Reklama

Homilia

Żyć na wzór Rodziny z Nazaretu

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. IV

Adobe.Stock.

Często zastanawiamy się, co sprawia, że dana rodzina jest szczęśliwa. Sami chcielibyśmy znaleźć środek, dzięki któremu uniknęlibyśmy wielu kłótni i nieporozumień z najbliższymi. Dręczy nas pytanie: gdzie jest ukryty „klucz”, który pozwoli nam zdobyć kochającą rodzinę?

My, ludzie wierzący, tym bardziej zastanawiamy się, co powinno być fundamentem katolickiej rodziny. Zastanawiamy się, co powinno spajać nasze chrześcijańskie domy.

Reklama

W Liturgii Słowa na uroczystość Świętej Rodziny można odnaleźć odpowiedź. Rodzinę katolicką, obok więzów krwi i bliskich relacji, powinna spajać przede wszystkim wiara. To właśnie ona jest szczególnym wyróżnikiem rodziny złożonej z ludzi wierzących. Dla każdego z członków ogniska domowego najważniejszą relacją jest ta względem Pana Boga. Wiara w Boga i zaufanie Jego opatrzności kształtują więzi między poszczególnymi krewnymi.

Jezus Chrystus, stając się człowiekiem, zdecydował się wejść w rodzinę. On, jako prawdziwy człowiek, chciał doświadczyć życia rodzinnego, które jest pierwszą szkołą miłości i życia. Decyzja Zbawiciela o narodzinach i życiu w ziemskiej rodzinie podnosi jej godność na wyższy poziom.

Dzisiejsza Ewangelia, w której jesteśmy świadkami ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, rozpoczyna okres Jego ukrytego życia. W tym czasie Jezus staje się nam niesamowicie bliski, ponieważ doświadcza codziennych spraw i problemów. Święty papież Paweł VI w przemówieniu, które wygłosił w Nazarecie w 1964 r., wybrał z życia Jezusa trzy wskazówki dotyczące tego, jak powinno wyglądać nasze życie rodzinne.

Reklama

Nie mamy prawie żadnych informacji, jak wyglądało życie Świętej Rodziny. To milczenie, ten brak informacji jest właśnie pierwszą wskazówką. Jezus w swojej mądrości zdecydował się żyć przez ok. 30 lat w ukryciu. Prowadził życie zwyczajne i pozbawione rozgłosu. Druga wskazówka: Święta Rodzina może być dla nas również wzorem pracy, która jest jednym z podstawowych zadań danych ludziom przez Boga. I trzecia wskazówka – Rodzina z Nazaretu daje nam cenną lekcję życia rodzinnego, ugruntowanego na miłości, które jest przepełnione „surowym i prostym pięknem” oraz „świętym i nierozerwalnym charakterem”.

Tak głębokie życie nazaretańskiej rodziny nie byłoby możliwe, gdyby nie wspólnie wyznawana wiara. Ponadto Maryja i Józef nieustannie musieli konfrontować swoją wiarę z tym, że dziecko, które dorastało w ich domu, było jednocześnie ich Bogiem. Każdy chrześcijanin ma być naśladowcą Jezusa, dlatego również w naszych rodzinach naśladujmy życie Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa.

2020-12-19 19:45

Ocena: +26 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję