Reklama

Kultura

Zakochany w Bogu o Bożym słowie

Głównym przesłaniem najnowszego tomu Opera Omnia jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia.

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 25

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Święty Ignacy Antiocheński wypowiedział niegdyś znamienne słowa, które do dzisiaj mają wielkie znaczenie: „Gdzie więcej trudu, tam i większa korzyść”. Mam nadzieję, że prezentowany dziś t. XIV Opera Omnia. Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje będzie tym błogosławionym trudem, który Joseph Ratzinger – Benedykt XVI włożył przez swoje żywe słowo w nasze serca – nie tylko te kapłańskie, lecz wszystkich członków Kościoła.

Trud zgromadzonych tutaj 382 tekstów jest swoistym skarbem zapisanym na niemal 2 tys. stron, ukazujących mistrzowskie obchodzenie się ze słowem i pięknem języka, ubierających to słowo w przedziwnie bogatą szatę oraz wdzięk na miarę czci oddawanej Bogu. Chodzi tu bowiem nie tylko o artystyczne piękno w sensie tworu człowieka jako artysty malarza, rzeźbiarza, poety, pisarza czy muzyka, lecz o odkrywanie piękna słowa Bożego przez kapłana zakochanego bez reszty w Bogu. O tym, że nie mówi on o sobie, o nas, lecz o Bogu, świadczy motto tomu XIV: „Orędzie Jezusa przepowiadamy w sposób pełny tylko wtedy, gdy przepowiadamy samego Jezusa”. Przepowiadanie w chrześcijaństwie, w Kościele Chrystusowym, jest bowiem przepowiadaniem Jezusa. Tej zasady trzymał się zawsze autor tego monumentalnego tomu chrystologiczno-homiletycznego.

Reklama

Głównym przesłaniem prezentowanego tomu jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa i Jego zbawczego orędzia, które dotyczy całej ludzkości, a przez to dostrzeganie w Kościele Chrystusowym sakramentalnej mocy Boga, która przemienia wszelkie braki człowieka w jego ostateczny, „chrystokształtny” byt. Celem człowieka jest bowiem sam Bóg.

Więcej, Benedykt XVI jest w swoich homiliach i rozważaniach także stróżem zagrożonych podstawowych wartości moralnych, które zapewniają nam sprawiedliwość oraz pokój. Jest on również nieustraszonym świadkiem prawdy i miłości objawionej w osobie i historiozbawczym dziele Boga-Człowieka. W przedstawionych tekstach homilii dostrzega się łatwo wnikliwą, dogłębną zadumę nad człowiekiem, nad godnością osoby ludzkiej, nad jej odkupieniem i ostatecznym zbawieniem. Człowiek bowiem nie jest rzeczą, której przynależy tylko jakaś funkcja, lecz jest Bożym stworzeniem, podobnym w swej wolności i racjonalności do Stwórcy. W ten sposób całkowicie odrzucana jest teza tych myślicieli, którzy w miejsce podobieństwa człowieka do Boga umieszczali równość człowieka ze zwierzęciem, jak widać to choćby w słowach Bertolta Brechta: „Nie dajcie się zwieść, umrzecie wraz ze wszystkimi zwierzętami, i nic już potem nie nastąpi” (t. XIV, s. 435). Te i podobne słowa stały się wręcz programem ery nowożytnej, proklamującym, że nie chcemy być obrazem Boga, lecz tylko naszym własnym. A to oznacza, że chcemy sobie sami dać władzę nad światem, przy tym nie uznawać Boga i niczego od Niego nie oczekiwać (por. tamże, s. 540).

Może właśnie dlatego potrzebne, a nawet wręcz konieczne jest dzisiaj chrześcijaństwo, które nie jest pobożnym potokiem słów, lecz prawdziwym ogniem, który bez hałasu, spokojnie, czyli z miłością, wypala zło i z wiarą w Jezusa Chrystusa odnawia świat.

Tom XIV Opera Omnia składa się z trzech części. Pierwsza zawiera kazania przypadające na okres Bożego Narodzenia oraz okres Wielkanocy. Przekładu dokonała prof. Marzena Górecka z KUL. Druga część ujmuje chronologicznie niedziele w roku kościelnym, święta Pańskie oraz kazania poświęcone Maryi. Przekładu dokonał ks. prof. Jarosław Merecki, absolwent KUL. Trzeci tom jest poświęcony świętym poszczególnych dni w roku kościelnym, a także homiliom i przemówieniom z różnych okazji liturgicznych. Przekładu dokonał ks. dr Joachim Kobienia z Opola.

Opera Omnia, t. XIV
Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje
Joseph Ratzinger
Przekład: prof. Marzena Górecka
Wydawnictwo: KUL, Lublin 2020
Liczba stron: 660

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup drohiczyński gościem Klubu Ciekawej Książki

Niedziela podlaska 15/2013, str. 4

[ TEMATY ]

książka

Paweł Kryszczuk, SOK

W swojej najnowszej książce bp Antoni Dydycz najwięcej miejsca poświęcił kazaniom z ostatnich lat

W swojej najnowszej książce bp Antoni Dydycz najwięcej miejsca poświęcił kazaniom z ostatnich lat

„Trzy miłości. Kościół - Ojczyzna - Rodzina. Kazania patriotyczne” - to zbiór 42 tekstów napisanych przez bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, wydanych przez lubelskie wydawnictwo Jezu Ufam Tobie. Książkę wraz z autografem jej autora można było nabyć podczas spotkania Klubu Ciekawej Książki, które 20 marca odbyło się w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję