Reklama

Niedziela Przemyska

Patrzcie na żłóbek

Idę na świat, by spełnić wolę Twoją, Ojcze; stępuję do żłóbka, z żłóbka wstąpię na krzyż, z krzyża na ołtarz, z ołtarza do dusz, by tylko Imię Twoje uwielbić, a dusze ludzkie uświęcić – pisał św. Józef Sebastian Pelczar.

Niedziela przemyska 52/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

żłóbek

Archiwum redakcji

Narodzenie Pańskie jest ważnym etapem historii zbawienia

Narodzenie Pańskie jest ważnym etapem historii zbawienia

Patron bieżącego roku duszpasterskiego, poświęconego Eucharystii, św. Józef Sebastian Pelczar, podkreślając miłość Pana Boga do ludzi, uczy, że historia zbawienia wiedzie przez różne etapy, których zwieńczeniem są: tajemnica Wcielenia, Odkupienie przez Krzyż i Zmartwychwstanie oraz Eucharystia. 

Obchodząc święta Narodzenia Pańskiego, wspominamy wydarzenia, które miały miejsce w Nazarecie i w Betlejem, ale łączymy je z tajemnicą śmierci krzyżowej Jezusa, uobecnianą przez sprawowanie Eucharystii. Tym samym przyjmujemy prawdę, że przyjście Pana Boga do nas nie skończyło się na Jego narodzeniu w nędznej betlejemskiej szopie. Misterium zbawienia znalazło swoje dopełnienie w Jego zbawczej Ofierze Wieczernika i Kalwarii. Dzięki duchowej łączności, istniejącej między tymi wydarzeniami, przeżywanie jakiejkolwiek z tajemnic naszego zbawienia jest uobecniane w Eucharystii. Nie ma przecież sprzeczności między żłóbkiem, krzyżem i ołtarzem. Przeciwnie, to właśnie spojrzenie na żłóbek z perspektywy Eucharystii i w jej blasku pozwala nam lepiej pojąć głębię Miłości zawartej w Bożym Narodzeniu. Syn Boży stał się człowiekiem, aby móc się za nas ofiarować na krzyżu i dla nas zmartwychwstać. Uczy nas o tym autor Listu do Hebrajczyków, gdy w usta Chrystusa wkłada starotestamentalną zapowiedź: „Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało; całopalenia i ofiary za grzech nie podobały się Tobie. Wtedy rzekłem: Oto idę – w zwoju księgi napisano o Mnie – abym spełniał wolę Twoją, Boże” (Hbr 10, 5-7).

Spojrzenie na żłóbek z perspektywy Eucharystii i w jej blasku pozwala nam lepiej pojąć głębię Miłości zawartej w Bożym Narodzeniu.

Podziel się cytatem

Reklama

Tajemnica obecności Chrystusa w Eucharystii wymaga od nas wiary na wzór wiary Dziewicy, Pasterzy i Mędrców, którzy uznali w nowonarodzonym Dziecięciu Zbawiciela świata. Uczestnicząc w Mszy św. sprawowanej w czasie świąt Bożego Narodzenia, wierzymy, że ten sam Jezus, Syn Boży i Syn Maryi, uobecnia się w całej swojej istocie pod postaciami chleba i wina.

Przyjmując Pana Jezusa w Komunii św., zaprośmy Go w nasze życie. Niech pomoże nam odmienić je tak, jak odmieniło się życie Maryi, gdy zamieszkał pod Jej sercem i w Jej domu. W tych trudnych czasach, które przeżywamy, budujmy poczucie wspólnoty, mimo utrudnień, na jakie napotkamy. Trwajmy w jedności na modlitwie przy betlejemskim żłóbku. Umacniajmy więzi rodzinne na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu.

Drodzy Czytelnicy Tygodnika Katolickiego Niedziela! Wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem „patrzcie na żłóbek, w którym Syn Boży tak się uniża, i na ten krzyż, na którym krew swoją przelewa, i ten Najświętszy Sakrament, w którym się na pokarm daje, i na ten Kościół święty, przez który działa, na te wszystkie tajemnice i pomoce religii świętej, wszystko to dla was”. >>n

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osłonięcie żłóbka i rozświetlenie choinki na Placu św. Piotra

[ TEMATY ]

Watykan

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W piątek 11 grudnia, późnym popołudniem w Watykanie na Placu św. Piotra nastąpiło odsłonięcie żłóbka i rozświetlenie choinki.

Na odsłonięciu obecni byli: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu oraz bp Fernando Vérgez Alzaga, sekretarz generalny Gubernatoratu. W ceremonii uczestniczyły oficjalne delegacje miejsc, z których pochodzą: żłóbek i choinka, przybyłe z Castelli w regionie Abruzji, we Włoszech oraz z gminy Kočevje, w południowo-wschodniej Słowenii.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję