Reklama

Niedziela Łódzka

Kolegiata w Łasku

To jeden z 15 kościołów stacyjnych, w których biskupi zaproszeni przez abp. Grzegorza Rysia ogłosili rozpoczęcie Roku Jubileuszowego na 100-lecie powstania diecezji.

Niedziela łódzka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

archidiecezja

kościoły stacyjne

Piotr Drzewiecki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała 
Archanioła

W kolegiacie Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii nawiązał do przypowieści o winnicy: – Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej dostajemy pocieszenie – Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi, że On jest krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści. Papież Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, którą podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli tę miłość. Jej świadomość jest niezwykła. Jezusowi bardzo zależy na tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w Nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg.

Wszczepienie w Chrystusa

W dalszej części wystąpienia nawiązał do jednego z najstarszych kościołów archidiecezji, obecnie świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła: – Tu w 1366 r. była pierwsza parafia, tu był Jezus, tu była wiara. Stoimy w miejscu, gdzie już w XVI wieku była świątynia. W Azji Mniejszej kwitły kościoły. Tam było centrum ewangeliczne świata. Dziś jest tam pustynia. Naszym zadaniem jest to, byśmy byli wszczepieni w Boga. Bóg chce, by w Jezusie Chrystusie przetrwała wiara i by przyjęto Jego słowo. Nie pomogą żadne czyny i żadne świętowania, jeśli tego nie zrobimy. Wszyscy przez chrzest św. jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że Jezus posłał nam słowo i tworzy z nami wspólnotę komunii. To Jezusowe słowo jest cały czas podtrzymywane. Dziś jesteśmy tu, gdzie dokonuje się Eucharystia. Żyjemy w świecie ogromnych tradycji. Tu też jest niezwykła historia, ona może nas wesprzeć. Dziś na początku tego świętowania zadajmy sobie pytanie: Czy to, co robię, kim jestem może się Jezusowi podobać? .

Reklama

Na zakończenie Mszy św. dziekan dekanatu łaskiego ks. kan. Jarosław Wojtal ogłosił Rok Jubileuszowy, zaś w kaplicy Matki Boskiej Łaskiej odśpiewano Apel Jasnogórski.

Dzieje świątyni

Obecny kościół w Łasku został wybudowany w latach 1517-1523. Wymurowano go w stylu gotyckim z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, który 2 marca 1525 r. konsekrował go i uczynił kolegiatą.

Na początku XVIII wieku kolejny właściciel Łasku – Stanisław Wierzbowski dobudował do korpusu kolegiaty, od południowej strony, obszerną kaplicę Matki Bżej. W następnych latach, po przeciwnej stronie, od północy, rozpoczęto budowę drugiej niemal identycznej kaplicy – św. Anny.

Reklama

W roku 1747 r. i 1749, podczas wielkich pożarów, kościół spłonął. Został odbudowany w stylu barokowym przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza. To świątynia orientowana, trójnawowa, z zamkniętym prezbiterium.

24 września 2005 r. abp Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, zaś 25 września 2005 r. prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

W 2010 r. rozpoczął się kompleksowy remont kolegiaty w ramach programu „Łask – Łodź – Piotrków Trybunalski – ku demokracji, humanizmowi, wielokulturowości – stworzenie trzech centrów idei” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Do parafii przynależą także: kościół garnizonowy Świętego Ducha i św. Rafała Archanioła, kaplica w domu Sióstr Sercanek, kaplica św. Franciszka Serafickiego na cmentarzu grzebalnym oraz kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łopatkach.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Warszawie

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

©Mazur/episkopat.pl

Wielkopostne kościoły stacyjne wpisały się już na stałe w warszawski klimat Wielkiego Postu. Powstało nawet środowisko pielgrzymów, którzy codziennie odwiedzają wyznaczony na dany dzień kościół. W Środę Popielcową rozpoczyna się czwarta edycja Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie.

Idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, w Warszawie przyjęła się w 2015 r. Już wtedy zainteresowanie wiernych przerosło wszelkie oczekiwania. Warszawscy duszpasterze zauważają, że coraz większa grupa mieszkańców stolicy regularnie odwiedza w Wielkim Poście kościoły stacyjne i uczestniczy w Mszach. - Wielkopostne pielgrzymowanie związane jest z czasem, ale i geografią miasta, skoro do każdego dnia Wielkiego Postu przypisany jest konkretny kościół - mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 11:34

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję