Reklama

Nie tylko dla chórzystów

Komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 41

Ksiądz Marek Cisowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, mający wykształcenie muzyczne (absolwent krakowskiej uczelni muzycznej), jest wykładowcą muzyki kościelnej w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, a także dyrygentem chóru. To postać wszechstronna – jest także poetą oraz autorem kilku tomików poetyckich.

Jako kompozytor opublikował w wydawnictwie Ars musica trzy zeszyty swoich dzieł sakralnych. Trzeci tom Sacred Choral Works zawiera utwory na chór napisane w 2020 r.

Laudate Dominum jest sześciogłosowym motetem o skomplikowanej fakturze, najtrudniejszym w zbiorze pod względem wykonawczym, a Adorate Deum odznacza się skupieniem, liryzmem i prostotą przebiegu muzycznego. Z kolei utwór Lux aeterna to czterogłosowy, imitacyjny motet dedykowany „ofiarom pandemii COVID-19 2020”, wciąż bowiem zmagamy się z tą epidemią i będziemy zapewne świadkami powstania jeszcze niejednego dzieła, które zostanie jej poświęcone. W tej kompozycji można odnaleźć inspirację muzyką mistrzów: Bartłomieja Pękiela czy Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.Sub Tuum praesidium natomiast to dzieło pełne pokory, emanujące spokojem i skupieniem. Ostatni utwór, zatytułowany Ne irascaris, Domine, będący żarliwą modlitwą, jest zbudowany z ciekawego motywu rytmicznego, powtarzanego najpierw w sopranach, a później w pozostałych głosach.

Reklama

Ksiądz Cisowski komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii. Warto polecić je polskim chórom – nie tylko zespołom kościelnym, lecz także chórom akademickim i zawodowym. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki chóralnej popularnych obecnie twórców: Amerykanina Erica Whitacre’a czy Norwega Ola Gjeilo, znajdzie podobną estetykę w kompozycjach ks. Cisowskiego.

Na zakończenie przytoczę ważną myśl Ojca Świętego Benedykta XVI, który napisał: „Jest (…) taki rodzaj prostoty, który wynika z przeciętności, i rodzaj prostoty, który rodzi się z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego” (Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittoria Messoriego przeprowadzona w 1984 r. z kard. Josephem Ratzingerem – prefektem Kongregacji Nauki Wiary, późniejszym papieżem Benedyktem XVI). Utwory ks. Marka należą właśnie do tej drugiej kategorii, rodzą się bowiem z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego.

Sacred Choral Works Vol. 3 na czterogłosowy chór SATB a cappella
Ks. Marek Cisowski
Wydawnictwo: Ars musica

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

[ TEMATY ]

biskup

bp Dariusz Zalewski

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska

CZYTAJ DALEJ

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

2022-09-21 14:48

[ TEMATY ]

prawo

Stock.Adobe

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oprócz dotychczasowego oznakowanego przejścia dla pieszych wprowadza tzw. przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsca umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska – informuje Prawo.pl.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję