Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Niech Bóg błogosławi

Tegoroczna kolęda ma formę rodzinnych spotkań w kościołach, podczas których prosimy o błogosławieństwo Boże dla naszych rodzin. Trzeba wciąż zabiegać, by rodzina była Bogiem silna.

Jesteśmy powołani na wzór Świętej Rodziny do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest prawdziwa, głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga – mówił Ojciec Święty Franciszek. – W rodzinie są trzy słowa, których należy zawsze strzec: „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”. „Proszę” – aby nie narzucać się innym. „Proszę”, czy mogę coś zrobić?”. W rodzinie tak często pomagamy sobie, służymy. Zawsze dziękujmy. Wdzięczność jest krwią płynącą w szlachetnej duszy. I wreszcie, najtrudniejsze do wypowiedzenia: „przepraszam”. Bo wciąż robimy złe rzeczy i wielokrotnie ktoś czuje się urażony. Więc: „wybacz mi, przepraszam”. Nie zapominajcie o tych trzech słowach: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Jeśli w rodzinie, w rodzinnym środowisku są obecne te trzy słowa, rodzina ma się dobrze – stwierdził papież.

Reklama

Tegoroczna wizyta duszpasterska zwana kolędą nie odbywa się, jak dawniej, w tradycyjny sposób. Przybrała ona formę rodzinnych spotkań w kościołach, podczas których prosimy o błogosławieństwo Boże dla rodzin. Warto o nie prosić, by Chrystus wszystkim dał łaskę zdrowia, obfitości swoich darów i wiary, bez której rodzina nie spełnia swych zadań i misji. Warto wciąż zabiegać, by rodzina była „Bogiem silna” i by każdy jej członek rozwijał swoje powołanie zmierzające do zbawienia.

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem” – nauczał św. Jan Paweł II.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kolędą do duszpasterzy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

kolęda 2020

Karolina Krasowska

Spotkanie kolędowe w kościele w Nietkowie (parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku)

Spotkanie kolędowe w kościele w Nietkowie (parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku)

W poszczególnych parafiach diecezji trwają inne niż zwykle spotkania kolędowe.

Ze względu na stan pandemii tegoroczna wizyta duszpasterska, zwana kolędą przybrała inną formę. Zamiast tradycyjnych odwiedzin duszpasterzy w domach w poszczególnych parafiach odbywają się spotkania kolędowe organizowane w kościołach po Mszach św. Obejmują one elementy takie jak: śpiew kolęd, czytanie Ewangelii, słowo duszpasterza wraz z homilią i informacjami o życiu parafii, modlitwę powszechną, błogosławieństwo wody oraz wiernych wraz z rozdaniem pamiątkowych obrazków. Trzeba również dodać, że istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych. Jest to możliwe w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo domu czy nowego mieszkania, odwiedziny osoby chorej bądź niepełnosprawnej. Warto spotkania kolędowe przeżywać w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami, by błogosławieństwo kolędowe chroniło nasz dom, nasze rodziny i umacniało nas na drodze życia chrześcijańskiego, do czego zachęca również pasterz diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję