Reklama

Polska

Łódź: bp Marczak przyjął święcenia biskupie

46-letni ks. Marek Marczak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął w sobotę 11 kwietnia święcenia biskupie. Papież Franciszek mianował go 28 lutego biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Nowo wyświęcony będzie 150. i zarazem najmłodszym biskupem w Polsce.

Ks. Józef Janiec

Bp Marek Marczak

Bp Marek Marczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakry biskupiej ks. Marczakowi udzielił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz abp. Władysławem Ziółkiem, emerytowanym arcybiskupem Łodzi. Przed przyjęciem święceń złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności papieżowi i jego następcom.

Abp Jędraszewski w okolicznościowym kazaniu zwrócił uwagę na biskupie zawołanie nowego biskupa pomocniczego - początkowe słowa Psalmu 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”). - Na przekór współczesnej kulturze, która karze człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami pragniesz głosić wobec wszystkich, że jedynie Chrystus jest Światłością świata i tylko ten kto idzie za nim, nie będzie chodził w ciemności – podkreślił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zachęcał biskupa-nominata, by nie bał się nieść Chrystusa wszędzie. - Nie bój się przyczyniać do tego, by to właśnie jemu otwierano granice współczesnych systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju – apelował.

Abp Jędraszewski życzył też nowemu biskupowi pomocniczemu, by przyjmując biskupią mitrę jako znak zobowiązania, „zawsze jaśniał nad nim blask osobistej świętości”. – Weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz idź! Idź do tych, którzy spełniają wymagania prawdy, których uczynki zostały dokonane w Bogu. Idź – może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w „cienistej krainie śmierci”. – wzywał.

Nowemu biskupowi życzył, by ci, którym będzie głosił Ewangelię „ujrzeli światło wielkie”. - Niech na skutek twojego świadectwa życia wzejdzie dla nich światło Chrystusa – prosił. Metropolita łódzki apelował też, by jego nowy współpracownik szedł „z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, tych których nie chcą dostrzec możni tego świata”. Zapewnił nowego biskupa o swojej modlitwie, jak również o modlitwie zebranych w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki oraz licznych wiernych – w archidiecezji i w Polsce. Życzył mu, by stał się chlubą Kościoła.

Reklama

W uroczystej Mszy św. w czasie, której bp Marczak przyjął święcenia biskupie uczestniczą liczni goście z kraju i zagranicy. Z Watykanu przybył pochodzący z archidiecezji łódzkiej Papieski Jałmużnik abp Konrad Krajewski, obecni są też przedstawiciele Episkopatu Polski, przybyli też przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

Bp Marczak pochodzi z archidiecezji łódzkiej, urodził się 17 lutego 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. 11 czerwca 1994 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Władysława Ziółka.

Decyzją papieża Franciszka będzie biskupem tytularnym Lentini i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Na swoje biskupie zawołanie wybrał początkowe słowa Ps. 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”).

Obecnie jest najmłodszym polskim biskupem - młodszy o 7 dni od do tej pory najmłodszego biskupa Damiana Bryla - biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

2015-04-11 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję