Reklama

Patron tygodnia

Kościelny reformator

Takim zwrotem można podsumować życie św. Karola Boromeusza, XVI-wiecznego włoskiego arcybiskupa i kardynała, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 4 listopada.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. VIII

Wikipedia.org

Św. Karol Boromeusz, biskup

Św. Karol Boromeusz, biskup

Przyszły święty i gorliwy krzewiciel reform soboru trydenckiego przyszedł na świat w arystokratycznej i zarazem bogatej rodzinie w posiadłości Arona (ok. 50 km od Mediolanu). Był spokrewniony ze strony matki ze słynnym rodem Medici. Z domu wyniósł nie tylko bardzo solidne wykształcenie, ale przede wszystkim głęboką wiarę, która przekładała się na czyny miłosierdzia.

Od najmłodszych lat przygotowywał się do tego, by zostać duchownym. W międzyczasie w Padwie zdobył podwójny doktorat z prawa świeckiego i kościelnego. W czasie gdy jego wuj zasiadł na Stolicy Piotrowej jako Pius IV (zm. w 1565 r.), św. Karol Boromeusz stał się ważną rzymską osobistością kościelną, czego zwieńczeniem była nominacja kardynalska i arcybiskupstwo Mediolanu. Wszystko to wydarzyło się, gdy miał zaledwie 23 lata, choć właściwe święcenia przyjął dwa lata później. Takie to były czasy.

Reklama

Gorliwie sprawował powierzone mu urzędy i nie nadużywał władzy wynikającej z przysługujących mu tytułów. Podobnie było z dochodami. Dzielił się z innymi tym, co posiadał. Jego biografowie podkreślają, że żył ubogo, chociaż był bardzo wpływową postacią w Kurii Rzymskiej. Piętnował też kościelne nadużycia, co przysporzyło mu wielu wrogów.

Po śmierci swojego protektora i wyborze kolejnego papieża – św. Piusa V opuścił Wieczne Miasto, by bez reszty oddać się posłudze w archidiecezji mediolańskiej. W 1564 r. zorganizował wyższe seminarium duchowne – jedno z pierwszych na świecie. Przeprowadzał wizytacje parafii, by wprowadzać soborowe zmiany. Zwołał w sumie aż osiemnaście synodów. Zakładał szkoły, sierocińce i przytułki. Troszczył się o chorych, m.in. podczas zarazy w Mediolanie w 1577 r. Mimo reformy liturgii udało mu się zachować tzw. obrządek ambrozjański, który istnieje po dziś dzień.

Święty Karol Boromeusz pozostawił po sobie sporą literacką spuściznę, odnoszącą się m.in. do formacji przyszłych księży. Jego doczesne szczątki znajdują się w jednej z krypt katedry w Mediolanie. Patronuje m.in.: boromeuszkom, bibliotekarzom, proboszczom i seminaryjnym wykładowcom. Sztuka natomiast przedstawia go zazwyczaj w stroju kardynała. Jego atrybuty to: bicz, czaszka, gołąb, kapelusz kardynalski, krucyfiks, czasem sznur na szyi – ponieważ nosił takowy w czasie pokutnych procesji.

Św. Karol Boromeusz, biskup
Ur. 2 października 1538 r. Zm. 3 listopada 1584 r. Kanonizowany 1 listopada 1610 r.

2020-10-28 10:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję