Reklama

Niedziela Wrocławska

Szczyty wiary

Taką nazwę nosi zekranizowana seria górskich wypraw, na które wyrusza Jan Kubiak, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Podziwia piękno górskich krajobrazów, rozważa Słowo Boże i zaprasza innych do przeżywania przygody z Bogiem.

Niedziela wrocławska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

film

ewangelizacja

Zdjęcia: archiwum kl. Jana Kubiaka

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) – Alpy Bawarskie 2017 r.

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) –  Alpy Bawarskie 2017 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwagi! Nie bójcie się! Jam zwyciężył świat! Słyszałeś? Pan Jezus do nas wszystkich kieruje te ewangeliczne słowa, które powinny stanowić oś obrotu całego naszego życia. Wszyscy chrześcijanie są wezwani do rzeczy wielkich, do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo – mówi kleryk Jan.

Przygoda z Bogiem

Apostołować zaś można na wiele różnych sposobów, a najprzyjemniej przez realizację swoich życiowych pasji, co potwierdza Jan. Jedną z takich pasji dzieli się z innymi. Jest to miłość do gór i wszystkiego, co z nimi związane: górskich wypraw (szczególnie zimowych), biegów, wspinaczek, szczytów i krajobrazów. Przy tym wszystkim jest oczywiście dawanie świadectwa i przeżywanie obecności Boga. – Na żadną z wypraw nie wyruszam sam. Zawsze jest ze mną Pan Jezus, który mnie umacnia i razem ze mną przemierza górskie szlaki. W górach można znaleźć obraz Boga, namacalnie doświadczyć Jego obecności w ciszy i trudnościach oraz zobaczyć cząstkę Jego piękna, które zawarł w stworzeniu – mówi Janek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największą jego pasją, za którą nieustannie Bogu dziękuje, są wspinaczki wysokogórskie. Razem ze swoim przyjacielem Grzegorzem zdobyli ostatnio najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4 808 m n.p.m.). – Pan Bóg tak poprowadził naszą wyprawę, że zdobyliśmy szczyt w ciągu 24 godzin, z samego dołu, przy pięknej pogodzie, z zarezerwowanymi miejscami na polu namiotowym przy zawsze pełnym schronisku Tete Rouse na wysokości 3 165 m n.p.m. To była piękna wyprawa! – mówi podekscytowany.

W wirtualnym świecie

I wtedy narodził się pomysł, by tym wszystkim podzielić się z innymi – radością, doświadczaniem Boga – by zachęcić ludzi do tego, aby przestali się bać i otwierając swoje serca, odważyli się robić z Bogiem rzeczy niesamowite. Tak powstała akcja i poświęcona jej strona: „Szczyty Wiary”.

Reklama

Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z was mówi Bóg, który pragnie waszego szczęścia.

Podziel się cytatem

– Ludzie różnie reagują na zamieszczane przeze mnie filmy i posty. Jedni z uśmiechem i otwartym sercem przyjmują pozytywnie Boże natchnienie i otwierają się na Pana Boga, a inni, co niestety jest bardzo przykre, obrażają Pana Jezusa i śmieją się, próbując zatuszować wyrzuty sumienia. Z Panem Bogiem znoszę jednak każde trudności z wielką radością i modlę się za jednych i drugich – mówi Jan i dodaje, że jeżeli „Szczyty Wiary” są dziełem Boga, w co wierzy, to Bóg je poprowadzi według własnego, a zatem najlepszego scenariusza.

Wszyscy chrześcijanie są wezwani do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo.

Podziel się cytatem

Zawalczyć o marzenia

Chrystus kieruje swoje wezwanie do wszystkich, którzy mają marzenia i pragnienia serca. – Może ktoś z was chce przeżyć górską przygodę, ale boi się zacząć i wyjść z domu lub tłumaczy się brakiem odpowiedniego sprzętu.

Może ktoś z was pragnie zostać zawodowym sportowcem albo lekarzem, ale boi się, że nie poradzi sobie z częstymi treningami lub nauką.

Może ktoś pragnie zostać nauczycielem, ale wszyscy wokół mówią, że ten zawód jest nieopłacalny i nie warto.

A może pragnie służyć, kocha Pana Boga i czuje w sercu wezwanie do bycia księdzem lub siostrą zakonną, ale boi się, co pomyślą inni.

Strach jest zawsze złym doradcą. Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z nas mówi Bóg, który pragnie naszego szczęścia. Zaufajcie Mu! – Jan Kubiak zachęca młodych ludzi.

Wyprawy górskie to jeden z możliwych sposobów apostołowania przy spełnianiu życiowych pasji. Możliwości jest z pewnością wiele więcej. W Ewangelii wg św. Mateusza czytamy: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą”. – Nie bójcie się więc prosić, nie bójcie się szukać, nie bójcie się zawalczyć o swoje marzenia. Zaufajcie Bogu, a On was uzdolni i wyposaży w łaskę, skutkiem czego będzie radość. Ta radość mnie przepełnia, dlatego dzielę się nią z wami – mówi Jan.

Reklama

Zaproszenie

Co należy zrobić konkretnie? Przestać myśleć o tym, co powiedzą inni i odważnie, przebojem, przejść przez życie, patrząc w Niebo! Nie marnować czasu na oszukiwanie siebie, uciekanie od obowiązków, bezsensowne melanżowanie i karmienie się zbędną marnością. A na początek można wejść na stronę fb „Szczyty Wiary” i zobaczyć, jak robią to inni: facebook.com/J17017/ lub zasubskrybować kanał na YouTubie: youtube.com/channel/UCLClwYhCb4UzmDel_PyvlQw .

– Każda przygoda staje się niesamowita, gdy jest z nami Chrystus, a z Nim nasze życie staje się również jedną wielką niesamowitością. Bóg sam wystarczy! To On jest źródłem wszelkiej radości i odwagi, która nas uzdalnia do pójścia za Nim i stawania się Jego świadkiem – zachęca kleryk Jan.

2020-11-04 10:46

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja prasowa przed prapremierą filmu „Nasz profesor papieżem”

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

KUL

Archiwum Aspektów

W Muzeum Uniwersyteckim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 27 marca br. odbyła się konferencja prasowa przed prapremierowym pokazem filmu „Nasz profesor papieżem”.

- Pokazaliśmy w tym filmie pewien kontekst lubelski: od porannych przyjazdów ks. Karola Wojtyły, aż po nocleg u sióstr urszulanek. Nie tylko Wadowice czy Kraków mogą mówić o sobie, że są miastami papieskimi. Lublin też ma do tego prawo, a szczególnie teraz, gdy przypada 60. rocznica zatrudnienia na KUL ks. Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II – stwierdził reżyser filmu, Grzegorz Linkowski.
Obok reżysera filmu w konferencji prasowej wzięli udział ks. dr hab. Alfred Marek Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II oraz dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor KUL ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą.
Reżyser pytany był o to, co było najtrudniejszą rzeczą w realizacji tego filmu. W odpowiedzi zaznaczył, że początkowo przeraził go ogrom archiwalnego materiału, który jest pokazany w tym filmie po raz pierwszy. Jednak najtrudniejszy był wybór tego, co ma zawierać ten przekaz. – Każda osoba, która pojawia się w tym filmie jako świadek tu w Lublinie, pokazuje papieża zupełnie inaczej – stwierdził reżyser. - Najciekawszym doświadczeniem dla mnie jest obraz papieża, jaki tkwi w świadkach jego życia – dodał. Cały czas podkreślał, że ten film ma oddać ówczesny klimat, stąd trochę czarno-białych zdjęć, jazzowa muzyka i mnogość wspomnień. – Sam służyłem profesorowi do Mszy – zakończył.
Ks. dr hab. Wierzbicki w odpowiedzi na pytanie jakim profesorem był papież stwierdził, że nie znał go jako student. Wskazał jednak na poważną tematykę i nierzadko trudny, a jednocześnie ciekawy język ks. Wojtyły. Zaznaczył też wielką otwartość przyszłego papieża na ludzi młodych. Podobnie jak w filmie, pojawiał się i znikał zostawiając w każdym coś z siebie, jakieś wspomnienie, myśl. Stwierdził, że ks. prof. Wojtyła jest obecny w pamięci swoich uczniów, nie tylko tych, związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, bo wielu z nich swoje kariery naukowe zrobiło w innych ośrodkach.
– To jest właśnie fonemem życia uniwersyteckiego. W pamięci społeczeństwa zanika świadomość, że nasz papież był profesorem i to w porównaniu do kard. Josepha Ratzingera był tym profesorem bardzo długo, bo aż 24 lata – zakończył.
Dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor KUL, zapytana o to, jak Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie kultywował pamięć o swoim profesorze przed jego kanonizacją stwierdziła, że dzisiejsza prapremiera filmu rozpoczyna aktywne przygotowania do kanonizacji, które w rzeczywistości trwają już od początku tego roku akademickiego. - Od poniedziałku na dziedzińcu KUL będziemy codziennie o godz. 12:00 modlić się modlitwą Anioł Pański, a później pochylać się nad tekstami papieża-profesora – dodała. Kilkakrotnie podkreśliła, że na ten czas przygotowania się do kanonizacji Jana Pawła II zaprasza nie tylko władze, pracowników i studentów KUL, ale całą społeczność Lublina.
Na zakończenie konferencji prasowej reżyser filmu, Grzegorz Linkowski poinformował, że zostanie on wyemitowany w TVP1 19 kwietnia br. (tj. w Wielką Sobotę) o godz. 10:20.
Prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Nasz profesor papieżem” odbędzie się o godzinie 18:00 w auli im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich 14. Wstęp jest wolny.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję