Reklama

Niedziela Częstochowska

Świadectwo musi kosztować

– Nie pozwólcie, by wami manipulowali. Pokażcie alternatywę życia w przyjaźni z Chrystusem, bez ćpania, bez chlania, bez łajdaczenia się – mówił biskup senior Antoni Długosz w parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Św.Juda Tadeusz

Beata Pieczykura/Niedziela

Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą – mówił do młodzieży bp Długosz

Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą – mówił do młodzieży bp Długosz

W dniu, w którym wierni naszej archidiecezji modlili się za przyczyną Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Judy Tadeusza, patrona od spraw beznadziejnych, szpitali i personelu medycznego, w intencji naszego narodu oraz prosili o nawrócenie i ratunek dla ojczyzny, czyli 28 października, wspólnota parafialna pod wezwaniem tego świętego przeżywała odpust. Sumie przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Antoni Długosz, który udzielił sakramentu bierzmowania oraz pobłogosławił i odsłonił powstałą z inicjatywy Akcji Katolickiej tablicę pamiątkową poświęconą ks. kan. Janowi Samborowi, proboszczowi tej parafii w latach 2007-16. Ponadto Aleksandra Bugaj została odznaczona medalem im. bp. Teodora Kubiny „Zasłużony dla Akcji Katolickiej”.

Dotyk Boga

W homilii bp Długosz przypomniał, że św. Jan Paweł II kierował Kościołem przez 27 lat, a wyrazem jego miłości do Polski było 9 pielgrzymek do ojczyzny. Ojciec Święty przybywał do rodaków jako świadek Jezusa. Świadkiem Chrystusa jest również patron parafii – apostoł uformowany dzięki wierności Bożym przykazaniom. Jego przykład jest ciągle aktualny, ponieważ jego życie było przedłużeniem słów i czynów Jezusa. To zadanie dla każdego człowieka: świadczyć o Nim, miłować Go i być wiernym przykazaniom. – Przykazania ustawiają nas w życiu. Trzy pierwsze mówią, że Bóg jest obecny w słowach i czynach człowieka, a siedem następnych mówi o odpowiedzialności za życie własne i bliźnich – wyjaśnił kaznodzieja. Do młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania, powiedział: – Stójcie wyprostowani, by odczuć tę moc Boga, która zstąpi na was, i wracajcie do tego dotyku Boga w chwilach pokus, trudności i niepokojów. Nie sądźcie, że po bierzmowaniu będziecie mieli łatwiejsze życie. Świadectwo o Jezusie musi kosztować. Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą.

Dużo zawdzięczam św. Judzie Tadeuszowi. W doświadczeniach życiowych przekonałam się, że pomaga – przyznała Jolanta.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup zauważył również, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wybudowanym dla 300 kleryków, na pierwszym roku studiuje 6 osób, a na wszystkich rocznikach jest 17 alumnów. Do młodzieży męskiej apelował: – Jeżeli chcecie być ojcami bez teściowej, idźcie do seminarium.

Patron na trudny czas

W tym trudnym czasie proboszcz parafii ks. kan. Jacek Fuljanty, który zaprasza do żarliwej modlitwy, powiedział Niedzieli: – Co tydzień w środy odprawiamy nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Każdą Mszę św. kończymy modlitwą, codziennie zwracamy się do świętych, m.in. Apostołów Piotra i Pawła, Judy Tadeusza, oraz do Ducha Świętego, Trójcy Przenajświętszej i Miłosierdzia Bożego.

Swoim świadectwem wiary podzieliła się Jolanta, uczestnicząca od lat w uroczystościach odpustowych. – Dużo zawdzięczam patronowi naszej parafii. Sama się przekonałam w moich doświadczeniach życiowych, że pomaga. Każdemu radzę, by polecać się Bogu. To jest najważniejsze, a szczególnie teraz, kiedy w kraju jest niebezpiecznie, nie mówiąc tylko o chorobach, ale ogólnie panuje niepokój. Dlatego trzeba się modlić i wybrać sobie patrona, np. nasz patron, św. Juda Tadeusz, jest od spraw trudnych i beznadziejnych.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alternatywa życia

[ TEMATY ]

Częstochowa

bierzmowanie

Św.Juda Tadeusz

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie pozwólcie, by wami manipulowali, pokażcie alternatywę życia w przyjaźni z Chrystusem, bez ćpania, bez chlania, bez łajdaczenia się. Niech zobaczą, że można przeżywać radość z młodości. Życzę wam wytrwałości w pracy nad sobą, niech Bóg wam we wszystkim błogosławi – mówił biskup senior Antoni Długosz w imieniny św. Judy Tadeusza Apostoła i zesłanie Ducha Świętego w parafii pod wezwaniem tego świętego w Częstochowie.

W dniu, w którym wielu z archidiecezjan modliło się za przyczyną Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Judy Tadeusza, patrona od spraw beznadziejnych, a także szpitali i personelu medycznego, w intencji naszego narodu oraz prosiło o nawrócenie i ratunek dla ojczyzny, czyli 28 października, wspólnota parafialna pod wezwaniem tego świętego przeżywała odpust.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brazylii dzieli się misjonarzami z Haiti

2021-07-23 16:58

[ TEMATY ]

Haiti

Brazylia

misjonarze

Vatican News/AFP

Haili

Haili

Piękny przykład kościelnej wrażliwości płynie z Brazylii, która dzieli się misjonarzami z dużo biedniejszym Haiti. Od ponad dekady misja realizowana jest w ramach międzyzakonnego projektu Nazaret. W jego ramach budowany jest właśnie dom pomocy w tej części haitańskiej stolicy, która została najbardziej doświadczona w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

Właśnie ta tragedia była punktem wyjścia do zainicjowania przez Brazylijczyków misji, której ważnym elementem jest niesienie pomocy humanitarnej najuboższym. Projekt miał być realizowany przez dekadę, ale właśnie postanowiono o jego kontynuacji. W jego realizację finansowo włączyło się 90 instytutów zakonnych, a na miejscu pracowały siostry z 19 zgromadzeń. Za ich posługę dziękowano podczas uroczystej Mszy w siedzibie episkopatu Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję