Reklama

Niedziela Legnicka

Listopadowa pomoc zmarłym

Nadszedł czas pamięci i modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Możemy im przyjść z pomocą ofiarując łaskę odpustu w ich intencji.

Niedziela legnicka 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa

Dzień Zaduszny

Ks. Piotr Nowosielski

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Po wydaniu dekretu przez Penitencjarię Apostolską 22 października, mogło powstać wrażenie, że taki odpust możemy zyskać przez cały miesiąc listopad. Po dokładnej lekturze Dekretu okazuje się, że możemy go uzyskać tylko w 8, ewentualnie 9 dni, wybranych przez nas w miesiącu listopadzie. Stolica Apostolska zgodziła się jedynie na przeniesienie dni związanych z odpustem, a więc 2 listopada i dawną oktawę, czyli od 1 do 8 listopada na inne listopadowe dni.

O odpustach

Przypomnijmy czym jest odpust. Jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy.

Reklama

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego? – Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji, zyskuje się odpust cząstkowy). – Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna. – Przyjęcie Komunii świętej. – Odmówienie modlitwy (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo) w intencjach Ojca Świętego. Przy czym nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach www z kalendarzem na dany miesiąc. – Wykonanie czynności związanej z odpustem.

Kto może go uzyskać

Każdy, kto w tych przepisanych dniach lub wybranych przez siebie, nawiedzi cmentarz i pomodli się za zmarłych, pobożnie nawiedzi kościół, kaplicę, odmówi tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga i spełni warunki wymienione wyżej.

Odpust można uzyskać 1 raz dziennie.

Podziel się cytatem

A co z osobami starszymi i tymi, którzy nie mogą opuszczać domu? Dekret precyzuje to w ten sposób: „Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz wykluczając przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję, kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (np. Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy inne modlitwy za zmarłych) albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności życia”.

Treść dokumentu dostępna jest m.in. na stronie: www.diecezja.legnica.pl.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Częstochowie

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

uroczystość Wszystkich Świętych

Archiwum Niedzieli

W uroczystość Wszystkich Świętych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule główna Msza św. o godz. 12. Na cmentarzu św. Józefa główna Msza św. w kaplicy o godz. 12. Na cmentarzu św. Rocha Msza św. w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.

Porządek nabożeństw w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo powstańca warszawskiego

2021-07-28 12:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Karolina Krasowska

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć świadectwo nieżyjącego już byłego powstańca warszawskiego Stefana Mrowca, który po wojnie osiedlił się w Zielonej Górze.

- Powstanie musiało wybuchnąć, po prostu wtedy to była euforia. Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję