Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik, paulin

Groźniejsza od pandemii jest nienawiść

W ramach 8. Pielgrzymki Dziennikarzy Mszę św. 31 października odprawił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymka organizowana jest co roku przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Pielgrzymi łączyli się z Jasną Górą przez transmisję w Telewizji Trwam i przez jasnogórski kanał YouTube.

– Polacy zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że wolność jest darem, bez którego trudno żyć i wzrastać, i człowiek powinien odpowiedzialnie wybierać – powiedział w homilii abp Depo. – Zbyt długo od czasów II wojny światowej przyuczano nas, jak znosić obrożę zniewolenia totalitarnego, którego bolesnym owocem stały się lęk i czas pogardy. A dzisiaj postmodernistyczny pluralizm, zastępując chrześcijański Dekalog pojęciem poprawności politycznej, ukazuje nam nieograniczoną wolność do czynienia bezkarnie zła. Wszystko na naszych oczach i w sumieniach zostało zakwestionowane, nie łączy nas nic stałego – ani religia, ani rozum, ani prawda, ani moralna odpowiedzialność, ani dobro wspólne, którym jest ojczyzna, Polska – podkreślił. – Dzisiaj trzeba prosić o dary Ducha Świętego dla dziennikarzy wszystkich wymiarów – prasy, radia, telewizji, internetu – o wierność prawdzie, którą jest Chrystus. O to prosimy teraz modlitwą suplikacji: o pokój, o sprawiedliwość i ustanie pandemii COVID-19, która nas niszczy, oraz tej pandemii, która jest jeszcze groźniejsza, bo jest nienawiścią społeczną – powiedział na zakończenie Eucharystii abp Depo.

Komunikat z Jasnej Góry

Reklama

W związku z licznymi zapytaniami o sytuację Jasnej Góry pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wyrazy solidarności i każdy gest pomocy wobec sanktuarium oraz klasztoru. Choć dotychczasowe demonstracje w Częstochowie przebiegały w sposób gwałtowny, to jednak nie zaburzyły naszego rytmu życia skupionego na modlitwie i posłudze sakramentalnej wobec pielgrzymów. Podejmujemy niezbędne kroki, by ochronić bezpieczeństwo osób, a także zabezpieczyć miejsca o charakterze sakralnym i kulturowo bezcennym przed wszelkimi aktami przemocy i wandalizmu. W naszych wysiłkach staramy się kierować biblijną zasadą: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Osoby pragnące pomóc nam w tych trudnych chwilach usilnie prosimy o przyjęcie postawy modlitewnej, niekonfrontacyjnej i o zachowanie zasady szacunku wobec każdego, tak by nikt – także osoby agresywne – nie został w żaden sposób poszkodowany. Wszystkich prosimy o zachowanie zaleceń epidemiologicznych.

W dniach 3-11 listopada o godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu planowana jest nowenna w intencji narodowego pojednania. W związku z limitem miejsc zapraszamy do uczestnictwa za pośrednictwem mediów.

Zachęcamy, by na temat bieżącej sytuacji na Jasnej Górze wiedzę czerpać z oficjalnych komunikatów. Jasnogórskiej Matce i Królowej Polski powierzamy wszystkich, zapraszając do duchowej jedności, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

O. Michał Legan OSPPE, Rzecznik prasowy Jasnej Góry

Niedostępna

Jasnogórska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie w tym w roku niedostępna dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców oraz braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku, z racji uroczystości Wszystkich Świętych. – Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Gdybyśmy ją otworzyli, mogłoby to spowodować zagrożenie epidemiologiczne – wyjaśnił o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. – Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, by pielgrzymi mogli być bezpieczni.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość u Królowej

Niedziela przemyska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Stanisław Gęsiorski

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu

Przychodzimy do Matki Zmartwychwstałego Pana, przychodzimy po to, aby umocnił w nas owe napełnienie Duchem Świętym, które stało się również naszym udziałem – mówił abp Adam Szal 15 lipca na Jasnej Górze. Były to słowa powitania skierowane do utrudzonych i szczęśliwych, radosnych i rozśpiewanych, biało-czerwonych i odmienionych pątników 38. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdą grupę (było ich 10) przy figurze Maryi Niepokalanej powitał abp Adam Szal, który kolejny już raz pielgrzymował na Jasną Górę. Razem z nim oczekiwał na pielgrzymów bp Stanisław Jamrozek wraz z grupą pielgrzymów duchowych, którzy przyjechali na Jasną Górę 14 lipca, aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu, a następnego dnia powitać pątników. W tym roku trud i radość pielgrzymowania podjęło 1141 osób, w tym 742 siostry, 394 braci, 58 kapłanów, 2 diakonów, 20 kleryków, 9 sióstr zakonnych pod wodzą ks. Jacka Rawskiego, dyrektora pielgrzymki. Najmłodszy pielgrzym liczył 5 lat, a najstarszy – 84; oboje wędrowali w grupie św. Andrzeja. Towarzyszyło im hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję