Reklama

Kościół

Człowiek niezwykłej miary

Kościół dla swojej działalności nie pragnie żadnych przywilejów, a tylko i wyłącznie tego, co jest niezbędne do spełnienia jego misji. W tym też kierunku idzie w Polsce działalność Episkopatu, prowadzonego przez człowieka niezwykłej miary, jakim jest kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski – mówił podczas swojego wystąpienia w Belwederze w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 21

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś, pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej miłości, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła; gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w  Ojczyźnie naszej, który związany jest z Twoim biskupim, prymasowskim posługiwaniem”.

Ta bardzo ważna, kluczowa wypowiedź o osobie i służbie kard. Wyszyńskiego mogłaby stanowić początek pracy na temat działalności sługi Bożego. Głęboka wiara, tkwiąca u źródła jego duchowości, mężna obrona Kościoła, niecofająca się przed niczym, a także obrona godności człowieka i miłość do ojczyzny były skarbnicą potężnych nurtów jego wielkości i świętości. To wszystko stanowiło pomoc, którą wielki prymas niósł Kościołowi w Polsce i w świecie. Było to także – według słów św. Jana Pawła II – wewnętrzną przyczyną wyboru na papieża pierwszego Polaka w dziejach Kościoła. Najważniejszym natchnieniem i potwierdzeniem całego życia była jednak dla Prymasa Tysiąclecia Matka Najświętsza, której był niewolnikiem: „Wszystkiego można się wyzbyć, ale nie Matki Boga. Wszak jestem Jej własnością, którą sam rządzić się nie mogę. Czyż można było nie zaufać Matce Chrystusowej, zwłaszcza gdy się wie, że na to Imię otwiera się w Polsce każde serce?”. Swoje wewnętrzne przekonanie o mocy wstawiennictwa Maryi wprowadził on do całej posługi duszpasterskiej.

Reklama

28 maja 2021 r. będziemy obchodzić 40. rocznicę przejścia do wieczności kard. Wyszyńskiego, a 3 sierpnia 2021 r. – 120. rocznicę jego urodzin. To przynagla nas, aby z jeszcze większą świadomością poznawać nie tylko doniosłą rolę prymasa Wyszyńskiego w naszych najnowszych dziejach, ale także źródła promieniowania tego niezwykłego człowieka, jego wielkości oraz sensu wciąż aktualnego przesłania, które po sobie pozostawił.

W ramach przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Instytut przygotował piękne świadectwo – książkę pt. Człowiek niezwykłej miary, na którą składają się wypowiedzi dwóch wielkich mężów Kościoła i wielkich przyjaciół. Święty Jan Paweł II i sługa Boży Prymas Tysiąclecia wprowadzają w tajemnice życia, działania i zwycięstw człowieka niezwykłego. Te wypowiedzi, tworzą swoistą autobiografię, a jednocześnie mogą stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: Co Kościół i Polska zawdzięczają Prymasowi Tysiąclecia?

Teksty zamieszczone w publikacji przekazują słowa św. Jana Pawła II o kard. Wyszyńskim, tworząc komentarz do poszczególnych etapów życia prymasa. Dużą wartością publikacji jest materiał fotograficzny przybliżający postać tego człowieka niezwykłej miary. Lektura książki może się stać inspiracją do ożywienia wiary, pokochania Kościoła, otwarcia na zawierzenie Matce Bożej i wiernego miłowania ojczyzny.

Człowiek niezwykłej miary
Wydawnictwo: Fundacja „Czas to Miłość”
ul. Kard. Wyszyńskiego 12; Czestochowa, tel. 34 3615 228

2020-10-28 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Franciszkanów nie poszła na marne

Niedziela Ogólnopolska 47/2015, str. 27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

franciszkanie

franciszkanie.pl

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Koncert misyjno-charytatywny „Fides et ratio”, którego celem była zbiórka funduszy dla dzieci ze Szkoły Wyrównawczej w Pariacoto w Peru, gdzie pracowali franciszkanie o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, odbył się 8 listopada br. w auli AWF w Krakowie. – Forma koncertu wzięła się stąd, że jeden z męczenników, o. Michał, ewangelizował przez śpiew i muzykę, co chcemy zaakcentować – mówi s. Lucyna Rąpała RM, organizatorka koncertu i katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję