Reklama

Nie tylko dla chórzystów

Komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 41

Ksiądz Marek Cisowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, mający wykształcenie muzyczne (absolwent krakowskiej uczelni muzycznej), jest wykładowcą muzyki kościelnej w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, a także dyrygentem chóru. To postać wszechstronna – jest także poetą oraz autorem kilku tomików poetyckich.

Jako kompozytor opublikował w wydawnictwie Ars musica trzy zeszyty swoich dzieł sakralnych. Trzeci tom Sacred Choral Works zawiera utwory na chór napisane w 2020 r.

Reklama

Laudate Dominum jest sześciogłosowym motetem o skomplikowanej fakturze, najtrudniejszym w zbiorze pod względem wykonawczym, a Adorate Deum odznacza się skupieniem, liryzmem i prostotą przebiegu muzycznego. Z kolei utwór Lux aeterna to czterogłosowy, imitacyjny motet dedykowany „ofiarom pandemii COVID-19 2020”, wciąż bowiem zmagamy się z tą epidemią i będziemy zapewne świadkami powstania jeszcze niejednego dzieła, które zostanie jej poświęcone. W tej kompozycji można odnaleźć inspirację muzyką mistrzów: Bartłomieja Pękiela czy Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.Sub Tuum praesidium natomiast to dzieło pełne pokory, emanujące spokojem i skupieniem. Ostatni utwór, zatytułowany Ne irascaris, Domine, będący żarliwą modlitwą, jest zbudowany z ciekawego motywu rytmicznego, powtarzanego najpierw w sopranach, a później w pozostałych głosach.

Ksiądz Cisowski komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii. Warto polecić je polskim chórom – nie tylko zespołom kościelnym, lecz także chórom akademickim i zawodowym. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki chóralnej popularnych obecnie twórców: Amerykanina Erica Whitacre’a czy Norwega Ola Gjeilo, znajdzie podobną estetykę w kompozycjach ks. Cisowskiego.

Na zakończenie przytoczę ważną myśl Ojca Świętego Benedykta XVI, który napisał: „Jest (…) taki rodzaj prostoty, który wynika z przeciętności, i rodzaj prostoty, który rodzi się z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego” (Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittoria Messoriego przeprowadzona w 1984 r. z kard. Josephem Ratzingerem – prefektem Kongregacji Nauki Wiary, późniejszym papieżem Benedyktem XVI). Utwory ks. Marka należą właśnie do tej drugiej kategorii, rodzą się bowiem z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego.

Sacred Choral Works Vol. 3 na czterogłosowy chór SATB a cappella
Ks. Marek Cisowski
Wydawnictwo: Ars musica

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję