mszach św.

– Dość licznie przystępujemy do Komunii św., co jest oznaką naszej głębokiej wiary. Epidemia wpłynęła na zmniejszenie się liczby uczestniczących w nabożeństwach, ale mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii wirusa zwiększy się uczestnictwo wiernych w Mszach św. Dziękuję tym wszystkim, którzy należą do różnych grup parafialnych, pogłębiając swoją wiarę, i poprzez modlitwę służą Kościołowi. Oprócz spraw duchowych dbamy także o sprawy materialne katedry i parafii. Przeprowadzamy ciągle jakieś prace, które są zauważane przez parafian i gości. W ciągu roku tych prac przeprowadziliśmy za kwotę ponad 800 tys. zł. W tym miejscu pragnę podziękować za pomoc Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sosnowieckiemu Magistratowi. Bez tej pomocy niewiele moglibyśmy uczynić. Poza tym, dzięki ofiarności naszych parafian i ludzi dobrej woli możemy utrzymywać na odpowiednim poziomie wygląd katedry w środku, ogrzewać ją i opłacać pracowników parafialnych – powiedział ks. Jan Gaik.

Proboszcz parafii katedralnej zwrócił również uwagę na to, co jest najważniejsze w naszym ulotnym, kruchym życiu. – Im bardziej przesuwa się nasze życie poza granicę wieku dojrzałego, tym bardziej to, co dawniej widzieliśmy w kategoriach przyszłości lub współczesności, traktujemy już jako przeszłość (…). Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca (…)”. Spoglądając na zegar dziękujmy Panu Bogu za każde dobro i piękno, które było naszym udziałem, i prośmy, by w tym nowym roku 2021 było więcej prawdziwej miłości w świecie, w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i w nas samych – podkreślił ks. Jan Gaik.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był ważny rok dla diecezji

Niedziela świdnicka 3/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pandemia

rok 2020

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk przewodniczył Mszy św. na zakończenie roku

Bp Marek Mendyk przewodniczył Mszy św. na zakończenie roku

2020 był bez wątpienia najdziwniejszym, a zarazem najtrudniejszym rokiem w XXI wieku.

W wielu parafiach naszej diecezji podczas Mszy świętych kończących rok 2020 można było usłyszeć, że miniony czas dla wielu był okresem obostrzeń, trudnych decyzji, niepewności i lęku wywołanego koronawirusem. – Niemal z dnia na dzień zostaliśmy zamknięci w domach. Wszystko to, co do tej pory czyniliśmy w świecie realnym, odtąd ma miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Zauważyliśmy jak przez pandemię opustoszały nasze świątynie. Wiele krajowych, diecezjalnych i parafialnych przedsięwzięć zostało odwołanych lub przesuniętych na inny, często jeszcze nie określony termin. Tak jest np. w kwestii uroczystości beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił w sylwestrowy wieczór w katedrze świdnickiej bp Marek Mendyk, którego nominacja na biskupa świdnickiego ogłoszona 31 marca była niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem diecezjalnym w minionym roku.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję