Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Szkoła dla szkoły

Przyzwyczailiśmy się do świata, który nas otacza i czasami trudno nam sobie wyobrazić, że gdzieś są ludzie, którzy żyją zupełnie inaczej niż my.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

Madagaskar

Archiwum ks. Mariusza Skakuja

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Jak nauczyć młode pokolenia troski o innych i przekazać im najważniejsze wartości? O to trzeba byłoby zapytać dyrektora i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu. Każdego roku szkoła wdraża program nauczania i wychowania, jak wszystkie placówki oświatowe w kraju. Ponadto pedagodzy starają się przekazywać wartości bliskie nie tylko chrześcijaństwu, ale każdemu człowiekowi. Wspieranie siebie nawzajem, akcje charytatywne i modlitewne uczą młodych ludzi rozwijania sfery tak intelektualnej, jak i duchowej. Podnoszona jest wielokrotnie tematyka nauczania św. Jana Pawła II oraz piękno duchowości św. Ojca Pio.

Szansa na przyszłość

Wielką wagę przywiązuje się do tematu misji i osób potrzebujących. Z okazji 15-lecia istnienia szkoły, pojawił się pomysł, by wesprzeć dzieci w Afryce. Tym razem nie są to wyłącznie datki na ubrania czy też jedzenie. Tym razem jest to ofiarowanie szansy na lepszą przyszłość. Dyrektor szkoły, ks. Mariusz Skakuj wraz ze społecznością szkolną, parafią św. Brata Alberta oraz zaprzyjaźnionymi misjonarzami podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy, dzięki której mogłaby powstać szkoła i studnia na Madagaskarze. Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu kilku miesięcy udało się, dzięki dobroczyńcom, wybudować na Madagaskarze szkołę, studnię i dom dla nauczyciela. Ponadto, zorganizowane zostały zbiórki na książki, wyposażenie szkoły a także jedzenie, które w dobie pandemii stało się towarem jeszcze bardziej luksusowym niż do tej pory.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem.

Reklama

– Jest przeogromny entuzjazm w mieszkańcach Ankabatomeny, gdzie powstała szkoła. Ten rejon obejmuje około 130 dzieci nie potrafiących pisać i czytać. 80 z nich jest już zdeklarowanych do uczęszczania na lekcje. Niebawem otworzymy szkołę i dzieci wejdą w zupełnie nowe życie. Danie im szansy na edukację, to danie szansy odbicia się od dna. To procentuje. Chcemy pomóc im, by sami mogli zrobić coś konkretnego ze swoim życiem – powiedział dyrektor Katolickiej Szkoły im. Św. Ojca Pio w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj.

To nie jest koniec zaangażowania szkoły w sprawy misji, ponieważ uczniowie i nauczyciel będą wspierani przez datki z Polski, by utrzymać szkołę oraz przygotować wyprawki szkolne. Kwota utrzymania może wynosić 10 tys. zł w ciągu roku. Dla Polski nie jest to kwota niebotyczna, a dzieciom z Madagaskaru otworzy drzwi do lepszej przyszłości.

Dalsze działania

Uczniowie „Katolika” wspierają swoich kolegów z Afryki nie tylko finansowo. W marcu tego roku pojawiła się akcja pod hasłem „Sztafeta serc”, polegająca na losowaniu przez uczniów raz w miesiącu karteczki z imieniem dziecka z Kinna i ofiarowaniu w jego intencji dowolnej modlitwy. W akcję zaangażowali się także nauczyciele, co stanowi dobry przykład dla uczniów szkoły.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem. To jest smaczek naszej diecezji, który wychowuje młode pokolenia – do stania się kochającym jak Chrystus.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20-lecie reaktywacji salezjańskich szkół w Sokołowie Podlaskim

Niedziela podlaska 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Ks. Artur Płachno

Pierwszy dzwonek w reaktywowanej szkole salezjańskiej w Sokołowie Podlaskim zabrzmiał 1 września 1993 r. Na ten moment salezjanie czekali dokładnie 45 lat przede wszystkim po to, aby znów przekazywać dzieciom i młodzieży to, czego nauczał św. Jan Bosko, wychowując ich na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli. W sobotę 28 września tego roku uczniowie i absolwenci szkoły, byli i obecni dyrektorzy, kadra pedagogiczna, rodzice, kapłani, władze samorządowe, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych oraz przedsiębiorcy z terenu miasta – wszyscy świętowali 20-lecie istnienia szkoły.

CZYTAJ DALEJ

TSUE: były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

2021-06-17 10:42

[ TEMATY ]

Auschwitz

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Stanisław Zalewski, były więzień Auschwitz, a obecnie prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy" użyty przez niemieckie media - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Sąd, w którego obszarze właściwości znajduje się centrum interesów życiowych osoby podnoszącej naruszenie jej dóbr osobistych przez treści opublikowane na stronie internetowej, ma jurysdykcję do rozpoznania – w odniesieniu do całości doznanych krzywd i poniesionych szkód – powództwa odszkodowawczego wniesionego przez tę osobę tylko wtedy, gdy treści te zawierają obiektywne i możliwe do zweryfikowania elementy, pozwalające na bezpośrednie lub pośrednie indywidualne zidentyfikowanie tej osoby" - stwierdził TSUE.

CZYTAJ DALEJ

Dr Honorata Skoczylas-Stawska ma swoją ławeczkę

2021-06-18 09:09

[ TEMATY ]

Honorata Skoczylas‑Stawska

Dąbrowa k. Wielunia

Zofia Białas

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wraz z Towarzystwem Przyjaciół Wielunia zaprosili na uroczyste odsłonięcie ławeczki na skwerze przy bibliotece w Dąbrowie k. Wielunia, dedykowanej dr Honoracie Skoczylas-Stawskiej.

Za upamiętnienie matki podziękowała córka Agnieszka. – Ławeczka stanęła w miejscu bardzo bliskim miejsca, gdzie stał dom rodzinny mojej mamy. Mama bardzo kochała swoją małą ojczyznę. W niej pozostała na zawsze. Spoczęła na wieluńskim cmentarzu – powiedziała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję