Reklama

Prawnik wyjaśnia

Chrzest dziecka w rodzinie mieszanej

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. 59

Adobe.Stock

W jakim Kościele małżonkowie – katolik i protestant, powinni ochrzcić dziecko? Czy są jakieś wytyczne?

Odpowiedź eksperta

Reklama

Małżeństwo, w którym jedna ze stron jest niekatolicka i przynależy do wspólnoty akatolickiej, a druga jest katolikiem, jest pewną nadzwyczajną formą zawarcia związku małżeńskiego (o czym było więcej w Niedzieli nr 3 z dnia 19 stycznia 2020 r.). Katolik przy okazji wyboru miejsca chrztu dziecka musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby potomstwo zostało ochrzczone w Kościele katolickim, a następnie wychowane po katolicku, gdyż takie właśnie gwarancje strona katolicka musiała złożyć, aby zawrzeć małżeństwo w Kościele w formule mieszanej. Kodeks prawa kanonicznego reguluje, że w przypadku, gdy jedno z rodziców jest katolikiem, dziecko przez chrzest św. ma zostać przyjęte do Kościoła, do którego przynależy rodzic katolicki, a zatem odpowiedź na pytanie nasuwa się sama.

Chrzest dziecka w tym przypadku, mając na uwadze wcześniejsze (przy okazji zawierania małżeństwa) deklaracje strony katolickiej, powinien odbyć się w Kościele katolickim i tym samym dziecko powinno zostać włączone do Kościoła katolickiego. Ponadto warunkiem ochrzczenia dziecka jest uzasadniona nadzieja, że zostanie ono wychowane po katolicku. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w małżeństwach mieszanych nie zawsze będzie zgoda rodziców. Można sobie wyobrazić sytuację, że dziecko zostanie ochrzczone we wspólnocie protestanckiej i gdy nie ma wątpliwości co do zastosowanej materii i formy sakramentu, a tym samym nie podważa się ważności chrztu, to chrzest jako taki jest ważny i nie powtarza się tego sakramentu, np. chrzcząc dziecko warunkowo. Katolik jednak nie może zbyt łatwo zgadzać się na taką formę chrztu. Powinno mu zależeć na spełnieniu podjętych zobowiązań, które nie są tylko teoretyczne, ale pociągają za sobą również decyzje praktyczne. Należy także pamiętać, że oddanie dziecka do chrztu w innej religii sankcjonowane jest karą w porządku prawnym Kościoła, czyli katolik popełnia przestępstwo przeciwko religii i jedności Kościoła.

2021-01-12 18:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję