Reklama

Komunikacja po papiesku

Czego jeszcze nie wiemy o św. Janie Pawle II? Czy jego nauczanie pozostaje ciągle tajemnicą? Jakie nowe treści możemy odkryć w słowach, które nam pozostawił? Okazuje się, że po 15 latach od śmierci papieża nadal skłania on do refleksji i pobudza do działania.

Pamiętamy św. Jana Pawła II jako znakomitego mówcę, który już swoim pierwszym publicznym wystąpieniem, jako następca św. Piotra, ujął za serca nie tylko Włochów, ale i mieszkańców całego świata. „Papież z dalekiego kraju” z właściwą sobie łatwością przełamywał bariery dzielące ludzi, utrudniające komunikację, i nawiązywał dialog. Był pierwszym biskupem Rzymu, który skupił na sobie tak dużą uwagę światowych mediów, bez których jego przekaz jako Ojca Świętego, skierowany do wszystkich narodów, byłby utrudniony. Jan Paweł II w praktyce pokazywał, jak przez komunikowanie się i współtworzenie kultury rozwijać człowieczeństwo, a wszystko to w duchu Ewangelii i z poszanowaniem ludzkiej godności.

Do tej strony działalności i nauczania papieża Polaka nawiązali twórcy monografii Jan Paweł II. Komunikacja i kultura, która nakładem wydawnictwa Arsarti ukazała się w 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego. Praca nad tą książką trwała przez ponad rok. Był to okres wytężonego wysiłku autorów artykułów składających się na monografię i jej redaktorów: ks. prof. Roberta Nęcka i mgr Joanny Sobczyk-Pająk, którzy teksty te spięli w nietuzinkową publikację dotykającą istoty kulturowego przekazu papieża.

Reklama

Zaproszeni do współtworzenia monografii autorzy pochodzą z różnych zakątków świata, reprezentują rozmaite środowiska i odmienne sposoby patrzenia na rzeczywistość. Łączy ich fascynacja osobą św. Jana Pawła II i dążenie do tego, aby ukazać komunikację w kulturze i kulturę w komunikacji. W tym gronie znaleźli się kościelni hierarchowie, m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, karmelita bosy kard. Anders Arborelius i abp Wacław Depo oraz wybitni naukowcy, ludzie mediów, kultury i życia społecznego.

Zawarte w monografii artykuły – niczym mozaika – układają się w spójny obraz, ukazujący św. Jana Pawła II jako twórcę kultury i mistrza słowa. Autorzy przypominają, że Ojciec Święty był świadomy tego, iż bez komunikacji, bez kultury nie sposób stworzyć więzi między ludźmi. Człowiek potrzebuje kultury – dzięki niej może się rozwijać, nawiązywać relacje ze społeczeństwem i naturą. Papieska komunikacja stanowi swego rodzaju memento dla współczesnego świata, który coraz częściej zapomina, że zarówno kultura, jak i komunikacja powinny odwoływać się do „wartości, dzięki którym człowiek jest w stanie ocalić swoją nadprzyrodzoną godność” – czytamy w zakończeniu. Zawarte w monografii treści są czymś więcej niż tylko próbą ukazania papieskiego nauczania w zakresie kultury i komunikacji. Przypominają one drogowskazy, które zostawił nam św. Jan Paweł II na drodze rozwoju kultury, prowadzące do pełnego jej rozwinięcia w duchu chrześcijańskim.

Publikacja ta jest nie tylko podsumowaniem dorobku intelektualnego św. Jana Pawła II. Stanowi ona także inspirujące wyjście do głębszej refleksji nad nami samymi i naszą rolą w świecie kreowanym przez środki społecznego przekazu.

Jan Paweł II. Komunikacja i kultura. W 100-lecie urodzin Wielkiego Papieża
Red. Robert Nęcek i Joanna Sobczyk-Pająk
Kraków 2020
Wydawnictwo: Arsarti
Liczba stron: 314

2020-10-28 10:37

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję