Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Szkoła dla szkoły

Przyzwyczailiśmy się do świata, który nas otacza i czasami trudno nam sobie wyobrazić, że gdzieś są ludzie, którzy żyją zupełnie inaczej niż my.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

Madagaskar

Archiwum ks. Mariusza Skakuja

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Jak nauczyć młode pokolenia troski o innych i przekazać im najważniejsze wartości? O to trzeba byłoby zapytać dyrektora i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu. Każdego roku szkoła wdraża program nauczania i wychowania, jak wszystkie placówki oświatowe w kraju. Ponadto pedagodzy starają się przekazywać wartości bliskie nie tylko chrześcijaństwu, ale każdemu człowiekowi. Wspieranie siebie nawzajem, akcje charytatywne i modlitewne uczą młodych ludzi rozwijania sfery tak intelektualnej, jak i duchowej. Podnoszona jest wielokrotnie tematyka nauczania św. Jana Pawła II oraz piękno duchowości św. Ojca Pio.

Szansa na przyszłość

Wielką wagę przywiązuje się do tematu misji i osób potrzebujących. Z okazji 15-lecia istnienia szkoły, pojawił się pomysł, by wesprzeć dzieci w Afryce. Tym razem nie są to wyłącznie datki na ubrania czy też jedzenie. Tym razem jest to ofiarowanie szansy na lepszą przyszłość. Dyrektor szkoły, ks. Mariusz Skakuj wraz ze społecznością szkolną, parafią św. Brata Alberta oraz zaprzyjaźnionymi misjonarzami podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy, dzięki której mogłaby powstać szkoła i studnia na Madagaskarze. Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu kilku miesięcy udało się, dzięki dobroczyńcom, wybudować na Madagaskarze szkołę, studnię i dom dla nauczyciela. Ponadto, zorganizowane zostały zbiórki na książki, wyposażenie szkoły a także jedzenie, które w dobie pandemii stało się towarem jeszcze bardziej luksusowym niż do tej pory.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem.

Podziel się cytatem

Reklama

– Jest przeogromny entuzjazm w mieszkańcach Ankabatomeny, gdzie powstała szkoła. Ten rejon obejmuje około 130 dzieci nie potrafiących pisać i czytać. 80 z nich jest już zdeklarowanych do uczęszczania na lekcje. Niebawem otworzymy szkołę i dzieci wejdą w zupełnie nowe życie. Danie im szansy na edukację, to danie szansy odbicia się od dna. To procentuje. Chcemy pomóc im, by sami mogli zrobić coś konkretnego ze swoim życiem – powiedział dyrektor Katolickiej Szkoły im. Św. Ojca Pio w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj.

To nie jest koniec zaangażowania szkoły w sprawy misji, ponieważ uczniowie i nauczyciel będą wspierani przez datki z Polski, by utrzymać szkołę oraz przygotować wyprawki szkolne. Kwota utrzymania może wynosić 10 tys. zł w ciągu roku. Dla Polski nie jest to kwota niebotyczna, a dzieciom z Madagaskaru otworzy drzwi do lepszej przyszłości.

Dalsze działania

Uczniowie „Katolika” wspierają swoich kolegów z Afryki nie tylko finansowo. W marcu tego roku pojawiła się akcja pod hasłem „Sztafeta serc”, polegająca na losowaniu przez uczniów raz w miesiącu karteczki z imieniem dziecka z Kinna i ofiarowaniu w jego intencji dowolnej modlitwy. W akcję zaangażowali się także nauczyciele, co stanowi dobry przykład dla uczniów szkoły.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem. To jest smaczek naszej diecezji, który wychowuje młode pokolenia – do stania się kochającym jak Chrystus.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy jubileusze

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2017, str. 4

[ TEMATY ]

szkoła

szkoły

Maria Szado

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

20 lat temu Szkoła Podstawowa w Goździe Lipińskim otrzymała imię Jana Pawła II. 10 lat temu bp Wacław Depo powołał do życia Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II. 23 października br. w Goździe Lipińskim celebrowano obie te rocznice.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy św. Michała Archanioła. Zgromadzonych na modlitwie powitał ks. Stanisław Zarosa, proboszcz parafii w Potoku Górnym. – W tej pięknej scenerii lasów roztoczańskich, jesiennej pięknej atmosferze, przywołuje nas św. Papież Polak, aby go uczcić, a zarazem obchodzić tak doniosłą rocznicę 20-lecia nadania Szkole Podstawowej w Goździe Lipińskim imienia Jana Pawła II. Staje się faktem, że ktoś, kto już za życia był dla nas wielki, staje przed nami jako święty. To wielka radość dla wszystkich nas, że przywołuje nas dzisiaj, aby razem z nim kontynuować to piękne dzieło. Idźmy w przyszłość z nadzieją, z tą nadzieją, którą zawsze miał w swoim sercu Jan Paweł II – mówił ks. Stanisław Zarosa. Kapłan dziękował wszystkim za obecność, szczególnie witając pasterza diecezji bp Mariana Rojka.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję