Reklama

Niedziela Kielecka

Przetrwać trudny czas

Zespół placówek Caritas w Świniarach służy blisko stu osobom, głównie chorym z zaburzeniami psychicznymi pochodzącym z regionu i z różnych stron Polski.

Niedziela kielecka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Domu

Placówka Caritas w Świniarach

Placówka Caritas w Świniarach

Otrzymują tutaj wielowymiarową opiekę, a przede wszystkim specjalistyczne wsparcie lekarzy psychiatrów, psychologów i powoli mogą odzyskiwać zdrowie.

– W większości przypadków poprzez intensywną regularnie prowadzoną pracę terapeutyczną, widzimy że wracają do stabilizacji psychicznej. Rzadziej, choć również zdarza się, że pacjenci wracają do rodzin – mówi kierownik Aneta Furman.

Reklama

– Staramy się tworzyć im domową atmosferę. Nasi podopieczni mają możliwość integracji z pozostałymi mieszkańcami – dodaje.

Placówka Caritas w Świniarach działa od 1998 r. Na początku był tutaj Środowiskowy Dom Samopomocy. Potem obiekt rozbudowano, uruchamiając w nim Dom Pomocy Społecznej, następnie schronisko dla bezdomnych, a na końcu hostel. Działa tutaj również Poradnia Zdrowia Psychicznego, z której korzysta wiele osób. – Trafiają do nas nie tylko starsi, ale również młode osoby. Zainteresowanie jest duże, co może świadczyć o tym, że coraz więcej osób potrzebuje tego typu pomocy – zaznacza Aneta Furman.

W kompleksie pracuje ponad czterdziestu pracowników. W czasie pandemii, kiedy nie było podopiecznych ŚDS, pracownicy pomagali w schronisku i w DPS w opiece nad pensjonariuszami. Warsztaty nie mogły się odbywać ze względu na obostrzenia, jednak pod koniec roku zaczęli przybywać na zajęcia pojedynczo podopieczni ŚDS. Terapeuci prowadzili z nimi indywidualne zajęcia. Od nowego roku zajęcia ruszyły dla grup pięcioosobowych. – Wszyscy dobrze się znają, mają tutaj przyjaciół, dlatego tęsknią za sobą i bardzo chcieliby już wrócić na warsztaty. Jednak obecnie nie ma takiej możliwości, by w pełnym zakresie warsztaty ruszyły. Jesteśmy w kontakcie z uczestnikami terapii jak i ich rodzinami. Przed świętami dotarliśmy do wszystkich uczestników z życzeniami i z paczkami – mówi kierownik. Okres bożonarodzeniowy zawsze dla placówki w Świniarach był intensywny i radosny. Pracownicy razem z niepełnosprawnymi przygotowywali jasełka, udawali się z nimi do szkół, do innych placówek. Przygotowywali wiele świątecznych ozdób, by udekorować dom. Tym razem nie było świątecznych spotkań, jasełek w których mogli podzielić się radością z Bożego Narodzenia. Stosując się do zaleceń sanitarnych, musimy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych podopiecznych – tłumaczy kierownik.

Od nowego roku zajęcia ruszyły dla grup pięcioosobowych.

Podziel się cytatem

Aktualnie w DPS w Świniarach przebywa 31 osób, w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy uczestniczą 32 osoby. W schronisku znalazło dach nad głową 26 osób w kryzysie bezdomności, w hostelu NFZ mieszka 15 pacjentów. Hostel jest miejscem przejściowym dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które ukończyły psychiatryczne leczenie szpitalne. Poprzez treningi społeczne, uczą się na miarę swoich możliwości normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska z wizytą w Legnicy

Niedziela legnicka 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

wizyta

Ks. Waldemar Wesołowski

Na zdjęciu od lewej: ks. Artur Trela, dyrektor Domu Księży Emerytów, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska oraz ks. Robert Serafin, dyrektor legnickiej Caritas

Na zdjęciu od lewej: ks. Artur Trela, dyrektor Domu Księży Emerytów, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska oraz ks. Robert Serafin, dyrektor legnickiej Caritas

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, który piastuje tę funkcję od 4 miesięcy, odwiedza wszystkie diecezje, zapoznając się z działaniami poszczególnych Caritas diecezjalnych. Wszystko po to, by działania tej największej w Polsce instytucji charytatywnej były jeszcze bardziej owocne.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję