Reklama

Elementarz biblijny

Poświęcenie Panu

Święty Łukasz opowiadając o najważniejszych wydarzeniach z dzieciństwa Jezusa, wspomina o przyniesieniu Go do świątyni w Jerozolimie. Dzieje się to po upływie czasu przeznaczonego na oczyszczenie Maryi i Józefa po narodzinach dziecka. Dlaczego w ogóle była potrzeba oczyszczenia? Tajemnicę poczęcia życia i narodziny uważano za rzecz świętą. Z tej racji uczestniczący w tym akcie zobowiązani byli do przejścia czasu oczyszczenia, by po nim powrócić do codziennego życia w społeczności. Życie ludzkie stanowiło najcenniejszy dar od Boga dany człowiekowi. Przecież pierwsze błogosławieństwo, jakie Bóg dał ludziom, którego nie cofnął, to dar płodności. Zgodnie z zamiarem Stwórcy służył on temu, by ludzkie życie się rozwijało, aby człowiek zaludniał ziemię daną mu przez Boga. Choć poczęcie Jezusa miało nadprzyrodzony charakter, Maryja i i św. Józef byli posłuszni religijnemu prawu.

Reklama

W chwili, gdy zagrożone było biologiczne istnienie narodu wybranego w Egipcie, Bóg stanął w jego obronie. Nie tylko sprzeciwił się zbrodniczym zamiarom faraona, ale też wyzwolił Hebrajczyków z niewoli. Działo się to w noc, podczas której anioł śmierci przeszedł przez Egipt, zabijając wszystko, co pierworodne. Omijał jedynie domy Hebrajczyków naznaczone na polecenie Boga krwią zabitego baranka. Na pamiątkę tego wydarzenia Izraelici mieli ofiarować Bogu wszystko to, co pierworodne. Dotyczyło to zarówno zwierząt, jak i pierworodnych synów. Była to własność Boga. W przypadku zwierząt składano je w ofierze. Wyjątkiem był osioł, gdyż był on zwierzęciem nieczystym. Zamiast niego ofiarowywano lub zabijano jagnię, ale zwierzęcia nie składano na ołtarzu. W przypadku pierworodnych synów dokonywano wykupienia. W ich miejsce lewici podejmowali służbę świątynną.

Przeznaczenie dla Boga pierworodnego syna tłumaczy się mianem poświęcenia. Dosłownie w tekście Biblii jest on określany jako święty. Oznacza to kogoś, kto jest oddzielony od spraw codziennych i ściśle związany z Bogiem, który jest Święty – inny niż wszystko to, co składa się na materialne życie człowieka. Tym samym pierworodny jest znakiem Boga, Jego obecności i Jego niezwykłego działania w dziejach ludu Bożego. Każdy pierworodny jako poświęcony przypominał, że troska Boga o życie Izraela okazana w Egipcie nie przeminęła. Jednocześnie był on znakiem, że ten lud ma służyć Bogu i być świadkiem Jego obecności przez życie zgodne z Bożymi przykazaniami.

Dodajmy jeszcze jedno – Jezus, którego poświęcenie Bogu w świątyni ukazuje św. Łukasz, zostanie przez ewangelistę przedstawiony jako potomek Adama. To znaczy, że jest On pierworodnym całej ludzkości. Jego ofiarowanie zapowiada wyzwolenie wszystkich ludzi z jarzma grzechu i śmierci. On jako pierwszy wszczepi w rodzaj ludzki utraconą świętość. Podkreślają to słowa starca Symeona, który po poświęceniu Jezusa w świątyni nazywa go Światłem na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela.

2020-12-19 19:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję