Reklama

Kultura

Zakochany w Bogu o Bożym słowie

Głównym przesłaniem najnowszego tomu Opera Omnia jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 25

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Święty Ignacy Antiocheński wypowiedział niegdyś znamienne słowa, które do dzisiaj mają wielkie znaczenie: „Gdzie więcej trudu, tam i większa korzyść”. Mam nadzieję, że prezentowany dziś t. XIV Opera Omnia. Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje będzie tym błogosławionym trudem, który Joseph Ratzinger – Benedykt XVI włożył przez swoje żywe słowo w nasze serca – nie tylko te kapłańskie, lecz wszystkich członków Kościoła.

Trud zgromadzonych tutaj 382 tekstów jest swoistym skarbem zapisanym na niemal 2 tys. stron, ukazujących mistrzowskie obchodzenie się ze słowem i pięknem języka, ubierających to słowo w przedziwnie bogatą szatę oraz wdzięk na miarę czci oddawanej Bogu. Chodzi tu bowiem nie tylko o artystyczne piękno w sensie tworu człowieka jako artysty malarza, rzeźbiarza, poety, pisarza czy muzyka, lecz o odkrywanie piękna słowa Bożego przez kapłana zakochanego bez reszty w Bogu. O tym, że nie mówi on o sobie, o nas, lecz o Bogu, świadczy motto tomu XIV: „Orędzie Jezusa przepowiadamy w sposób pełny tylko wtedy, gdy przepowiadamy samego Jezusa”. Przepowiadanie w chrześcijaństwie, w Kościele Chrystusowym, jest bowiem przepowiadaniem Jezusa. Tej zasady trzymał się zawsze autor tego monumentalnego tomu chrystologiczno-homiletycznego.

Reklama

Głównym przesłaniem prezentowanego tomu jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia, które dotyczy całej ludzkości, a przez to dostrzeganie w Kościele Chrystusowym sakramentalnej mocy Boga, która przemienia wszelkie braki człowieka w jego ostateczny, „chrystokształtny” byt. Celem człowieka jest bowiem sam Bóg.

Więcej, Benedykt XVI jest w swoich homiliach i rozważaniach także stróżem zagrożonych podstawowych wartości moralnych, które zapewniają nam sprawiedliwość oraz pokój. Jest on również nieustraszonym świadkiem prawdy i miłości objawionej w osobie i historiozbawczym dziele Boga-Człowieka. W przedstawionych tekstach homilii dostrzega się łatwo wnikliwą, dogłębną zadumę nad człowiekiem, nad godnością osoby ludzkiej, nad jej odkupieniem i ostatecznym zbawieniem. Człowiek bowiem nie jest rzeczą, której przynależy tylko jakaś funkcja, lecz jest Bożym stworzeniem, podobnym w swej wolności i racjonalności do Stwórcy. W ten sposób całkowicie odrzucana jest teza tych myślicieli, którzy w miejsce podobieństwa człowieka do Boga umieszczali równość człowieka ze zwierzęciem, jak widać to choćby w słowach Bertolta Brechta: „Nie dajcie się zwieść, umrzecie wraz ze wszystkimi zwierzętami, i nic już potem nie nastąpi” (t. XIV, s. 435). Te i podobne słowa stały się wręcz programem ery nowożytnej, proklamującym, że nie chcemy być obrazem Boga, lecz tylko naszym własnym. A to oznacza, że chcemy sobie sami dać władzę nad światem, przy tym nie uznawać Boga i niczego od Niego nie oczekiwać (por. tamże, s. 540).

Może właśnie dlatego potrzebne, a nawet wręcz konieczne jest dzisiaj chrześcijaństwo, które nie jest pobożnym potokiem słów, lecz prawdziwym ogniem, który bez hałasu, spokojnie, czyli z miłością, wypala zło i z wiarą w Jezusa Chrystusa odnawia świat.

Tom XIV Opera Omnia składa się z trzech części. Pierwsza zawiera kazania przypadające na okres Bożego Narodzenia oraz okres Wielkanocy. Przekładu dokonała prof. Marzena Górecka z KUL. Druga część ujmuje chronologicznie niedziele w roku kościelnym, święta Pańskie oraz kazania poświęcone Maryi. Przekładu dokonał ks. prof. Jarosław Merecki, absolwent KUL. Trzeci tom jest poświęcony świętym poszczególnych dni w roku kościelnym, a także homiliom i przemówieniom z różnych okazji liturgicznych. Przekładu dokonał ks. dr Joachim Kobienia z Opola.

Opera Omnia, t. XIV
Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje
Joseph Ratzinger
Przekład: prof. Marzena Górecka
Wydawnictwo: KUL, Lublin 2020
Liczba stron: 660

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsko, uwierz w swoją wielkość

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

23.07.2021, 16:30
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę pełniły dwie osoby. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję