Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 4

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Aktualne ograniczenia dotyczące liczby wiernych na Jasnej Górze: w kaplicy Matki Bożej – 27 osób, w bazylice jasnogórskiej – 78 osób, w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź – 15 osób.

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com .

Reklama

Transmisje Mszy św. z Jasnej Góry: godz. 7.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (od poniedziałku do soboty); godz. 13.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (od poniedziałku do soboty); godz. 9.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (w niedzielę); godz. 11.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (w niedzielę).

Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
– platforma VOD TVP
– kanał YouTube Jasnej Góry
– strony internetowe: www.jasnagora.pl , www.jasnagora.com , www.niedziela.pl .

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokutnej.

Reklama

Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl .

Muzea jasnogórskie nieczynne do odwołania.

Ogień z Groty Narodzenia dotarł na Jasną Górę

Mimo pandemii na Jasną Górę dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie już, jego uroczystego przekazania na ręce abp. Wacława Depo dokonali członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Od ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem zapalono wieczną lampkę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zebranych przywitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry. – Przynosicie dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju – powiedział. – Światło to symbol Chrystusa, który jest światłością świata. Łatwiej jest przynieść światło, choć i to łączy się z ogromnym wysiłkiem, ale znacznie trudniej czynić to, czego dokonał św. Jan Chrzciciel, który świadczył o światłości. Na czym polega dawanie tego świadectwa? Na tym, co wyraża jedna z form przyrzeczenia harcerskiego. Oto ona: „Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim i przestrzegać prawa harcerskiego”.

– Radujmy się dzisiaj tym światłem, które rozbłysło w Betlejem i dzięki harcerskiej służbie przez Słowację dotarło do Polski, a dzisiaj do nas – powiedział podczas homilii abp Wacław Depo. – Przekroczyło granice i przyszło do nas. To światło betlejemskie, gdy myśli się po ludzku i patrzy na ten płomień, nie jest czymś wielkim, nie ogrzeje wielu, ale gdy zostanie umieszczone w ciemnym pomieszczeniu – tak jak podczas Mszy św. roratnich w zaciemnionych kościołach – wówczas następuje radykalna zmiana. Podobnie jest z głębią naszych serc. Jeśli uwierzymy, że światło chrztu św. zostało zapalone nie tylko na czas naszego życia, ale także na wieczność, wtedy mamy siłę nie z nas samych, ale z Boga, który jest w nas i który chce się w nas rodzić. Ludzie nadal mogą tego światła nie przyjmować, mogą czynić wszystko, żeby je zdmuchnąć, żeby przestało świecić, ale wtedy nastałaby już tylko ciemność. Za mało jest czuwających serc, a za dużo odruchów antyadwentowych, dlatego dobrze, że tutaj przychodzicie i że z tego miejsca ten płomień rozchodzi się po całej Polsce. Płomień nadziei, pokoju, wiary, miłości i służby – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wręczono specjalne medale 30-lecia Betlejemskiego Światła Pokoju. Otrzymali je abp Wacław Depo, Klasztor Jasnogórski oraz częstochowski Hufiec ZHP. – Dzisiaj mamy szczególną okazję: 30-lecie przekazywania przez polskich harcerzy z ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju – powiedziała Lucyna Czechowska, zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania, która wręczała odznaczenia. – Nie wyobrażamy już sobie Betlejemskiego Światła Pokoju bez Jasnej Góry. Dlatego chciałabym, aby symbolem naszej wiary w to, że możemy tu zawsze liczyć na ciepłe przyjęcie i że mamy te same ideały oraz te same wartości, był ten złoty medal Betlejemskiego Światła Pokoju. Żeby był on symbolem tego, że nadal będzie tak, jak było...

2020-12-19 19:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra podtrzymuje zwyczaj święcenia wina i dzielenia się nim

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze zgodnie z tradycją poświęcone zostaje wino mszalne. To na pamiątkę wspomnienia św. Jana Ewangelisty, który w cudowny sposób uwolnił trunek od trucizny. Zwyczaj błogosławienia wina i podawania go wiernym pojawił się w Kościele w XIII w. W częstochowskim sanktuarium tradycja ta jest podtrzymywana. Paulini przypominają, że poświęcone wino jest symbolem miłości, a jego spożycie uwalnia nas od trucizny zła i nienawiści oraz dopomaga w szerzeniu wzajemnego zrozumienia i życzliwości.

Paulini przypominają, że „świecąc to wino, nie myślimy o tym, że jest to alkohol. W tym znaku prosimy o dar Bożego błogosławieństwa i takie wstawiennictwo św. Jana, by uwalniał nas od tego co zatrute w naszym postepowaniu, w naszych słowach, w naszych relacjach”. - Spójrzmy na ten zwyczaj właśnie w taki sposób, broń Boże nie usprawiedliwiajmy święceniem wina upajania się alkoholem.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję