Reklama

Niedziela Wrocławska

Szczyty wiary

Taką nazwę nosi zekranizowana seria górskich wypraw, na które wyrusza Jan Kubiak, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Podziwia piękno górskich krajobrazów, rozważa Słowo Boże i zaprasza innych do przeżywania przygody z Bogiem.

Niedziela wrocławska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

film

ewangelizacja

Zdjęcia: archiwum kl. Jana Kubiaka

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) – Alpy Bawarskie 2017 r.

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) –  Alpy Bawarskie 2017 r.

Odwagi! Nie bójcie się! Jam zwyciężył świat! Słyszałeś? Pan Jezus do nas wszystkich kieruje te ewangeliczne słowa, które powinny stanowić oś obrotu całego naszego życia. Wszyscy chrześcijanie są wezwani do rzeczy wielkich, do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo – mówi kleryk Jan.

Przygoda z Bogiem

Apostołować zaś można na wiele różnych sposobów, a najprzyjemniej przez realizację swoich życiowych pasji, co potwierdza Jan. Jedną z takich pasji dzieli się z innymi. Jest to miłość do gór i wszystkiego, co z nimi związane: górskich wypraw (szczególnie zimowych), biegów, wspinaczek, szczytów i krajobrazów. Przy tym wszystkim jest oczywiście dawanie świadectwa i przeżywanie obecności Boga. – Na żadną z wypraw nie wyruszam sam. Zawsze jest ze mną Pan Jezus, który mnie umacnia i razem ze mną przemierza górskie szlaki. W górach można znaleźć obraz Boga, namacalnie doświadczyć Jego obecności w ciszy i trudnościach oraz zobaczyć cząstkę Jego piękna, które zawarł w stworzeniu – mówi Janek.

Reklama

Największą jego pasją, za którą nieustannie Bogu dziękuje, są wspinaczki wysokogórskie. Razem ze swoim przyjacielem Grzegorzem zdobyli ostatnio najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4 808 m n.p.m.). – Pan Bóg tak poprowadził naszą wyprawę, że zdobyliśmy szczyt w ciągu 24 godzin, z samego dołu, przy pięknej pogodzie, z zarezerwowanymi miejscami na polu namiotowym przy zawsze pełnym schronisku Tete Rouse na wysokości 3 165 m n.p.m. To była piękna wyprawa! – mówi podekscytowany.

W wirtualnym świecie

I wtedy narodził się pomysł, by tym wszystkim podzielić się z innymi – radością, doświadczaniem Boga – by zachęcić ludzi do tego, aby przestali się bać i otwierając swoje serca, odważyli się robić z Bogiem rzeczy niesamowite. Tak powstała akcja i poświęcona jej strona: „Szczyty Wiary”.

Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z was mówi Bóg, który pragnie waszego szczęścia.

Podziel się cytatem

– Ludzie różnie reagują na zamieszczane przeze mnie filmy i posty. Jedni z uśmiechem i otwartym sercem przyjmują pozytywnie Boże natchnienie i otwierają się na Pana Boga, a inni, co niestety jest bardzo przykre, obrażają Pana Jezusa i śmieją się, próbując zatuszować wyrzuty sumienia. Z Panem Bogiem znoszę jednak każde trudności z wielką radością i modlę się za jednych i drugich – mówi Jan i dodaje, że jeżeli „Szczyty Wiary” są dziełem Boga, w co wierzy, to Bóg je poprowadzi według własnego, a zatem najlepszego scenariusza.

Wszyscy chrześcijanie są wezwani do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo.

Podziel się cytatem

Zawalczyć o marzenia

Reklama

Chrystus kieruje swoje wezwanie do wszystkich, którzy mają marzenia i pragnienia serca. – Może ktoś z was chce przeżyć górską przygodę, ale boi się zacząć i wyjść z domu lub tłumaczy się brakiem odpowiedniego sprzętu.

Może ktoś z was pragnie zostać zawodowym sportowcem albo lekarzem, ale boi się, że nie poradzi sobie z częstymi treningami lub nauką.

Może ktoś pragnie zostać nauczycielem, ale wszyscy wokół mówią, że ten zawód jest nieopłacalny i nie warto.

A może pragnie służyć, kocha Pana Boga i czuje w sercu wezwanie do bycia księdzem lub siostrą zakonną, ale boi się, co pomyślą inni.

Strach jest zawsze złym doradcą. Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z nas mówi Bóg, który pragnie naszego szczęścia. Zaufajcie Mu! – Jan Kubiak zachęca młodych ludzi.

Wyprawy górskie to jeden z możliwych sposobów apostołowania przy spełnianiu życiowych pasji. Możliwości jest z pewnością wiele więcej. W Ewangelii wg św. Mateusza czytamy: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą”. – Nie bójcie się więc prosić, nie bójcie się szukać, nie bójcie się zawalczyć o swoje marzenia. Zaufajcie Bogu, a On was uzdolni i wyposaży w łaskę, skutkiem czego będzie radość. Ta radość mnie przepełnia, dlatego dzielę się nią z wami – mówi Jan.

Zaproszenie

Co należy zrobić konkretnie? Przestać myśleć o tym, co powiedzą inni i odważnie, przebojem, przejść przez życie, patrząc w Niebo! Nie marnować czasu na oszukiwanie siebie, uciekanie od obowiązków, bezsensowne melanżowanie i karmienie się zbędną marnością. A na początek można wejść na stronę fb „Szczyty Wiary” i zobaczyć, jak robią to inni: facebook.com/J17017/ lub zasubskrybować kanał na YouTubie: youtube.com/channel/UCLClwYhCb4UzmDel_PyvlQw .

– Każda przygoda staje się niesamowita, gdy jest z nami Chrystus, a z Nim nasze życie staje się również jedną wielką niesamowitością. Bóg sam wystarczy! To On jest źródłem wszelkiej radości i odwagi, która nas uzdalnia do pójścia za Nim i stawania się Jego świadkiem – zachęca kleryk Jan.

2020-11-04 10:46

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert ewangelizacyjny

W ramach tygodnia ewangelizacji Warszawy serdecznie zapraszamy na koncert ewangelizacyjny, który odbędzie się w czwartek 29 maja o godz. 19:30 w parafii redemptorystów pw. św. Klemensa Hofbauera w Warszawie na Woli (ul. Karolkowa 49). W czasie koncertu pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się!” będzie miejsce na pieśni uwielbienia Chrystusa, dzielenie się świadectwem wiary i modlitwę o uzdrowienie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję