Reklama

Niedziela Małopolska

Usłyszeć encykliki

W stulecie urodzin św. Jana Pawła II ukazało się 14 encyklik polskiego papieża zebranych w formie nagrań audio.

Niedziela małopolska 44/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Encyklika

św. Jan Paweł II

Maria Fortuna-Sudor

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

Encykliki czytają m.in.: Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny i Rafał Porzeziński. Do nagrań, zebranych na dwóch płytach audio, dołączona jest napisana przez o. Macieja Ziębę książeczka, w której znajdują się objaśnienia poszczególnych encyklik.

Spełnione marzenie

Reprezentująca wydawnictwo Rafael Liliana Surma zaznacza, że projekt udało się zrealizować m.in. dzięki nieocenionej pomocy mecenasa przedsięwzięcia – Poczty Polskiej oraz we współpracy z zakonem paulinów. W Dzień Papieski na Skałce zaprezentowano Encykliki Świętego Jana Pawła II. Ojciec Mariusz Tabulski, przeor krakowskiego klasztoru paulinów, zaznaczył: – Chcemy podkreślić wagę setnej rocznicy urodzin papieża oraz jego dziedzictwo. Z kolei jeden z pomysłodawców projektu, Rafał Porzeziński wspominał: – Po tym, jak nagraliśmy Dzienniczek św. Siostry Faustyny, encykliki Jana Pawła II były naszym marzeniem.

Reklama

O encyklikach papieskich mówił na Skałce o. prof. Jan Mazur: – Aby zrozumieć duchowy sens nauczania, które Jan Paweł II podejmował z tak niezwykłą pasją, nie sposób nie uwzględnić jego determinacji, wynikających z głęboko przeżywanej wiary. Przywołał m.in. apel skierowany do całego świata (podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty), w którym Ojciec Święty wołał: „Niech nikt nie udaremnia krzyża w każdym wymiarze życia ludzkiego”. I przypomniał, że Jan Paweł II nie ustawał w tych zmaganiach, aby krzyż miał swoje miejsce także we współczesnym świecie. Zauważył, że nieprzypadkowo Ojciec Święty odwoływał się do takich kategorii jak ewangelie: pracy, rodziny, życia, pokoju, miłości czy godności osoby ludzkiej. I przekonywał: – W tym właśnie kluczu można i chyba warto czytać i słuchać encykliki Jana Pawła II, albowiem jaśnieją one prawdą o człowieku, jego nadprzyrodzonej godności i powołaniu do szczęścia w Królestwie Bożym.

Trudna przygoda

W rozmowie z Niedzielą Rafał Porzeziński przyznał, że chociaż encykliki są listami pisanymi do wszystkich, to jednak nie proponuje ich na początek spotkania z nauczaniem Jana Pawła II. Zachęcił do sięgnięcia np. po homilie papieskie wygłoszone w czasie pielgrzymek do Polski. – Polecam szczególnie homilie poświęcone Dekalogowi – powiedział i dodał: – Warto posłuchać, co mówił Ojciec Święty o poszczególnych przykazaniach. Myślę, że ci, którzy karmią się dzisiaj filmami na YouTube i Netflixie, łatwiej przyjmą słowa, skierowane do szerszego audytorium.

Gdy zapytałam, od której encykliki warto rozpocząć ich słuchanie, o. Tabulski stwierdził: – Właściwie to poleciłbym lekturę wszystkich, zgodnie z chronologią, czyli od pierwszej, stanowiącej klucz do zrozumienia papieża i jego pontyfikatu. Podkreślił też szczególne treści zawarte w encyklice Ecclesia de Eucharistia. A Rafał Porzeziński dodał: – Zwróciłbym też uwagę na miłość Ojca Świętego do Matki Jezusa. Jan Paweł II każdy dokument paginował słowami „Totus Tuus”. Więc nie sięgnąć po Redemptoris Mater byłoby zaniedbaniem dla chcących zrozumieć, kogo czcił św. Jan Paweł II.

Na zakończenie spotkania o. Tabulski zauważył: – Widzimy, jaka przygoda nas czeka. Trudna, bo wymaga wysiłku, uwagi, ale to są te zielone pastwiska prawdy, godności, które daje Duch Boży, Jezus Chrystus.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Encyklika Laudato Si' Ojca Świętego Franciszka

ENCYKLIKA LAUDATO SI'
OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
POŚWIĘCONA TROSCE O WSPÓLNY DOM

1. Laudato si', mi' Signore - Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami» 1 .

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję