Reklama

Niedziela Małopolska

Nie ma miejsca na bezczynność

Ogólnopolski strajk kobiet spowodował mobilizację katolików. W związku z narastającą agresją wymierzoną w Kościół wierni stanęli w obronie świątyń, wyrazili też wsparcie dla biskupów, przybywając pod krakowską kurię.

Niedziela małopolska 45/2020, str. III

[ TEMATY ]

Trybunał Konstytucyjny

protesty

obrona kościołów

Anna Bandura

Mężczyźni mobilizują się do obrony kościołów

Mężczyźni mobilizują się do obrony kościołów

W środę 28 października, w dniu „strajku generalnego”, kobiety i mężczyźni z różańcami w dłoniach stanęli na straży krakowskich kościołów. Nie ma zgody na profanację – w zamian jest modlitwa i post w intencji nawrócenia protestujących.

Pod kurią

„Spacery w obronie Kościoła” to oddolna inicjatywa osób świeckich. O godz. 17 pod Oknem Papieskim wierni spotkali się, by pokazać sprzeciw wobec agresji uczestników strajku kobiet.

Reklama

– Przyszłam tutaj, by bronić Kościół, ale też, żeby pokazać innym wierzącym, aby się nie bali. Dziś niektórzy obawiają się nawet powiedzieć „chodzę do kościoła”, „jestem praktykującą katoliczką”. Spróbujmy ludzi przekonać miłością, pokazać, że warto żyć zgodnie z tradycją – mówi p. Monika, uczestniczka wydarzenia.

– Pod to okno tyle razy przychodziliśmy, mamy wspaniałe wspomnienia – wyznaje p. Beata, przypominając sobie papieskie pielgrzymki. – Dziś stoimy i się modlimy. Modlimy się już bardzo długo, modlimy się, bo w tej sytuacji tylko modlitwa pomoże – dodaje.

Na straży

Pod kościołami grupy liczące od kilku do kilkudziesięciu mężczyzn broniły wejść przed demonstrantami. Powołanie straży jest reakcją na akty profanacji i wandalizmu w ponad 100 obiektach sakralnych w Polsce.

Reklama

– Pod kolegiatą św. Anny jestem od godz. 12. Tu wszystko przebiegało spokojnie, ale była próba wtargnięcia do kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym. Udało się temu zapobiec – mówi Kamil, jednocześnie witając ok. 20 osób, które dołączały do świeckich strażników.

Agata poszukiwała miejsca do odmówienia Różańca. – Przyszłam się pomodlić i zobaczyć na własne oczy, jak to wszystko wygląda. Atmosfera z jednej strony jest piknikowa, młodzież buntująca się wygląda, jakby przeżywała juwenalia. Nie zdaje sobie sprawy, co naprawdę robi – mówi.

Wspólna modlitwa

Studenci, pracownicy organizacji pro-life, a także wszyscy, którym bliska jest ochrona życia poczętego, tego dnia gromadzili się na publicznych Różańcach – przy kościele św. Wojciecha i pod Collegium Novum UJ.

O modlitwę i post apeluje też abp Marek Jędraszewski. W komunikacie z 27 października czytamy: „Ponieważ nasz Mistrz, Jezus Chrystus, wzywał do prawdziwej miłości bliźniego, zwracam się z serdeczną prośbą o podjęcie modlitwy i postu w intencji zrozumienia tej prawdy (ochrony życia ludzkiego – przyp. red.) przez wszystkich, a także o pokój w naszej Ojczyźnie”.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia jest miejscem sacrum

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

dewastacja

protesty

obrona kościołów

FB DariuszMateckiFanPage

Zdewastowany kościół Świętego Krzyża w Szczecinie

Zdewastowany kościół Świętego Krzyża w Szczecinie

Cała historia Kościoła powszechnego uzmysławia nam, że przestrzeń każdej świątyni, miejsca modlitwy, sprawowania Eucharystii i sakramentów, jest przestrzenią świętą i nietykalną.

Tylko w czasach największych zagrożeń dla wiary dokonywano profanacji kościołów wykorzystując ich wnętrza do budowania cywilizacji zła i braku szacunku dla najświętszych wartości.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję