Reklama

Niedziela Małopolska

Podziel się sobą

W kościele św. Mikołaja w Krakowie, we wspomnienie patrona, rozpoczęto nietypową akcję „Złote kule św. Mikołaja”.

Niedziela małopolska 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

święty Mikołaj

Anna Bandura

Ks. Robert Tyrała zachęcał, abyśmy na wzór św. Mikołaja czynili dobro, bo do tego jesteśmy posłani

Ks. Robert Tyrała zachęcał, abyśmy na wzór św. Mikołaja czynili dobro, bo do tego jesteśmy posłani

Uroczystej Sumie odpustowej 6 grudnia przewodniczył ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII. W homilii przybliżył uczestnikom liturgii postać świętego biskupa: – Mikołaj z Miry jest świętym dla Wschodu i Zachodu. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Sławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Popularność jego kultu spowodowała, że poświęcano mu kościoły, kaplice, ołtarze i hospicja. W 1500 r. wyliczono, że tylko w Europie Zachodniej istniało ponad 2 tys. kościołów pod wezwaniem świętego.

Już w czasach średniowiecza był to szczególny patron dzieci. – 5 grudnia, w wigilię św. Mikołaja, był zwyczaj, że osoba przebrana za biskupa obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci – powiedział ks. prof. Tyrała.

Reklama

Posłannictwo św. Mikołaja wyrażało się przede wszystkim w jego hojności, okazywaniu dobra i serdeczności, do czego podczas Mszy św. zachęcał rektor UPJPII. – Niezależnie od historii świętego i kultu, którym się cieszy, niezależnie od legend, które urosły wokół postaci, najważniejszym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na wybranie każdego człowieka do czynienia dobra. To nie ktoś jest wybrany, to my, którzy tu jesteśmy. Zostaliśmy posłani, aby dzielić się z innymi dobrym słowem, tym, co mamy. Aby w końcu przemieniać świat miłością – powiedział duchowny i przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który nazwał św. Mikołaja „patronem daru człowieka dla człowieka”.

Pierwszego dnia akcji odebrano w parafii 130 kul.

Podziel się cytatem

Tego dnia działająca przy parafii Wspólnota Rodzin Karmelitańskich rozpoczęła akcję „Złote kule św. Mikołaja”.

Do 2 lutego 2021 r. w kościele będzie można znaleźć kufer św. Mikołaja wypełniony złotymi kulami – świątecznymi bombkami. Wewnątrz dekoracji znajduje się propozycja wsparcia wybranego ośrodka pomagającego dzieciom niepełnosprawnym lub matkom spodziewającym się przyjścia na świat dziecka z diagnozą nieuleczalnej choroby. Wśród instytucji, których działalność będą wspierać chętne osoby, znalazło się m.in. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

Reklama

„W obliczu niepokojów społecznych, zamętu, jaki widzimy na ulicach królewskiego grodu Kraka i wielu innych miejscowości naszego kraju, w czasach, kiedy zło nazywa się dobrem, a dobro złem, nie możemy pozostawać bierni. Trzeba działać i w dalszym ciągu nieść kaganek Bożej oświaty i nadziei na wzór św. Mikołaja” – pisze na stronie internetowej parafii ks. Michał Mroszczak.

Złote kule można również znaleźć w parafii Świętego Krzyża, w kościele Ojców Karmelitów przy ul. Rakowickiej oraz w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar człowieka dla człowieka

Niedziela przemyska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

święty Mikołaj

Archiwum Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Św. Mikołaj dla podopiecznych Caritas

Św. Mikołaj dla podopiecznych Caritas

Wspomnienie św. Mikołaja jest okazją do dzielenia się z drugim człowiekiem. Także Caritas Archidiecezji Przemyskiej podejmuje akcję mające na celu pokazanie potrzeby dzielenia się i dostrzeżenia potrzebującego.

W naszej rodzimej kulturze początek grudnia kojarzy się z życiem i bogatą działalnością św. Mikołaja. Choć według średniowiecznych przekazów żył i pracował jako biskup Miry na przełomie III i IV wieku, po dziś dzień jego osoba i dobroć, z jakiej zasłynął, rodzą w ludziach – bez względu na wiek – najpiękniejsze wspomnienia, wywołując na twarzy uśmiech, a w sercu radość i pogodę ducha. Jednak tym, co stanowi istotę charyzmatu tego świętego, jest fakt, że corocznie grudniowe dni stają się okazją do gorliwego naśladowania tego nietuzinkowego świętego w jego misji czynienia dobra. Jak zauważył przed laty Jan Paweł II, św. Mikołaj to „patron daru człowieka dla człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Twarz Jezusa jest Dobrą Nowiną o Bogu

2021-09-17 14:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZI

W drugim dniu rekolekcji dla księży w Archikatedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup mówił o Jezusie Chrystusie, w którym widać twarz Pana Boga. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na Jezusa, który jest dla nas Dobrą Nowiną w Ewangelii według św. Marka. Po pierwsze Jezus jest Chrystusem, jest tym, który ogłasza Królestwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję