Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron zobowiązuje

Parafia św. Jana Pawła II w Zawierciu w 2021 r. będzie obchodzić 15-lecie istnienia. Kto myśli, że to za mało czasu, by uczynić wiele dobra, jest w błędzie. Dodatkowo mieć takiego człowieka za patrona to nie lada wyzwanie!

Niedziela częstochowska 3/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Agata Kowalska/Niedziela

Ksiądz proboszcz Grzegorz Cyparski

Ksiądz proboszcz Grzegorz Cyparski

Początki parafii sięgają 2006 r. Wówczas abp Stanisław Nowak erygował parafię jako wotum Zawiercia i archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Jana Pawła II, proboszczem mianując (piastującego tę funkcję do dziś) ks. Grzegorza Cyparskiego. W 2009 r. rozpoczęto prace przy fundamentach kościoła. Dziś budynek jest już ukończony, jednak przy tak wielkiej inwestycji cały czas trwają prace wykończeniowe.

Choć młoda, to doświadczona

Reklama

Początkowo parafia tytułowana była imionami św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła. W 2011 r. przyjęła jednak imię najpierw błogosławionego, a następnie świętego Jana Pawła II. Historia parafii rozpoczyna się od kaplicy, która w nocy z 7 na 8 października 2006 r., na tydzień przed planowanym poświęceniem, została okradziona, zdewastowana i podpalona, a pożar zajął zakrystię i znaczną część dachu. 8 października w zniszczonej kaplicy odprawiona została Msza św., a w następnych dniach, dzięki zaangażowaniu proboszcza i parafian oraz pomocy sąsiednich parafii, szkody zostały usunięte.

Siła wspólnoty

– W parafii mamy oddział stowarzyszenia czcicieli Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15 w kościele odmawiają oni Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jest 8 róż różańcowych, członkowie przed niedzielną Mszą św. o godz. 10.30 odmawiają Różaniec w intencji parafii, dbają o porządek w kościele, są zaangażowani w asysty procesyjne podczas uroczystości – mówi o wspólnotach ksiądz proboszcz. Chłopcy mogą znaleźć swoje miejsce w Liturgicznej Służbie Ołtarza, a dzieci w scholi, którą prowadzi honoratka s. Iwona. Co tydzień w czwartek i w pierwsze piątki miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą pierwszą sobotę nabożeństwo wynagradzające i Różaniec. W każdą niedzielę maja, czerwca i października odprawiane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II, ze śpiewaną litanią do świętego patrona. W 2009 r. oraz 2019 r. parafia przeżywała misje święte. Parafianie to grupa ok. 3800 osób. Frekwencja uczęszczających na Msze św. w związku z sytuacją pandemii zmniejszyła się, co widać w kościele. Zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku odbędą się Pierwsza Komunia św. oraz sakrament bierzmowania – kontynuuje ks. Cyparski.

Prace trwają

– Kościół jest już cały odsłonięty i otynkowany. Założono też ogrzewanie. Trzeba jeszcze położyć posadzkę. Wieża jest już całkowicie odsłonięta. Od wiosny czekają nas prace „upiększające”: prezbiterium, ołtarz, ambona, drzwi główne i boczne – tak o pracach i planach na przyszłość opowiada ks. Cyparski. Parafianie 2 razy w roku otrzymują biuletyn z informacjami o tym, co dzieje się w kościele. Parafia słynie z bożonarodzeniowej żywej szopki, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy całego miasta i okolic. Niestety w tym roku z racji pandemii było to niemożliwe. Ksiądz Grzegorz Cyparski z nadzieją i wiarą w to, że wszystkie prace uda się szczęśliwie zakończyć, patrzy w przyszłość – tę bliższą i dalszą.

2021-01-12 18:48

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Chrystusowym wieku

Niedziela częstochowska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

prezentacja parafii

Archiwum parafii św. Floriana w Częstochowie

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

Znajduje się w pobliżu częstochowskiej huty, więc nie mogła mieć innego patrona. Parafia św. Floriana zaprasza na obchody przesuniętego z powodu pandemii jubileuszu 30-lecia jej powstania.

Sumie odpustowej 4 maja o godz. 18 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, który udzieli sakramentu bierzmowania 18 osobom. Przygotowaniem do uroczystości będą filmowe misje ewangelizacyjne, które odbędą się w dniach 1-3 maja.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję