Reklama

Niedziela Kielecka

Chcą rozpalać nadzieję i siać dobro

Rozpoczęła się jedenasta edycja ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei.

Niedziela kielecka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

Pola Nadziei

K.D.

Wolontariusze ze SP w Miniowie z opiekunem ks. Wójcikiem

Wolontariusze ze SP w Miniowie z opiekunem ks. Wójcikiem

Jej celem jest zebranie środków finansowych na funkcjonowanie Hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty i Domowego Hospicjum – prowadzonych przez Caritas Diecezji Kieleckiej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę opieki hospicyjnej.

Za podopiecznych i wszystkich, którzy śpieszą im z pomocą – lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy na co dzień pomagających podopiecznym hospicjum bp Marian Florczyk modlił się w bazylice katedralnej w czasie Eucharystii inaugurującej kampanię. Odnosząc się do obecnej sytuacji pandemii, podkreślał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest nam wszystkim nadzieja i ludzka solidarność.

Reklama

– Hospicjum to dom, w którym chorzy znajdują miłość, ciepłą dłoń, opiekę. Przed laty celem kampanii było gromadzenie środków na budowę hospicjum stacjonarnego. Obecnie działania w czasie kampanii mają dużo szerszy wymiar. Pacjenci terminalnie chorzy potrzebują przede wszystkim naszej miłości i serca – mówił ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyr. Caritas Diecezji Kieleckiej.

– Dobrze że są takie miejsca, jak hospicja, że człowiek w tym ostatnim etapie życia może odejść z godnością, z bardzo dobrą opieką medyczną i otoczony opieką duchową. Hospicja są potrzebne pacjentom, ale również nam, którzy pomagamy, którzy chcemy zaznaczyć jakiś ślad obecności w życiu człowieka chorego, cierpiącego. Jest to dla nas wielka lekcja pokory, zaufania do Pana Boga, bo po ludzku patrząc jesteśmy bezsilni wobec cierpienia i choroby innych. Dlatego z tym ciężarem możemy przyjść do Boga, który pomaga nieść krzyż – zauważył w homilii kapelan hospicjum ks. Adrian Bydliński.

W czasie uroczystości delegacje szkół z województwa świętokrzyskiego, biorących udział w Kampanii Pola Nadziei, otrzymały cebulki żonkili, które zasadzą na przyszkolnych rabatach. Na wiosnę zakwitną przy SP w Brynicy, Mniowie (wolontariusze tej szkoły zapewnili oprawę muzyczną liturgii), Technikum Leśnym w Zagnańsku, w Brzezinkach, przy SP nr 39 w Kielcach, SP nr 19, przy LO im. C.K. Norwida, w Polichnie, w Promniku.

Reklama

Za obecność wolontariuszy i ich zaangażowanie dziękowali senator RP Krzysztof Słoń i wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, zwracając uwagę, jak ważne jest takie wsparcie, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach.

– Nie wiemy, co przyniesie nam ten rok, ale nie możemy stracić nadziei. Chcemy podarować nadzieję tym, którzy na skutek nieuleczalnych chorób przebywają w hospicjach, wspomóc ich na końcowym etapie życia. Zaplanowano wiele różnych działań: m.in. sadzenie żonkili – symbolu Pól Nadziei na szkolnych i miejskich rabatach, konkursy, prelekcje, koncerty, działania edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pacjentów terminalnych w dobie koronawirusa – podkreślała koordynatorka wolontariatu hospicyjnego Anita Sztich.

Z okazji Wszystkich Świętych wolontariusze zorganizowali akcję kiermaszy szkolnych i parafialnych, podczas których można było nabyć cegiełki na hospicjum – w postaci małego wkładu do znicza z cytatem „Lepiej jest zapalić świecę, niż przeklinać ciemność”. To symbol pamięci o zmarłych i o pacjentach hospicjum. Ważnym wymiarem są także działania edukacyjne. Od listopada wolontariusze różnymi kanałami prowadzą zajęcia dla uczniów przybliżające ideę hospicjum i informujące, jak można włączyć się w wolontariat hospicyjny. Pandemia wyzwoliła w małych wolontariuszach wiele kreatywności. Aby dotrzeć z nadzieją, dobrym sercem i pocieszeniem, pisali kartki do pacjentów hospicjum z życzeniami, nagrywali filmiki z występami, organizowali kiermasze i zbiórki. Wiele osób wsparło hospicjum przez wirtualną puszkę Pól Nadziei, wpłacając datek. Te działania będą kontynuowane.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żonkil – symbol nadziei

Niedziela lubelska 12/2017, str. 5

[ TEMATY ]

hospicjum

akcja

Pola Nadziei

Agnieszka Marek

Z naręczem kwiatów prezes Justyna Walecz-Majewska

Z naręczem kwiatów prezes Justyna Walecz-Majewska

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego rozpoczęła się kolejna edycja akcji Pola Nadziei. Justyna Walecz-Majewska, prezes puławskiego Hospicjum im. św. Matki Teresy, w powitaniu podkreśliła, iż siłą hospicjum są jego pracownicy, którzy jako ludzie wierzący chcą budować na Bogu i od Niego czerpać siłę do codziennej służby na rzecz potrzebujących. Nie były to puste słowa, gdyż to właśnie pracownicy hospicjum, jak co roku, przygotowali czytania, modlitwę wiernych i procesję z darami.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli ono udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję