Reklama

Niedziela Kielecka

Rodzina w pandemii

Z ks. dr. Arturem Skrzypkiem, dyrektorem Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Agnieszka Dziarmaga: W jaki sposób rodziny katolickie radzą sobie w czasach pandemii?

Ks. dr Artur Skrzypek: Pandemia sprawiła, że wszystkie dziedziny życia znalazły się w bezprecedensowym kontekście, którego nikt wcześniej nie był w stanie przewidzieć. Choć planowanie strategii działania było dotąd niemal nieodłącznym elementem funkcjonowania człowieka, to jednak skala koniecznej reorganizacji życia, a do tego bezradność wobec zagrożenia – raczej były trudne do przewidzenia. Ta sytuacja oczywiście uderzyła także w obiektywnie największą, niezależnie od światopoglądowych przekonań wartość, jaką dla każdego człowieka jest rodzina. Mam wrażenie, że także to doświadczenie potwierdza, jak wyjątkowe i ważne znaczenie ma dla nas własna rodzina. Wsparcie, zrozumienie, bezinteresowna pomoc, nieustanna służba najbliższym i gotowość do poświęcenia, jakie znajdujemy w życiu rodzinnym, okazują się nie do zastąpienia. Zwłaszcza widać to w ekstremalnych sytuacjach życiowych.

Reklama

Czy poradnictwo rodzinne albo Stowarzyszenie Rodzin Katolickich stanęły przed szczególnymi zadaniami?

Taką wizję rodziny głosi Ewangelia i Kościół, który też musi mocno jej bronić przed rozkładem ze strony potężnych sił ideowych. W obecnych warunkach rodzina stała się także dosłownie Kościołem Domowym, gdzie trzeba osobiście zaangażować się w pielęgnowanie życia duchowego wśród domowników. Utrudniony dostęp do fizycznej obecności w świątyni i przystępowania do sakramentów stanowi niebezpieczeństwo dla życia duchowego człowieka, stąd odpowiedzialność zwłaszcza rodziców, by tak sami, jak i ich dzieci nie uznali tych przeciwności za zwalniające z dążenia do spotkania z Bogiem we wspólnocie parafialnej. Pojawił się swego rodzaju sprawdzian naszej dojrzałości religijnej.

Jakie nadzieje wiąże Ksiądz z Rokiem św. Józefa?

Doskonałym Bożym natchnieniem Ojca Świętego Franciszka jest ogłoszenie 8 grudnia br. Roku św. Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny i naszych rodzin w Liście Apostolskim Patris corde – Z ojcowskim sercem. „Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i gościnności, ojciec twórczej odwagi” – w ten sposób papież opisuje św. Józefa. Poprzez św. Józefa Bóg jakby powtarzał nam: „Nie lękajcie się!, gdyż „wiara nadaje sens każdemu szczęśliwemu lub smutnemu wydarzeniu” i ukazuje nam, że „Bóg może sprawić, że pośród skał zaczną kiełkować kwiaty”. Józef nigdy „nie szuka dróg na skróty”, ale podejmuje rzeczywistość „z otwartymi oczami, biorąc za nią osobistą odpowiedzialność”. Dokument Ojca Świętego jest pełen pięknych obrazów i odniesień budzących nadzieję i prowadzących człowieka ku nadziei. Mam nadzieję, że postać Opiekuna Świętej Rodziny przeprowadzi nas przez ten pełen wyzwań czas.

Jakie najważniejsze zadania w 2021 r. stoją przed Wydziałem ds. Małżeństw i Rodzin, którym Ksiądz kieruje?

Dynamizm ostatnich miesięcy pokazuje, że wiele inicjatyw duszpasterskich musiało zostać odłożonych lub zmienić formułę. Wydział ds. Małżeństw i Rodzin ma jednak swoje zadania określone przez Biskupa Diecezjalnego i Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Nie przestaje działać poradnictwo rodzinne, które ma służyć w diecezji narzeczonym przygotowującym się do sakramentu małżeństwa. Posługują doradcy życia rodzinnego w parafiach, prowadząc formację narzeczonych na etapie bezpośredniego przygotowania do małżeństwa. Musieliśmy niestety zawiesić zajęcia w ramach Studium Życia Rodzinnego, na które zgłosiły się 33 osoby z całej diecezji. Chętnych było więcej, co bardzo cieszy, jednak konieczny limit naboru to grono ograniczył. Przygotowujemy na kolejny rok spotkania formacyjne, by nie unicestwić wspaniałego dzieła duszpasterstwa rodzin w naszej Ojczyźnie i diecezji. Przygotowujemy także kontynuację formacji kandydatów do posługi rodzinom i narzeczonym, by w czasie wyjątkowych zagrożeń dla rodziny nie zabrakło ludzi oddanych służbie Chrystusowi w głoszeniu Jego Ewangelii Życia.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z różnorodnością uczy pokory

Niedziela kielecka 24/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

Nuncjusz Apostolski

Ghana

Archiwum ks. Henryka Jagodzińskiego

W Monte Carlo. Z abp Luigi Pezzuto, nuncjuszem apostolskim w Bośni, Hercegowinie i Czarnogórze

W Monte Carlo. Z abp Luigi Pezzuto, nuncjuszem apostolskim w Bośni, Hercegowinie i Czarnogórze

Księdz prałat doktor Henryk Jagodziński, 51-letni kapłan z diecezji kieleckiej 3 maja został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem.

Agnieszka Dziarmaga: Bogatą i ciekawą drogę kapłańską ma już Ksiądz Arcybiskup za sobą. Chodzi mi o doświadczenie blisko dwudziestu lat pracy w różnych miejscach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję