Reklama

Niedziela Wrocławska

Co nam zostało po Taizé?

Mija rok, kiedy gościliśmy młodzież z całej Europy. Z dużym wzruszeniem wspominamy 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu.

Niedziela wrocławska 52/2020, str. I

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Dk. Michał Marciniak

Miejsce modlitwy podczas Taizé we Wrocławiu

Miejsce modlitwy podczas Taizé we Wrocławiu

Przełom minionego roku był wyjątkowy. Zbliżał się czas świętowania setnych urodzin św. Jana Pawła II i wygranej Bitwy Warszawskiej. Nikt jeszcze nie myślał o pandemii, noszeniu maseczek i limitach w kościołach. W grudniu Wrocław szykował się do przyjęcia pielgrzymów zaufania przez ziemię. Emocje podgrzewał fakt, że było to trzecie takie wydarzenie we współczesnej historii stolicy Dolnego Śląska. Warto przypomnieć atmosferę tamtych dni i słowa, które zostały wypowiedziane.

Reklama

– Tematem tego spotkania jest „Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”. Wiara w Chrystusa daje nam nie tylko jakąś pewność, ale także odwagę, by wyruszyć w drogę. Bóg jest z nami także teraz, kiedy szukamy na nowo, jak budować Europę – mówił przed rozpoczęcie ESM brat Alois Löser, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

– To słowa, które opisują życie św. Urszuli Ledóchowskiej. Czujemy, że młodzi chcieliby żyć taką wiarą, która sprawia, że wyruszają w drogę. Wiarą, która tworzy przyjaźń – między młodymi, ale także między pokoleniami. Wiele osób starszych przyjęło młodych pielgrzymów. Chcieliśmy podziękować za to Bogu i modlimy się, aby Duch Święty kontynuował pracę w sercach tak wielu ludzi – mówił na zakończenie spotkania przeor wspólnoty Taizé.

Jakże prorocze okazują się być te słowa obecnie. W momencie, kiedy kościoły pustoszeją, a za sprawą ograniczeń związanych z pandemią gubią się relacje międzyludzkie. Dziś mocno muszą wybrzmieć słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Panie, przymnóż nam wiary!”. To wołanie jest duchowym testamentem, który został przypomniany na przełomie poprzedniego roku, i który mamy obowiązek realizować. Rzeczywistość wiary jest dynamiczna – ciągle w drodze, jak pielgrzymi. To nam właśnie zostało po Taizé.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa we Wrocławiu

Nie przyjmujcie niczego za prawdę, co byłoby pozbawione miłości, ani nie przyjmujcie niczego za miłość, co byłoby pozbawione prawdy; jedno pozbawione drugiego staje się niszczącym kłamstwem” – czytamy we Wrocławiu słowa patronki naszego duszpasterstwa – św. Edyty Stein.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii proponuje Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych

2021-09-17 15:28

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Grażyna Kołek

Podtrzymując opinię o konieczności zbadania akt spraw kanonicznych, Państwowa Komisja proponuje Konferencji Episkopatu Polski stworzenie wspólnej grupy badawczej - poinformowała dziś Komisja. Zadaniem nowego gremium byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję