Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa za przyszłe mamy

12 grudnia obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe. Jest Ona Patronką życia poczętego.

Niedziela legnicka 52/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

macierzyństwo

Jakub Zakrawacz

Modlitwie za przyszłe matki przewodniczyli duszpasterze parafii

Modlitwie za przyszłe matki przewodniczyli duszpasterze parafii

W tym dniu w parafii św. Joachima i Anny w Legnicy odprawiona została Msza św. w intencji życia poczętego. Na zakończenie specjalne błogosławieństwo otrzymały kobiety spodziewające się dziecka.

W intencji życia

Modlitwa w intencji życia w tej parafii trwa od wielu lat. Jak mówi proboszcz ks. Marian Zieja, w każdą pierwszą sobotę miesiąca zamawiana jest Msza św. w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Gromadzą się na niej również rodzice, którzy modlą się za swoje dzieci w Różańcu Rodziców. Każda Eucharystia kończy się modlitwą do Matki Bożej w intencji obrony życia, a także o łaskę nawrócenia dla wszystkich dopuszczających się grzechu aborcji.

Kosz róż

Reklama

Sobotnia modlitwa zgromadziła nie tylko wiernych, którzy zazwyczaj przychodzą na Mszę św., ale także przyszłe mamy, członków Odnowy w Duchu Świętym i członków Różańca Rodziców. Choć w kościele były tylko dwie panie w stanie błogosławionym, to kilkanaście kolejnych łączyło się ze wszystkimi duchowo, pozostając w swoich domach, ze względów bezpieczeństwa. O ich łączności w modlitwie przypominał kosz czerwonych róż, na których dołączone były kartki z ich imionami.

O szacunek dla życia

Ta modlitwa w kontekście wydarzeń na ulicach polskich miast, miała szczególne znaczenie. W homilii ks. Waldemar Wesołowski, który przewodniczył Mszy św., przypomniał najważniejsze fakty związane z objawieniami w Guadalupe. To właśnie w Meksyku Matka Boża, jako brzemienna, ukazała się indianinowi. Na tym miejscu powstała świątynia, która do dziś gromadzi największe rzesze czcicieli Maryi. Objawienie się Matki Jezusa położyło kres pogańskim kultom, podczas których składano tysiące ofiar z ludzi. Ukazanie się Matki Bożej umocniło wiarę w świętość życia, które jest najcenniejszym darem Boga. Podkreśliło także rolę i świętość rodziny.

Ukazanie się Matki Bożej w Guadalupe umocniło wiarę w świętość życia, które jest najcenniejszym darem Boga.

Podziel się cytatem

Kaznodzieja zaznaczył, że w dzisiejszym świecie, w którym popełnia się tak wiele aborcji, eutanazji, konieczne jest zwrócenie uwagi na fakt, że człowiek nie jest panem życia i śmierci. Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że naród, który zabija własne dzieci, nie ma przyszłości. Również papież Polak mówił, że jeśli naruszy się prawo człowieka do życia, godzi się w cały ład moralny.

Reklama

Ks. Waldemar przytoczył także wypowiedzi papieża Franciszka, który wielokrotnie apelował o szacunek dla życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zwraca on uwagę m.in. na to, że nie da się pogodzić słusznej troski człowieka o ochronę środowiska, z jednoczesną zgodą na aborcję czy eutanazję.

Na zakończenie kapłan przypomniał scenę nawiedzenia św. Elżbiety, kiedy to brzemienna Maryja wnosi radość do domu przyszłej mamy Jana Chrzciciela. – Przyjęcie Maryi i Jezusa w naszych rodzinach i domach też niech będzie źródłem nadziei, radości i szczęścia – powiedział. Odmówiono modlitwę za wszystkie kobiety spodziewające się dziecka i udzielone zostało uroczyste błogosławieństwo.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Macierzyństwo w cieniu choroby

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

macierzyństwo

Archiwum autora

Marlena Król ze swoim synkiem

Marlena Król ze swoim synkiem

Moja historia to pasmo udręki, niemocy i rozczarowania dorastaniem. Jest to też świadectwo wielkiej miłości, macierzyństwa w cieniu zabójczej choroby i heroicznej walki o każdy kolejny dzień z ukochanym dzieckiem. Z chorą na dystrofię mięśniową obręczowo-kończynową Marleną Król rozmawiała Katarzyna Muszyńska

KATARZYNA MUSZYŃSKA: – Czym jest dla ciebie bycie mamą?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję