Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Szkoła dla szkoły

Przyzwyczailiśmy się do świata, który nas otacza i czasami trudno nam sobie wyobrazić, że gdzieś są ludzie, którzy żyją zupełnie inaczej niż my.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

Madagaskar

Archiwum ks. Mariusza Skakuja

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Jak nauczyć młode pokolenia troski o innych i przekazać im najważniejsze wartości? O to trzeba byłoby zapytać dyrektora i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu. Każdego roku szkoła wdraża program nauczania i wychowania, jak wszystkie placówki oświatowe w kraju. Ponadto pedagodzy starają się przekazywać wartości bliskie nie tylko chrześcijaństwu, ale każdemu człowiekowi. Wspieranie siebie nawzajem, akcje charytatywne i modlitewne uczą młodych ludzi rozwijania sfery tak intelektualnej, jak i duchowej. Podnoszona jest wielokrotnie tematyka nauczania św. Jana Pawła II oraz piękno duchowości św. Ojca Pio.

Szansa na przyszłość

Wielką wagę przywiązuje się do tematu misji i osób potrzebujących. Z okazji 15-lecia istnienia szkoły, pojawił się pomysł, by wesprzeć dzieci w Afryce. Tym razem nie są to wyłącznie datki na ubrania czy też jedzenie. Tym razem jest to ofiarowanie szansy na lepszą przyszłość. Dyrektor szkoły, ks. Mariusz Skakuj wraz ze społecznością szkolną, parafią św. Brata Alberta oraz zaprzyjaźnionymi misjonarzami podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy, dzięki której mogłaby powstać szkoła i studnia na Madagaskarze. Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu kilku miesięcy udało się, dzięki dobroczyńcom, wybudować na Madagaskarze szkołę, studnię i dom dla nauczyciela. Ponadto, zorganizowane zostały zbiórki na książki, wyposażenie szkoły a także jedzenie, które w dobie pandemii stało się towarem jeszcze bardziej luksusowym niż do tej pory.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem.

Podziel się cytatem

Reklama

– Jest przeogromny entuzjazm w mieszkańcach Ankabatomeny, gdzie powstała szkoła. Ten rejon obejmuje około 130 dzieci nie potrafiących pisać i czytać. 80 z nich jest już zdeklarowanych do uczęszczania na lekcje. Niebawem otworzymy szkołę i dzieci wejdą w zupełnie nowe życie. Danie im szansy na edukację, to danie szansy odbicia się od dna. To procentuje. Chcemy pomóc im, by sami mogli zrobić coś konkretnego ze swoim życiem – powiedział dyrektor Katolickiej Szkoły im. Św. Ojca Pio w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj.

To nie jest koniec zaangażowania szkoły w sprawy misji, ponieważ uczniowie i nauczyciel będą wspierani przez datki z Polski, by utrzymać szkołę oraz przygotować wyprawki szkolne. Kwota utrzymania może wynosić 10 tys. zł w ciągu roku. Dla Polski nie jest to kwota niebotyczna, a dzieciom z Madagaskaru otworzy drzwi do lepszej przyszłości.

Dalsze działania

Uczniowie „Katolika” wspierają swoich kolegów z Afryki nie tylko finansowo. W marcu tego roku pojawiła się akcja pod hasłem „Sztafeta serc”, polegająca na losowaniu przez uczniów raz w miesiącu karteczki z imieniem dziecka z Kinna i ofiarowaniu w jego intencji dowolnej modlitwy. W akcję zaangażowali się także nauczyciele, co stanowi dobry przykład dla uczniów szkoły.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem. To jest smaczek naszej diecezji, który wychowuje młode pokolenia – do stania się kochającym jak Chrystus.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madagaskar oczekuje na papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Franciszek

Madagaskar

pixabay.com/LEVESQUE

Za miesiąc Papież Franciszek przybędzie na Madagaskar. W tym jednym z najbiedniejszych krajów świata pracują liczne zgromadzenia zakonne podejmujące dzieła opiekuńcze i pomocowe. Od wielu lat posługę pełnią tam siostry z Kontemplacyjnego Ruchu Misyjnego Karola de Foucaulda.

Siostra Lucia podkreśla, że naród malgaski jest bardzo otwarty i przyjazny. - Malgasze są bardzo gościnni i mają dobre usposobienie. Nie potrafię ich inaczej scharakteryzować, jak właśnie poprzez otwartość i łagodność, a także dobroć – podkreśla s. Lucia. - A tam, gdzie jest gościnność jest również dobroć. Jestem przekonana, że Malgasze urządzą papieżowi wspaniałe święto.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję