Reklama

Niedziela Częstochowska

Działania rycerzy

Co jednoczy Rycerze Kolumba? Odpowiedź na to pytanie poznali ci, którzy w dniu beatyfikacji ich założyciela – ks. Michaela McGivneya modlili się we wspólnocie rycerskiej regionu częstochowskiego.

Niedziela częstochowska 46/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rycerze Kolumba

Beata Pieczykura/Niedziela

Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to misja rycerzy

Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to misja rycerzy

Wobec pytania: co zrobiliśmy w życiu, by osiągnąć świętość? i zadania: bycie Rycerzem Kolumba to służba w wielkiej pokorze stanęli 31 października Rycerze Kolumba z regionu częstochowskiego. To wezwanie skierował do nich ks. Ryszard Umański, archidiecezjalny duszpasterz Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie, podczas Mszy św., którą odprawił w tej wspólnocie parafialnej w intencji Rycerzy Kolumba działających w Częstochowie, archidiecezji częstochowskiej, w Polsce i na całym świecie. – Dla braci Rycerzy Kolumba to szczególny dzień – beatyfikacji założyciela ks. Michaela McGivneya. To świadczy o tym, że dobrze wybraliśmy. Jesteście w wielkiej, męskiej organizacji katolickiej, którą założył błogosławiony i dla której wyprasza teraz łaski – podkreślił ks. Umański.

Świętość i obrona

Reklama

W homilii zwrócił uwagę na dwie sprawy, będące zadaniami dla rycerzy, ponieważ życiorys ks. McGivneya jest im znany. Pierwsza to jego krótkie życie (przeżył 38 lat), które pozwoliło mu osiągnąć świętość. W tym kontekście zaznaczył, że życie ziemskie jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o wieczności – czy będzie to świętość. Ważne jest więc to, by służyć w pokorze. Druga sprawa to podobieństwo czasu, w którym żył założyciel, i obecnego. Ksiądz McGivney umarł zarażony w okresie epidemii. W XIX wieku, kiedy w USA katolicy byli dyskryminowani, a wiara przez wiele środowisk była postrzegana jako zagrożenie ładu społecznego, założył Rycerzy Kolumba. Wezwanie do obrony Kościoła i kapłanów jest wciąż aktualne dla współczesnych rycerzy w XXI wieku. To mobilizacja do obrony słowem, czynem i świadectwem życia.

Mężczyzna – świadek

Andrzej Bera, delegat regionalny, 10 lat temu z potrzeby serca wstąpił do Rycerzy Kolumba. Podkreślił, że rada włącza się w „Różaniec do Granic Nieba”. Powiedział Niedzieli: – Rada przy parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie spotyka się raz w tygodniu, w czwartek. Przed Mszą św. odmawia Różaniec w intencji nowych powołań kapłańskich i ustania pandemii. Ta modlitwa jest naszą szczególną troską. – Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to nasze zadanie, czyli np. aktywny udział w uroczystościach, wspieranie parafii, Kościoła, osób potrzebujących – podkreślił z kolei Henryk z parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni. I dodał: – Ta braterska organizacja powstała 120 lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy katolicy byli prześladowani. Służy dobru wspólnemu, oparta na jedności z Kościołem, papieżem, biskupami. Andrzej z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie opowiadał: – Dzisiejszy świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli. I świadkami staramy się być jako mężczyźni. Szczytem tego wezwania jest świętość. Dziś nasz założyciel jest ogłoszony błogosławionym. Ta uroczystość jest dla nas wyzwaniem, że jesteśmy powołani do świętości, bo niebo jest przepełnione również ludźmi, którzy na co dzień białe męczeństwo realizowali w formie życia rodzinnego, małżeńskiego, jako obywatele tej ziemi, o której św. Jan Paweł II mówił, że jest jego matką.

W archidiecezji częstochowskiej jest ponad 250 Rycerzy Kolumba.

Podziel się cytatem

W Częstochowie działają 3 rady Rycerzy Kolumba – przy parafiach: Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Wojciecha BM. W archidiecezji częstochowskiej rycerzy jest ponad 250. W Polsce – ponad 6 tys., a na świecie ponad 2 mln.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba na Jasnej Górze: trzeba stać w obronie chrześcijaństwa, Kościoła i rodziny

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Rycerze Kolumba

BPJG /jasnagora.com

Jeden zaproszonych gości podczas corocznej pielgrzymki Rycerzy Kolumba ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że: dziś zadaniem Kościoła jest ukazywanie prawdziwego obrazu Kościoła, który pomimo słabości jest inny, niż przedstawia się go w mediach. Nie wystarczy narzekać na świat, okoliczności, kryzysy. Jako ludzie wiary nie tylko o niej mówimy, ale musimy ją praktykować. Nasze życie musi być udane, a nie udawane – zachęcał do jednoznacznego dawania świadectwa ks. Grabowski.

Rycerze Kolumba zgromadzeni na dorocznej pielgrzymce na Jasnej Górze dali świadectwo jedności w służbie Ewangelii. Wskazali na potrzebę budowania solidarności, sprawiedliwości w różnych płaszczyznach życia, gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, w tym prześladowanym chrześcijanom oraz wezwanie do modlitwy i obrony chrześcijaństwa, Kościoła i rodziny. Pielgrzymkę połączyli z dziełem miłosierdzia - zebrali artykuły higieniczne dla hospicjum onkologicznego w Łomży.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję