Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpowiedzialność za życie

Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia ws. aborcji eugenicznej i w obliczu profanacji kościołów przez zwolenników aborcji metropolita częstochowski abp Wacław Depo zwrócił się za pośrednictwem TV Niedziela z przesłaniem do wiernych. Publikujemy pełną treść wypowiedzi:

Niedziela częstochowska 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Trybunał Konstytucyjny

TV Niedziela

Módlmy się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, która jest Matką życia – zachęcił abp Depo

Módlmy się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, która jest Matką życia – zachęcił abp Depo

Jest rzeczą zrozumiałą, że człowiek jest istotą nie tylko rozumną, wolną, ale również odpowiedzialną. I odpowiedzialność zakłada odniesienie do jakiegoś fundamentu, którym w tym przypadku jest dla nas Dekalog.

Dzisiaj można go odrzucać w imię wolności, ale źle zrozumianej, bo Dekalog nie zabiera wolności człowiekowi, ale reguluje pewne zasady poruszania się między ludźmi, między różnymi zjawiskami, które występują w naszym świecie. Jesteśmy na co dzień świadkami bardzo dramatycznych napięć między cywilizacją prawdy i życia a cywilizacją kłamstwa i użycia.

Reklama

Dlatego św. Jan Paweł II w Evangelium vitae bardzo mocno podkreślał to zjawisko zmagania między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci, nie tylko odwołując się do Bożego przykazania: Nie zabijaj, ale również do pewnego punktu objawienia, w którym Bóg stawiał przed ludzkością, tak jak i przed narodem izraelskim, błogosławieństwo lub przekleństwo, życie lub śmierć. „Wybierajcie życie, abyście prawdziwie żyli” (por. Pwt 30, 19). To przesłanie jest nadal aktualne dla każdego pokolenia ludzi. Kiedy dzisiaj walczymy przeciwko przemocy wojen i przeciwko karze śmierci, która odbiera życie temu czy innemu przestępcy, to czymś niezrozumiałym jest wystąpienie przeciwko życiu najsłabszych, czyli dzieci poczętych.

Przestańmy wreszcie dyskutować, w którym momencie życia jest się człowiekiem, bo jest to istota, która jest stworzona przez Boga we współpracy z człowiekiem od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci.

Dlatego naszą odpowiedzią dzisiaj jest ufna modlitwa do Ducha Świętego, która przypomina nam prawdę o nas samych i o grzechu, który jest nieposłuszeństwem wobec Boga, a jednocześnie krzywdzi nie tylko samego człowieka, ale również drugiego czy wspólnoty ludzkie.

Przestańmy wreszcie dyskutować, w którym momencie życia jest się człowiekiem, bo jest to istota, która jest stworzona przez Boga we współpracy z człowiekiem od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci.

Podziel się cytatem

Reklama

Módlmy się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, która jest Matką życia i która przekazała nam dar najpiękniejszy, którym jest ludzka natura Syna Bożego dla naszego zbawienia. Nie dla potępienia człowieka, który jest słaby i grzeszny, ale dla jego zbawienia. Starajmy się być razem na modlitwie i upraszać dary Ducha Świętego dla dobrego rozeznawania naszych dróg i naszej odpowiedzialności za życie.

Wszystkim z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

jedność

Ks. Mariusz Frukacz

„Jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego”- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Przed Mszą św. został odczytany Wspólny „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” podpisany 20 stycznia przez przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: Cały świat włączył się w nawracanie Syberii

2021-07-23 08:01

[ TEMATY ]

Rosja

Syberia

Karol Porwich

Praca duchownych katolickich na Syberii to praca misyjna, w swojej działalności współpracują z innymi wyznaniami, a wierni i duchowni katoliccy w tym miejscu świata to mieszanka narodowości – mówi PAP proboszcz katedry w Irkucku o. Włodzimierz Siek.

Proboszcz katedry jest zarazem wikariuszem generalnym diecezji św. Józefa – największej terytorialnie diecezji rzymskokatolickiej na świecie. Obejmuje ona obszar blisko 10 mln km2. „Na tak rozległym terenie mamy pięć dekanatów” – mówi o. Siek, ale zastrzega, że dane te są umowne. W diecezji są bowiem dekanaty mające tylko trzy parafie, zamiast pięciu. Parafie istnieją w większych miastach, poza nimi pod opieką duchownych są mniejsze „punkty dojazdowe”.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję