Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa z rodzinami dzieci utraconych

W Dniu Dziecka Utraconego w Lubinie przy grobowcu poświęconym takim dzieciom, miała miejsce modlitwa różańcowa, a po niej Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji dzieci i ich rodzin.

Niedziela legnicka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka Utraconego

Ks. Piotr Nowosielski

Na grobie znajduje się dedykacja: Dzieciom, których życie zgasło, zanim przyszły na świat

Na grobie znajduje się dedykacja: Dzieciom, których życie zgasło, zanim przyszły na świat

W 2014 r. w kręgu naszego ruchu zrodził się pomysł, aby w Lubinie powstało takie miejsce, przy którym osoby które utraciły swoje dziecko, będą mogły przeżyć swoją żałobę. Nie od razu udało nam się pomysł ten zrealizować. Dopiero kiedy w Urzędzie Miasta znalazły się życzliwe osoby, popierające pomysł stworzenia grobowca dzieci nienarodzonych i utraconych, wtedy mogliśmy podjąć wszystkie procedury – mówi Edyta Kras-Krześniak z Diakonii Życia Ruchu Domowego Kościoła rejonu lubińskiego. – Grobowiec jest usytuowany na tzw. Starym Cmentarzu. Pomnik jest w kształcie serca. To też pewien symbol: że te dzieci są na zawsze w naszych sercach – dodaje.

Reklama

Stanisława Lewandowska, dyrektor MOPS mówi o realizacji tej inicjatywy: – Lubin stał się kolejnym miastem, w którym stał się możliwy pochówek dzieci martwo urodzonych. Pomysł wynika z sygnałów, jakie do nas docierały od rodziców, którzy utracili dzieci. Obecnie każdy rodzic ma prawo do odebrania szczątków swego utraconego dzieciątka i pochowania go. Ale nie wszyscy rodzice z tego uprawnienia korzystają. Zdecydowaliśmy się opracować i wdrożyć procedurę pochówku dzieci. Korzystaliśmy z doświadczeń innych urzędów, np. Wrocławia. Od stycznia udało nam się rozpocząć realizację tego zadania. Pierwszy pochówek odbył się 13 sierpnia. Pochowanych zostało 6 dzieci. Przygotowaliśmy też specjalny informator dla rodziców, po to, by służyć im wiedzą na temat ich uprawnień, z jakich świadczeń mogą skorzystać, czy też jakie formalności trzeba spełnić.

Z kolei salezjanin ks. Mariusz Jeżewicz, który przewodniczył tym modlitwom, stwierdza: – Widziałem, że zaangażowanie osób w powstanie tego grobowca było dla nich ważne, m.in. ze względu na to, czego same doświadczyły. Niektórym trudno przyznać się, że utraciły dziecko, dlatego ten grób umożliwia przeżycie tej chwili modlitwy w samotności lub z innymi z podobnymi doświadczeniami. To dobre miejsce, żeby swój ból, swój żal wewnętrznie wyrazić.

W planach jest, aby pochówek takich dzieci odbywał się co pół roku. Terminy będą ogłaszane na stronie internetowej MOPS: www.mops.lubin.pl.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Dzień Dziecka Utraconego

[ TEMATY ]

Szczecin

Dzień Dziecka Utraconego

Tomasz Lewandowski

Pomnik Dziecka Utraconego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Pomnik Dziecka Utraconego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Rodziców po stracie Dzieci przy Pomnikach Dzieci Utraconych rozpocznie się w niedzielę o 15.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a także cmentarzach w Stargardzie, Policach i Barlinku.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, czyli tego, które zmarło przedwcześnie. Ma być także wsparciem dla rodziców pogrążonych w żałobie. - Szczególnie myślimy w tym dniu o tych dzieciach, które się nie narodziły - mówi ks. Tomasz Kancelarczyk. - Otoczone miłością wtedy i teraz, wspominamy je i teraz z nimi jesteśmy. Miłość domaga się obecności. Obecność została przerwana przez śmierć, ale w naszym sercu trwa.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję