Reklama

Niedziela Lubelska

Ewangelia życia

Kościół głosi nienaruszalność życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją RP, w Lublinie i innych miastach rozpoczęła się fala protestów. Zwolennicy zabijania nienarodzonych dzieci z powodu ich prawdopodobnej ciężkiej lub śmiertelnej choroby rozpętali na ulicach prawdziwą wojnę. Nazywając siebie obrońcami praw kobiet i zwolennikami wolności wyboru, nie podjęli rzeczowej dyskusji z obrońcami życia, ale narzucili narrację ulicznych burd, wulgarnych oskarżeń, niszczenia kościołów i profanacji.

Reklama

– Jestem zbulwersowana tym, co się dzieje na ulicach naszych miast, również w Lublinie, mieście, gdzie jest KUL, gdzie tyle lat pracował św. Jan Paweł II. Modlę się za tych ludzi o ich opamiętanie – powiedziała pani Halina, emerytowana nauczycielka. – Nauczanie Kościoła nie zmieniło się. Zawsze było za prawdą, za człowiekiem. Skąd dziś taka agresja na ulicach miast, taka agresja wobec Kościoła? Kuszenie szatana nie zmieniło się. Zawsze było skierowane przeciwko człowiekowi, przeciwko prawdzie, przeciwko Kościołowi – skomentował pan Krzysztof. – Jednak bramy piekielne Kościoła nie przemogą. Jezus powiedział: nie lękajcie się, ja jestem w wami. My też jesteśmy z Kościołem – zapewnił właściciel renomowanej firmy w centrum Lublina.

Rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz podkreślił, że „Kościół ma prawo głosić Ewangelię życia”. Przypomniał, że „Kościół od samego początku głosi nienaruszalność życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie zmieniło się to przez 2 tys. lat pod wpływem różnych antykościelnych ideologii, nie zmieni również dzisiaj”. W odniesieniu do zaistniałych sytuacji, powiedział: – Każdy ma prawo do protestowania, jeśli jego zachowanie nie zagraża bezpieczeństwu innych, nie rani uczuć religijnych, ani nie obraża. Profanowanie kościołów nie jest dopuszczalną formą protestów, jest to zwykłe barbarzyństwo i chuligaństwo. Podkreślił też, że Kościół w Polsce zachęca do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a także apeluje o nieeskalowanie napięć i modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych oraz rodziców, którzy oczekują potomstwa, a także o nawrócenie tych, którzy stosują przemoc.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 marca – Dzień Świętości Życia połączony z Adopcją Dziecka Poczętego

[ TEMATY ]

dziecko

świętość życia

Adobe.Stock

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. „Ten dzień od lat jest połączony z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Duchowa Adopcja to modlitwa zainicjowana przez ojców paulinów ponad 30 lat temu, w warszawskim kościele pw. Świętego Ducha, który jest obecnie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. „Istotą Duchowej Adopcji jest codzienna modlitwa za dziecko w łonie matki, trwająca przez dziewięć miesięcy. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy (dziesiątki) różańca świętego oraz specjalnej, krótkiej modlitwy za dziecko, którego życie jest zagrożone” – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

2021-07-28 12:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

Powstanie Warszawskie

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie Msza św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję