Reklama

Nie tylko dla chórzystów

Komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 41

Ksiądz Marek Cisowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, mający wykształcenie muzyczne (absolwent krakowskiej uczelni muzycznej), jest wykładowcą muzyki kościelnej w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, a także dyrygentem chóru. To postać wszechstronna – jest także poetą oraz autorem kilku tomików poetyckich.

Jako kompozytor opublikował w wydawnictwie Ars musica trzy zeszyty swoich dzieł sakralnych. Trzeci tom Sacred Choral Works zawiera utwory na chór napisane w 2020 r.

Reklama

Laudate Dominum jest sześciogłosowym motetem o skomplikowanej fakturze, najtrudniejszym w zbiorze pod względem wykonawczym, a Adorate Deum odznacza się skupieniem, liryzmem i prostotą przebiegu muzycznego. Z kolei utwór Lux aeterna to czterogłosowy, imitacyjny motet dedykowany „ofiarom pandemii COVID-19 2020”, wciąż bowiem zmagamy się z tą epidemią i będziemy zapewne świadkami powstania jeszcze niejednego dzieła, które zostanie jej poświęcone. W tej kompozycji można odnaleźć inspirację muzyką mistrzów: Bartłomieja Pękiela czy Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.Sub Tuum praesidium natomiast to dzieło pełne pokory, emanujące spokojem i skupieniem. Ostatni utwór, zatytułowany Ne irascaris, Domine, będący żarliwą modlitwą, jest zbudowany z ciekawego motywu rytmicznego, powtarzanego najpierw w sopranach, a później w pozostałych głosach.

Ksiądz Cisowski komponuje z prostotą i szczerze, a jego utwory emanują pięknem melodii i harmonii. Warto polecić je polskim chórom – nie tylko zespołom kościelnym, lecz także chórom akademickim i zawodowym. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki chóralnej popularnych obecnie twórców: Amerykanina Erica Whitacre’a czy Norwega Ola Gjeilo, znajdzie podobną estetykę w kompozycjach ks. Cisowskiego.

Na zakończenie przytoczę ważną myśl Ojca Świętego Benedykta XVI, który napisał: „Jest (…) taki rodzaj prostoty, który wynika z przeciętności, i rodzaj prostoty, który rodzi się z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego” (Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittoria Messoriego przeprowadzona w 1984 r. z kard. Josephem Ratzingerem – prefektem Kongregacji Nauki Wiary, późniejszym papieżem Benedyktem XVI). Utwory ks. Marka należą właśnie do tej drugiej kategorii, rodzą się bowiem z bogactwa duchowego, kulturowego i historycznego.

Sacred Choral Works Vol. 3 na czterogłosowy chór SATB a cappella
Ks. Marek Cisowski
Wydawnictwo: Ars musica

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję