Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumenizm to wspólne działanie

Ruch ekumeniczny, którego zasady zostały określone na Soborze Watykańskim II, a następnie wyjaśnione w nauczaniu papieży, nadal wśród wierzących ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Niedziela łódzka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Paweł Kłys

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Na zakończenie Weekendu Formacji Ekumenicznej, który kilka miesięcy temu odbywał się w Łodzi, abp Grzegorz Ryś powiedział, że żyjemy w czasach, kiedy papieże mówią nam o nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele: – W czasach, w których nie rozumiemy wszystkich dróg działania Ducha Świętego, z pewnością jedną z tych dróg jest ekumenizm – jedność na wiele sposobów. To jest Kościół, który nadchodzi.

Chcąc nakierować czytelnika na katolickie zasady ekumenizmu, zachęcam w rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan do lektury encykliki Jana Pawła II Ut unum sint (Aby byli jedno). Papież pisze w niej m.in. o wspólnym szukaniu prawdy, szczególnie prawdy o Kościele. Taka postawa wspólnego działania nie jest obca wielokulturowej Łodzi i wielowyznaniowej archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Ks. Wincenty Tymieniecki – późniejszy biskup i pierwszy ordynariusz nowo powstałej diecezji łódzkiej – w czasie I wojny światowej wraz z pastorem Rudolfem Gundlachem stali na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym. Było to jedno z wielu działań ekumenicznych, które podejmowano w Łodzi, a następnie w miastach nowo powstałej diecezji.

– Chcąc zrozumieć wzajemne relacja międzyreligijne, wystarczy wejść do łódzkiej katedry i zobaczyć w niej elementy ufundowane przez rodziny żydowskie czy też luterańskie. Warto również udać się do katedry prawosławnej, której komitet budowy tworzyło trzech największych łódzkich przedsiębiorców: katolik, ewangelik i Żyd. Na początku wieku XX takie postawy nie były normą – podkreśla abp Ryś. Innym wymownym znakiem ekumenicznej otwartości jest ołtarz główny w katolickiej świątyni Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, którego fundatorem był ewangelik.

To historia, a jak wygląda teraźniejszość? Już od dłuższego czasu daje się zauważyć, że między duchownymi różnych wyznań, skupionych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, panuje przyjaźń, która przekłada się też i na wspólne działania. A tych nie brakuje. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują wspólne modlitwy, a wśród nich Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi i Ekumeniczna Droga Światła. Innym działaniem była wspólna Pielgrzymka Ekumeniczna do Ziemi Świętej, której owocem jest powstała w 2019 r. pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna. Warto wspomnieć także o spotkaniach „Religia w dialogu”, które organizowane są w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy też o corocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom podejmowanej przez organizacje charytatywne Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.

Reklama

Kolejny znak dążenia do jedności przyniosła nam tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której w rolę trzech króli przynoszących dary dzieciom z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak wskazują powyższe przykłady, dialog może być oparty nie tylko na deklaracjach, ale na realnych działaniach.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Mazur/episkopat.pl

Pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas" (por. 2 Kor 5,14–20) zaczerpniętymi z 2. Listu do Koryntian 5,14-20, od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność chrześcijan. W tym roku materiały do ekumenicznej modlitwy przygotowali chrześcijanie z Niemiec.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia. Jeszcze inne spośród tych ośmiu nabożeństw wybierają jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, najczęściej w niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję