Reklama

Niedziela Częstochowska

O beatyfikację

W parafii św. Barbary odprawiono Eucharystię w intencji beatyfikacji sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Mszę św. w intencji beatyfikacji i w intencji członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Kierocińskiej oraz ich rodzin odprawił proboszcz ks. Jarosław Boral. Z wiernymi z parafii św. Barbary modliła się również s. Lucjusza, karmelitanka z pobliskich Popowic.

Reklama

W rozwój kultu Matki Teresy wpisane są Msze św. odprawiane 12. dnia każdego miesiąca o godz. 18 w kaplicy Domu Macierzystego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu i Msze św. w parafiach diecezji sosnowieckiej (każdego miesiąca w innej parafii). W modlitwę o beatyfikację przez comiesięczną Eucharystię włączyła się także parafia św. Barbary w Wieluniu. Na jej terenie znajdują się dom rodzinny Matki Teresy i krzyż postawiony przez jej ojca na granicy majątku – miejsca, gdzie rodziło się jej powołanie do służby Bogu. By Matka Teresa została błogosławioną, potrzebny jest cud za jej wstawiennictwem.

Matka Teresa Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu, zmarła 12 lipca 1946 r. w Sosnowcu. Już wtedy bp Stanisław Czajka powiedział: „Matka Teresa ma być w rzędzie kandydatek do beatyfikacji”. Od chwili śmierci i pogrzebu rodził się jej kult. Napływające do zgromadzenia podziękowania i wspomnienia świadków życia Matki Teresy od św. Józefa przynagliły siostry do rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego. Na terenie diecezji częstochowskiej odbył się on w latach 1983-88. Etap rzymski zakończył się 2 maja 2013 r. ogłoszeniem przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności jej cnót i nadaniem tytułu „Czcigodnej Sługi Bożej”.

Pośmiertnie, w 1992 r., Matka Teresa otrzymała medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1997 r. na Golgocie w Kałkowie w Martyrologium Narodu Polskiego poświęcono jej oratorium. Jej duchowość stanowiła temat sympozjów i konferencji popularnonaukowych zakończonych publikacjami. W 2002 r. Matka Teresa została ogłoszona w plebiscycie Sosnowiczanką Stulecia, a w 2014 r. otrzymała tytuł „Najwybitniejszej Zagłębianki w historii”.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o beatyfikację bp. Adolfa Piotra Szelążka

Każdego 9 dnia miesiąca mieszkańcy Torunia spotykają się w kościele pw. św. Jakuba, by wraz z siostrami terezjankami modlić się o beatyfikację bp. Adolfa Piotra Szelążka.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję