Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 4

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Aktualne ograniczenia dotyczące liczby wiernych na Jasnej Górze: w kaplicy Matki Bożej – 27 osób, w bazylice jasnogórskiej – 78 osób, w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź – 15 osób.

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com .

Transmisje Mszy św. z Jasnej Góry: godz. 7.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (od poniedziałku do soboty); godz. 13.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (od poniedziałku do soboty); godz. 9.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (w niedzielę); godz. 11.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (w niedzielę).

Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
– platforma VOD TVP
– kanał YouTube Jasnej Góry
– strony internetowe: www.jasnagora.pl , www.jasnagora.com , www.niedziela.pl .

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokutnej.

Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl .

Muzea jasnogórskie nieczynne do odwołania.

Ogień z Groty Narodzenia dotarł na Jasną Górę

Mimo pandemii na Jasną Górę dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie już, jego uroczystego przekazania na ręce abp. Wacława Depo dokonali członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Od ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem zapalono wieczną lampkę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zebranych przywitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry. – Przynosicie dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju – powiedział. – Światło to symbol Chrystusa, który jest światłością świata. Łatwiej jest przynieść światło, choć i to łączy się z ogromnym wysiłkiem, ale znacznie trudniej czynić to, czego dokonał św. Jan Chrzciciel, który świadczył o światłości. Na czym polega dawanie tego świadectwa? Na tym, co wyraża jedna z form przyrzeczenia harcerskiego. Oto ona: „Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim i przestrzegać prawa harcerskiego”.

Reklama

– Radujmy się dzisiaj tym światłem, które rozbłysło w Betlejem i dzięki harcerskiej służbie przez Słowację dotarło do Polski, a dzisiaj do nas – powiedział podczas homilii abp Wacław Depo. – Przekroczyło granice i przyszło do nas. To światło betlejemskie, gdy myśli się po ludzku i patrzy na ten płomień, nie jest czymś wielkim, nie ogrzeje wielu, ale gdy zostanie umieszczone w ciemnym pomieszczeniu – tak jak podczas Mszy św. roratnich w zaciemnionych kościołach – wówczas następuje radykalna zmiana. Podobnie jest z głębią naszych serc. Jeśli uwierzymy, że światło chrztu św. zostało zapalone nie tylko na czas naszego życia, ale także na wieczność, wtedy mamy siłę nie z nas samych, ale z Boga, który jest w nas i który chce się w nas rodzić. Ludzie nadal mogą tego światła nie przyjmować, mogą czynić wszystko, żeby je zdmuchnąć, żeby przestało świecić, ale wtedy nastałaby już tylko ciemność. Za mało jest czuwających serc, a za dużo odruchów antyadwentowych, dlatego dobrze, że tutaj przychodzicie i że z tego miejsca ten płomień rozchodzi się po całej Polsce. Płomień nadziei, pokoju, wiary, miłości i służby – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wręczono specjalne medale 30-lecia Betlejemskiego Światła Pokoju. Otrzymali je abp Wacław Depo, Klasztor Jasnogórski oraz częstochowski Hufiec ZHP. – Dzisiaj mamy szczególną okazję: 30-lecie przekazywania przez polskich harcerzy z ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju – powiedziała Lucyna Czechowska, zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania, która wręczała odznaczenia. – Nie wyobrażamy już sobie Betlejemskiego Światła Pokoju bez Jasnej Góry. Dlatego chciałabym, aby symbolem naszej wiary w to, że możemy tu zawsze liczyć na ciepłe przyjęcie i że mamy te same ideały oraz te same wartości, był ten złoty medal Betlejemskiego Światła Pokoju. Żeby był on symbolem tego, że nadal będzie tak, jak było...

2020-12-19 19:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zamiast wigilijnej wieczerzy świąteczne paczki dla potrzebujących

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

Karol Porwich /Niedziela

Z powodu pandemii także na Jasnej Górze zamiast wigilijnej wieczerzy do biednych trafią świąteczne paczki. Jak co roku paulini wspierają, tych którzy na co dzień korzystają z pomocy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Przygotowanych zostało kilkadziesiąt specjalnych podarunków z głównie z produktami żywnościowymi.

- Jesteście dla nas bardzo ważni, jesteście częścią tej wspólnoty, którą jest Jasna Góra - zapewniał przeor sanktuarium, który dziś spotkał się z biednymi.

CZYTAJ DALEJ

Nowe przepisy namnożyły skrzyżowań

2022-09-26 12:19

[ TEMATY ]

przepisy

prawo

Adobe.Stock

Nowela Prawa o ruchu drogowym zmieniła definicje skrzyżowania i drogi, co oznacza, że za skrzyżowania zostały uznane miejsca, które wcześniej nimi nie były, co ma wpływ m.in. na wyprzedzanie i prędkość jazdy – pisze Prawo.pl. Serwis ocenił, że zdezorientowani są nie tylko kierowcy, ale i eksperci od ruchu drogowego, w tym policjanci.

Jak przypomniał Prawo.pl, nowe przepisy obowiązują od 21 września i są konsekwencją sierpniowej nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Dróg i innych ustaw, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowela m.in. zmienia brzmienie wielu pojęć, wprowadziła nowy rodzaj przejścia dla pieszych – przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska oraz nowe obowiązki pieszego przy przekraczaniu drogi dla rowerów.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór Tumski z Madonną Adorującą

2022-09-27 09:26

Magdalena Lewandowska

W muzycznej części spotkania wystąpił wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses

W muzycznej części spotkania wystąpił wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses

Wrześniowy Wieczór Tumski poświęcony został wyjątkowemu obrazowi z katedry wrocławskiej – Madonnie Adorującej. Opowiadali o nim ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry i Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

O walorach artystycznych i wątku historycznym koronowanego 25 lat temu przez św. Jana Pawła II mówił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Przypomniał, że obraz był papieskim podziękowaniem dla rodziny Sobieskich za odsiecz wiedeńską. – Czy papież Klemens XI mógł znaleźć bardziej symboliczny prezent dla Aleksandra Sobieskiego, którego ojciec Jan III Sobieski był wielkim czcicielem Maryi, modlącym się o jej wsparcie przed każdą bitwą z innowiercami? – pytał. Opowiadając o wartości artystycznej podkreślał, że obraz charakteryzuje ponadczasowe piękno i przedstawia Matkę Bożą Bolesną: – Madonna nie pozostawia nas obojętnymi. Na tym polega siła subtelnej, przepełnionej bólem i skupieniem twarzy, to ekspresja tego dzieła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję