Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj pamięta

Mimo trudnej sytuacji w kraju i wielu obostrzeń mieszkańcy miasta symbolicznie uczcili 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

Biłgoraj

Joanna Ferens

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

Uroczystości odbyły się w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a ich mottem przewodnim stały się słowa: „Nie odbiorą ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu”.

We wstępie do Eucharystii wszystkich zebranych powitał ks. Krzysztof Wawszczak, który podkreślił, iż musimy pamiętać o naszych narodowych bohaterach. – 11 listopada to dla nas Polaków dzień, kiedy dziękujemy Panu Bogu za odzyskanie niepodległości. W 1918 r., po 123 latach nieobecności Polski na mapach Europy i świata i 146 latach od pierwszego rozbioru, mogliśmy na nowo cieszyć się wolnością. Dziękujemy dziś Bożej Opatrzności za tych wszystkich, którzy przez ciemne noce zaborów walczyli o suwerenną Polskę. Powstania narodowe, Insurekcja Kościuszkowska, I wojna światowa, zabiegi polityczne i dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, twórczość literacka i artystyczna, wychowywanie młodego pokolenia, tajne nauczanie i „praca u podstaw” – to wszystko przyczyniło się do przetrwania języka i kultury polskiej, do przetrwania tożsamości narodowej, do odbudowy suwerennej Polski. Chcemy modlić się dziś w duchu wdzięczności o odnowę moralną narodu, by zgoda, poszanowanie wspólnych wartości i wiara w jedynego Boga cementowały nasze społeczeństwo i służyły rozwojowi Ojczyzny – zaznaczał.

Praca, zgoda i szacunek

Reklama

Uroczystości ze względu na pandemię miały charakter symboliczny.

– Trudny czas przyszło nam przeżywać. To czas epidemii, czas szczególnej odpowiedzialności za siebie i innych. Osobiście podpisuję się pod wszystkimi słowami, jakie powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki i ks. Krzysztof Wawszczak podczas Mszy św. za Ojczyznę. Dziś Polsce potrzebna jest uczciwa praca, potrzebny jest duch zgody i szacunku. Potrzeba przestrzegania reżimów sanitarnych, by jak najszybciej poradzić sobie z pandemią i wrócić do normalności. Nasza obecność pod pomnikiem wdzięczności ma wymiar symboliczny, bo wszyscy pamiętamy i w sercu rozważamy dzisiejszą rocznicę – powiedział burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Pamięć o tożsamości narodowej

Wartę honorową zaciągnęli harcerze 13. Drużyny Starszoharcerskiej „Pochodni”. jak wyjaśniała jej drużynowa, harcmistrzyni Dorota Woźniak, harcerze podczas takich uroczystości wiele się uczą. – Dla harcerzy udział w uroczystościach to przede wszystkim lekcja wychowania i historii. Ważne jest, by młodzi ludzie pamiętali o naszej tożsamości narodowej, według niej żyli i budowali swą przyszłość. Pamięć o datach, postaciach ważnych dla historii, o ludziach, którzy wykuwali walką i pracą naszą wolność i suwerenność, jest elementem tej tożsamości narodowej – tłumaczyła.

Dziękujemy dziś Bożej Opatrzności za tych wszystkich, którzy przez ciemne noce zaborów walczyli o suwerenną Polskę.

Podziel się cytatem

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności przed ratuszem. Organizatorzy zrezygnowali z oficjalnych przemówień i wystąpień, nie było także tradycyjnego koncertu Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio i Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej Echo.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci tych, którzy nie doczekali niepodległości

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

Babimojszczyzna

tablica

Danuta Błoszyk

W Nowym Kramsku odsłonięto tablicę poświęconą tym, którzy walczyli o polskość Babimojczyzny

W Nowym Kramsku odsłonięto tablicę poświęconą tym, którzy walczyli o polskość Babimojczyzny

W Nowym Kramsku 18 listopada miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej bojownikom walczącym o polskość Babimojszczyzny - PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY NIE DOCZEKALI NIEPODLEGŁOŚCI.

W szczególnej dla Polski 100-rocznicy odzyskania niepodległości po wielu latach niewoli, germanizacji i rusyfikacji dzięki bohaterom narodowym, którzy pozostali nieugięci w zmaganiach o zachowanie polskości odbyła się w naszej diecezji niecodzienna uroczystość. W kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku w niedzielne przedpołudnie 18 listopada 2018 r. odprawiona została Msza św. za wszystkich bojowników walczących o polskość Ziem spod Znaku Rodła. Po mszy św. z udziałem proboszcza parafii oraz zaproszonych księży, przedstawiciela polskiego parlamentu, delegata Instytutu Zachodniego z siedzibą w Poznaniu, władz samorządowych, Klubu Rodła Berlin-Brandenburg, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Babimostu oraz Klubu Rodła Ziemi Babimojskiej, który było organizatorem uroczystości, a także wielu uczestników uroczystości nastąpił przemarsz z pocztami sztandarowymi na miejscowy cmentarz parafialny w celu odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej usytuowanej w alei zasłużonych o następującej treści : W 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ PAŃSTWO POLSKIE MIESZKAŃCY BABIMOJSZCZYZNY SKUPIENI POD ZNAKIEM RODŁA PIELĘGNOWALI POLSKĄ WIARĘ, MOWĘ I OBYCZAJE, A W POTRZEBIE ODDAWALI ŻYCIE. POLSKA BYŁA IM MATKĄ, KTÓRĄ KOCHALI, SZANOWALI, O KTÓREJ NIGDY NIE MÓWILI ŹLE. CZCZĄC PAMIĘĆ TYCH, KTÓRZY JEJ NIE DOCZEKALI KLUB RODŁA ZIEMI BABIMOJSKIEJ.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję