Reklama

Niedziela Podlaska

Pomoc duszom czyśćcowym

Słowa św. Jana Marii Vianneya: „jak chcemy zapewnić sobie niebo, to módlmy się bezustannie za duszami w czyśćcu cierpiącymi” są zachętą do wstawiania się za dusze czyśćcowe. Wspólnota w Sarnakach wzięła sobie te słowa szczególnie do serca.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2009 r. przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach powstało Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, jako pierwsze w diecezji drohiczyńskiej.

Pierwszy apostolat w diecezji

Wcześniej słyszałam o takiej wspólnocie w Katolickim Radiu Podlasie. Byłam tym zainteresowana i pragnęłam, aby taka grupa i u nas powstała. Wkrótce moje marzenie ziściło się. Impulsem stała się ciężka choroba i śmierć mojej mamusi Marii. To ona ostatnim tchnieniem prosiła, abym modliła się za dusze w czyśćcu cierpiące i w miarę możliwości zamawiała za nie Msze św. Przyjęłam to jako testament duchowy i postanowiłam wypełnić jej szlachetną wolę.

Reklama

Pomógł mi w tym Duch Święty. Zadziałałam szybko. Wkrótce do naszej parafii przyjechała s. Anna Czajkowska, odpowiedzialna za formację członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. W niedzielę na wszystkich Mszach św. Siostra ciekawie i przekonująco opowiadała o działalności apostolackiej. Słuchałam z zapartym tchem, a po zakończeniu zgłosiłam chęć założenia Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym także w naszej parafii. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony Siostry, jak również ks. proboszcza Andrzeja Jakubowicza, który przejął opiekę duszpasterską nad wspólnotą. Początkowo grupa liczyła 23 osoby, a obecnie jest nas kilkanaście prężnie uczestniczących w życiu wspólnoty.

Warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie.

Podziel się cytatem

Moc modlitwy

Członkiem Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym może zostać każdy praktykujący katolik, który pragnie pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Można apostołować indywidualnie, albo tworzyć grupy parafialne. Bardzo ważnym dniem duchowej łączności jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wtedy zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Przed Mszą św. wspólnie odmawiamy Różaniec z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Członkowie grupy indywidualnie modlą się za zmarłych, ofiarowują za nich swoje cierpienia, dobrowolne posty, jałmużnę, Drogę Krzyżową, odpusty i codzienne trudy. Ponadto, każdy członek apostolatu modli się specjalną modlitwą wraz z Aktem codziennego ofiarowania za dusze czyśćcowe.

Nasze dobrowolnie przyjęte cierpienie fizyczne czy duchowe ofiarowane za dusze czyśćcowe stają się skarbem, jaki oddajemy Panu Bogu w darze za innych. Dlatego warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie. Czyńmy co tylko możemy, póki jest czas na przyniesienie ulgi duszom czyśćcowym w ich cierpieniu. One na to czekają i wstawiają się za nami, bo same sobie już pomóc nie mogą. Przez to podobamy się Panu Bogu, który również pragnie ich wyzwolenia i oczekuje ich w niebie. Warto się modlić i wstępować do wspólnot, w których moc naszej modlitwy jest jeszcze większa.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć i świętość

Niedziela przemyska 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

uroczystość Wszystkich Świętych

cmentarze

Ks. Maciej Flader

Przy grobie bł. Jana Balickiego na przemyskim cmentarzu przy ul. Słowackiego

Przy grobie bł. Jana Balickiego na przemyskim cmentarzu przy ul. Słowackiego

Zmarł w opinii świętości 15 marca 1948 r. w Przemyślu. Jego kult już od dnia śmierci zaczął się szerzyć w mieście i diecezji przemyskiej – kapłaństwo i świętość bł. Jana Balickiego wymodliła matka.

W pogrzebie ks. Jana Balickiego wzięły udział tłumy ludzi. Wszyscy, którzy go znali, chcieli go odprowadzić na przemyski cmentarz. Wśród ludzi powszechna była opinia, że umarł święty człowiek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję