Reklama

Prasa zagraniczna

Festa w zaciszu domowym

Największa uroczystość odpustowa na świecie nie odbędzie się w tym roku w takiej formie jak wcześniej. Odpust Matki Bożej z Guadalupe, który gromadził w sanktuarium Pani obu Ameryk nawet 10 mln pielgrzymów, będzie celebrowany w tym roku w domach. Tak zdecydowały władze sanktuarium w porozumieniu z meksykańskimi biskupami w związku z sytuacją epidemiczną. Festa Matki Bożej z Guadalupe przypada na 12 grudnia.

CRUX

Co dalej z kard. Pellem?

Zdaniem znanego amerykańskiego watykanisty Johna Allena Jr., niedawna rozmowa kard. George’a Pella z papieżem Franciszkiem w Watykanie oznacza pełną rehabilitację kardynała.

Reklama

Jego triumfalnego powrotu za Spiżową Bramę nie należy się jednak spodziewać, mimo iż papież autentycznie podziwia to, jak poradził on sobie z fałszywym oskarżeniem.

America

Globalne pytanie

Kto wygra wyścig do Białego Domu? To jedno z najważniejszych obecnie pytań stawianych od Australii po Europę. Według badań przeprowadzonych trzy tygodnie przed listopadową elekcją (oficjalna data wyborów to 3 listopada, choć głosować korespondencyjnie można było już wcześniej), większe szanse ma Joe Biden. Kandydat demokratów zdobył na ostatniej prostej kampanii większe poparcie wśród katolików. Na Bidena zamierza głosować 51% tej grupy, podczas gdy na prezydenta Donalda Trumpa – 44%. Biden wyraźnie prowadzi wśród katolickich wyborców wywodzących się z latynoskiej grupy etnicznej. Trump z kolei ma przewagę wśród „białych” katolików, ale jest ona niewielka i także ta grupa zerka w ostatnim czasie na innego kandydata, choć raczej nie jest nim Biden. Trump ma niezmiennie stałe zaplecze poparcia wśród białych protestantów. Jeśli chodzi o przedstawicieli chrześcijan ewangelikalnych, jest ono miażdżące. Żydzi i ateiści zamierzają głosować w większości na demokratę.

iL Messaggero

Europa nie jest oczkiem w głowie Watykanu

Zdaniem szwajcarskiego kardynała Kurta Kocha, Europa od jakiegoś czasu nie jest dla Watykanu priorytetem. O ile jeszcze za czasów św. Jana Pawła II skupiała uwagę Watykanu, to teraz, od dłuższego już czasu, w centrum jego uwagi znajdują się Afryka, Ameryka Południowa i coraz bardziej Azja. (Przypomnijmy, że św. Jan Paweł II zwołał 2 synody poświęcone Europie i wydał adhortację apostolską Ecclesia in Europa). Dlaczego tak się dzieje? Europejczycy, w przeciwieństwie np. do mieszkańców Afryki, a także Azji, odchodzą od Boga. Według badań Eurobarometru sprzed 10 lat, niewiele ponad połowa respondentów wierzy w „jakiegoś Boga”, kolejnych 26% jest przekonanych o istnieniu nieokreślonej nadrzędnej siły, a jedna piąta w ogóle nie wierzy w Boga. Socjologowie mówią o Europie postchrześcijańskiej. Należy wspomnieć, że według ostatniego rocznika statystycznego Kościoła, liczba katolików na wszystkich kontynentach wzrasta – oprócz Europy.

RIA Nowosti

Rosjanin biskupem

Na początku października sakrę biskupią przyjął o. Mikołaj Dubinin. Urodził się niedaleko Rostowa; jego matka była katoliczką, a ojciec prawosławnym. Po wznowieniu działalności przez Kościół katolicki po upadku ZSRR wstąpił do zgromadzenia franciszkanów, a edukację teologiczną zdobywał także w Polsce. W wywiadzie dla RIA Novosti przypomniał, że nie jest pierwszym rosyjskim katolickim biskupem, przed erą sowiecką hierarchami byli już rodowici Rosjanie, którzy pozostawali w łączności z Rzymem. Później bolszewicy zniszczyli niemal wszystkie struktury kościelne i na kolejnego biskupa trzeba było czekać ponad wiek. Na pytania o działalność prozelicką Kościoła Dubinin odpowiedział, że Kościół katolicki nigdy nikogo na siłę ani oszustwem, ani pieniędzmi nie nakłaniał do przyjęcia katolickiego wyznania wiary. Czym innym są otwarte drzwi Kościoła, który jest powszechny i dostępny dla każdego, a przede wszystkim dla ludzi poszukujących prawdy.

2020-10-28 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję