Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Powrót do orędzia z Fatimy

Nawrócenie, modlitwa, pokuta – trzy główne elementy przesłania Maryi objawione światu za pośrednictwem dzieci z Fatimy dominowały w nurcie rozważań bp. Henryka Wejmana, które wygłosił w sanktuarium Dzieci Fatimskich.

Uroczystą Eucharystię z okazji 15. rocznicy sprowadzenia w to miejsce cudownej figury Matki Bożej biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawował 21 października w szczecińskim sanktuarium na os. Kasztanowym.

– Maryja nawoływała do podjęcia przez ludzi modlitwy i pokuty jako formy zadośćuczynienia Bogu za zniewagi ludzkie oraz apelowała, aby ludzie nawrócili się do Chrystusa i uznali Go za centrum swoich wyborów i działań – przypomniał bp Wejman już na wstępie. Gorąco zachęcił, by nie poprzestawać na wsłuchiwaniu się w orędzie Maryi, ale by praktycznie stosować je w swoim życiu poczynając od świadomego, odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana przez każdego z nas.

Ważne i uniwersalne orędzie Maryi

Reklama

Fatimskie przesłanie Maryi z początku ubiegłego wieku, choć wielu wydaje się bardzo odległe, jest wciąż aktualne. Zważywszy na dotkniętą grzechem pierworodnym naturę człowieka można rzec, że dla ludzkości jest ono wręcz uniwersalne. Wyraża troskę o każdego człowieka i wskazuje, że każdy jest ważny dla Boga. Nawrócenie człowieka nie jest aktem jednorazowym. Ono się wciąż dokonuje. Wymaga wysiłku i zawierzenia Bogu. Skutkuje pokojem serca, ufną jego otwartością na głos Boga, gotowością przyjęcia Jego woli, czyni wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. Pobudza do modlitwy i uzdalnia do podejmowania wyrzeczeń, ofiarowania ich Bogu, jako zadośćuczynienie za kierowane wobec Niego zniewagi. Tak dobitnie Maryja przedstawiła to Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, pastuszkom z Fatimy. Jednocześnie wlała w ich serca nadzieję, że dzięki wstawiennictwu Pięknej Pani (jak Ją nazywały) modlitwą i umartwieniem mogą wyjednać u Boga wiele potrzebnych ludziom łask.

Matka Boża dla Szczecina

W parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie, której świątynia 4 października 2014 r. została ustanowiona sanktuarium Dzieci Fatimskich (pierwszym na świecie!), modlitewny szturm do nieba jest normą. Parafianie, pielgrzymi, ufając we wstawiennictwo Maryi i świętych pastuszków z Fatimy, modlą się w różnych intencjach – osobistych, rodzinnych, dotyczących zdrowia, także o pokój i nawrócenie dla świata. Za sprawą umieszczonej w prezbiterium kościoła figury Matki Bożej Fatimskiej modlący mogą się poczuć jak niegdyś dzieci, które klęczały u Jej stóp.

15 lat minęło od czasu sprowadzenia figury do tego zakątka na os. Kasztanowym. 13 października 2005 r., podczas głównych uroczystości rocznicowych w Fatimie poświęcił ją ks. kard. Carlos Amigo Vallejo, arcybiskup Sewilii. Figurę do Polski przywiózł obecny przy poświęceniu wraz z towarzyszącymi mu kapłanami proboszcz ks. kan. Marek Maciążek. Tydzień później, właśnie 21 października 2005 r., została ona wniesiona przez ks. Arkadiusza Wieczorka do tymczasowej kaplicy w parafii na os. Kasztanowym, gdzie rozpoczęły się liturgiczne uroczystości powitalne. Wieczorem, o godz. 20 bp Marian Błażej Kruszyłowicz odprawił w licznej asyście kapłanów i przy obecności wielu wiernych uroczystą Mszę św. Po niej rozpoczęło się całonocne czuwanie na modlitwie różańcowej. O północy ponownie sprawowano Eucharystię z nie mniejszym udziałem ludu, a nad ranem, o godz. 5 odśpiewano Godzinki ku czci Matki Bożej. Msza o godz. 6 zakończyła czas adoracji i czuwania przy Matce Bożej. Tegoroczne, jubileuszowe uroczystości miały identyczny przebieg.

Korona dla Maryi

Reklama

Na początku października 2009 r. abp Andrzej Dzięga dokonał koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, natomiast bp Grzegorz Kaszak nałożył złoty różaniec św. na jej dłonie. Było to zwieńczenie starań księdza proboszcza, który w lutym 2008 r. zwrócił się z prośbą do abp. Zygmunta Kamińskiego o zgodę na poświęcenie korony i różańca św. przez papieża Benedykta XVI. W maju Watykan wyraził na to zgodę, a 8 października 2008 r., podczas audiencji generalnej papież dokonał aktu poświęcenia korony i różańca.

Warto przywołać słowa abp. Dzięgi, wypowiedziane w dniu ukoronowania figury Matki Bożej na os. Kasztanowym, które jako życzenia i apel nie straciły na aktualności: „Maryja niech prowadzi wasze myśli i serca, niech was przy sobie gromadzi, a wy w Nią wpatrzeni, na kolanach przy niej trwający, wypraszajcie na różańcu łaskę silnej wiary dla siebie, waszych rodzin, Polski, Europy i świata!”.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie dzieci fatimskich

Niedziela świdnicka 46/2017, str. 2

[ TEMATY ]

relikwie

dzieci fatimskie

Stanisław Bałabuch

Poświęcenie relikwii dzieci fatimskich

Poświęcenie relikwii dzieci fatimskich

Do parafii św. Antoniego w Pieszycach uroczyście wprowadzono relikwie dzieci fatimskich – św. Franciszka i św. Hiacynty. Aktu tego dokonał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.

Proboszcz ks. prał. Edward Dzik w serdecznych słowach podziękował Księdzu Biskupowi nie tylko za przewodniczenie tym obrzędom, ale i za pomoc w uzyskaniu relikwii. Wyraził pragnienie, by dzieci i młodzież tej wspólnoty parafialnej pokochały św. Franciszka i św. Hiacyntę. – Przez cały październik na nabożeństwach różańcowych przybliżaliśmy sobie ich życiorysy. Dzieci, które widziały Matkę Bożą w Fatimie, rozmawiały z Nią nie tylko o swoich sprawach, ale również dla innych wypraszały potrzebne łaski. Matka Boża Różańcowa w Fatimie wzywa do modlitwy różańcowej, zaprasza do gorącej modlitwy, która prowadzi ludzi do Pana Jezusa – stwierdził ks. prał. Edward Dzik.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1

2021-07-28 12:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Wenezuelę 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w meczu 3. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To drugie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w kolejnym spotkaniu w piątek zmierzą się z Japonią.

CZYTAJ DALEJ

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję