Reklama

Niedziela Legnicka

Adwentowe propozycje on-line

Przeżywamy czas przygotowania na przyjście Pana. Ze względu na pandemię wiele inicjatyw należało odłożyć. Jednak sytuacja ta stwarza też nowe możliwości i pobudza do kreatywności.

Niedziela legnicka 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

adwent

on‑line

Ks. Piotr Nowosielski

Adwent możemy przeżyć także za pośrednictwem mediów

Adwent możemy przeżyć także za pośrednictwem mediów

To Jan Paweł II w 2002 r. przemawiając do członków Papieskiej Radu ds. Środków Społecznego Przekazu powiedział: „Nie wolno nam zapominać, że nasza obecność w świecie środków przekazu jest istotnym elementem nowej ewangelizacji, do której Duch Święty wzywa obecnie Kościół na całym świecie”.

Od początku pandemii w parafiach podejmowane były różne działania, dzięki którym wierni mieli możliwość udziału w liturgii sprawowanej w kościołach np. przez transmisje internetowe, telewizyjne, radiowe. Ważnym źródłem informacji o życiu parafii pozostają parafialne strony internetowe. Duszpasterze wykorzystują możliwości, jakie dają portale społecznościowe i inne platformy komunikowania. Wszystko po to, aby z Ewangelią docierać do każdego.

Reklama

Podobnie jest podczas Adwentu. I tak, Wydział Duszpasterski proponuje udział w adwentowych rekolekcjach diecezjalnych pt. Zagubieni. Jest to cykl 5 spotkań, które prowadzą duszpasterze: ks. Krzysztof Żmigrodzki, ks. Tomasz Ślazyk, ks. Jan Pazgan oraz ks. Dominik Jezierski. Piąty, ostatni odcinek będzie katechezą biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Nagrania video tych rekolekcji ukazują się na stronie diecezji w piątki o godz. 20. Stanowią one również doskonałe przygotowanie do przeżywania kolejnej niedzieli Adwentu.

W wielu parafiach przeprowadzane są bezpośrednie transmisje Mszy św., nauk rekolekcyjnych czy Rorat

Podziel się cytatem

Ks. Tomasz Pązik, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży proponuje młodym (i nie tylko) rozważania do niedzielnej Ewangelii pt. Słowo Boże na niedzielę.

Nagrania audio ukazują się w poszczególne niedziele Adwentu o godz. 7. Znaleźć je można na stronie facebookowej KSM-u oraz na stronie Radia Plus Legnica.

Reklama

Ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, proponuje natomiast rozważania roratnie w cyklu Otwórz oczy. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, przez 3 tygodnie na różnych platformach, oraz na stronie diecezjalnej publikowane są krótkie rozmyślania roratnie, które kończą się wezwaniem do podjęcia konkretnych postanowień na dany dzień. Rozważania te retransmitowane są także na antenie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm) każdego dnia przed południem.

Natomiast parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza do kościoła św. Barbary na Seminarium Odnowy Wiary. Można w nim uczestniczyć osobiście przez 9 kolejnych niedziel o godz. 19.30 lub poprzez transmisje on-line. Osoby, które zarejestrowały się mailowo otrzymują ponadto każdego dnia teksty Pisma Świętego do osobistej modlitwy oraz rozważań.

Z internetową propozycją duszpasterską wyszedł także ks. Adam Bogdała, który na platformie Spotify, Facebook oraz YouTube zaprasza w każdą sobotę do rozważań nad niedzielną liturgią słowa, zatytułowanych Przejżyj w Adwent.

Na kanale YouTube ks. Tomasz Piątkowski prowadzi cykl katechez Krąg liturgiczny. Jeden z odcinków dotyczy wyjaśnienia znaczenia Adwentu.

W wielu parafiach przeprowadzane są bezpośrednie transmisje Mszy św., nauk rekolekcyjnych czy Rorat.

To tylko niektóre z propozycje, jakie wierni mają do dyspozycji w Adwencie.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już i jeszcze nie

Okres Adwentu jest niewątpliwie związany z perspektywą oczekiwania. Paradoksalnie jednak towarzyszy mu poczucie spełnienia. W dziejach zbawienia dokonało się bowiem to, co najistotniejsze: Jezus przyszedł na świat i odkupił nas w tajemnicy Krzyża

Na co więc czekamy, skoro najważniejsze dzieło Jezusa relacjonowane jest przez nas w czasie przeszłym? Na pewno dla nikogo nie jest tajemnicą, że w nadchodzących dniach chcemy się dobrze przygotować do Bożego Narodzenia. Między innymi ta okoliczność sprawia, że w Adwencie jesteśmy ludźmi oczekującymi. W czasie Rorat jak mantrę będziemy powtarzać pragnienie całego Kościoła: „Spuście, niebiosa, rosę z góry”. Czy jednak w postawie adwentowej chodzi jedynie o cztery niedziele poprzedzające Wigilię?

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję