Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ostatnia wycieczka kard. Wojtyły

Trasa ze Skawicy na Przełęcz Lipnicką to nieformalne pożegnanie kard. Karola Wojtyły z polskimi górami. Była to ostatnia z jego odnotowanych górskich wycieczek przed wyborem na papieża. Szlak oznakowali pamiątkowymi tablicami żywieccy górale, nadając trasie nazwę Ostatniej Wycieczki.

Niedziela rzeszowska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

turystyka

szlaki papieskie

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

Babia Góra – najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego

W wyprawie, która odbyła się 9 września 1978 r. towarzyszyli kardynałowi dwaj przyjaciele ks. Stanisław Dziwisz i ks. Tadeusz Styczeń z KUL. Dzień był deszczowy i zmoknięci wędrowcy po zejściu na Przełęcz Krowiarki pojechali autem do proboszcza w pobliskiej Zawoi, aby się trochę wysuszyć. Ta niezapowiedziana wizyta mocno utkwiła w pamięci proboszcza ks. Władysława Wądrzyka. Po pewnym czasie lokalna społeczność postanowiła upamiętnić ten pobyt kard. Karola Wojtyły.

Początkowy odcinek szlaku ze Skawicy Górnej na Suchą Górę prowadzi asfaltową drogą, więc trasę można skrócić o godzinę podjeżdżając autem na duży parking i pole biwakowe należące do Nadleśnictwa Sucha. Stąd szlak (znaki niebieskie) mozolnie i dość stromo wspina się zalesionym zboczem ku górze, aż wychodzi na rozległą, widokową Przełęcz Kucałową. Stąd w pół godziny dotrzemy do kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy, która została poświęcona jesienią 1989 r. Od tego czasu, co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się tutaj, gromadząca tłumy, uroczysta Msza św., będąca formalnym zakończeniem letniego sezonu w górach.

Reklama

Po powrocie na przełęcz należy skierować się do schroniska na Hali Krupowej. Schronisko jest czynne cały rok, więc można tu przenocować, a na pewno zatrzymać się na postój, aby wzmocnić siły. Dalej szlak wspina się na niezalesione wypiętrzenie nazywane Jasną Górą, po czym wchodzi w wysoki sosnowy las i obchodzi południowym zboczem wzniesienie Złota Grapa.

Wkrótce dochodzimy stąd do Policy. Na jej szczycie znajduje się wysoki krzyż, a kilkadziesiąt metrów dalej pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej z 1969 r. w kształcie statecznika ogona samolotu. Stąd 2 godziny dzieli nas od końcowego punktu szlaku – Przełęczy Lipnickiej, popularnie nazywanego Krowiarkami. Znajduje się tam pamiątkowy kamień upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w 1938 r. Wówczas to kompania junaków, do której należał świeżo upieczony maturzysta Karol Wojtyła, odbywała przysposobienie obronne budując drogę do Krowiarek. Junacy nocowali u górali w Zubrzycy Górnej. W czasie owego pobytu Karol często służył jako ministrant do porannej Mszy św. w zubrzyckim kościele św. Michała Archanioła.

Trasę można bez problemu przebyć w ciągu jednego dnia. Jest na tyle łatwa, że można wyruszyć na nią z dziećmi. Pewnym ograniczeniem jest powrót do miejsca wyjścia. Ani z Zubrzycy Górnej, ani z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) nie ma regularnego połączenia transportowego ze Skawicą. Trzeba liczyć na autostop. Warto rozważyć również nocleg w schronisku na Hali Krupowej, aby móc podziwiać ze szczytu Złotej Grapy przepiękny zachód i wschód słońca nad Beskidami.

Dzisiejszym artykułem kończymy tegoroczny cykl poświęcony szlakom i miejscom w Polsce szczególnie ukochanym przez św. Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że opisane przez nas trasy zachęcą czytelników Niedzieli do wyruszenia na łono pięknej polskiej przyrody i będą okazją do kontemplacji nauki wielkiego papieża. Do zobaczenia na szlaku!

Więcej informacji o miejscach papieża Polaka w książce autorów artykułu pt. POLSKA. Na szlakach św. Jana Pawła II, Wyd. Jedność. Album dostępny po polsku i angielsku (m.in. w QUO VADIS w Rzeszowie, ul. Warszawska 31).

2020-10-20 21:56

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XVI Rajd Szlakiem Papieskim

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Maria Fortuna-Sudor

Po raz szesnasty odbył się w sobotę, 23 maja br. Rajd Szlakiem Papieskim. Tym razem jego uczestnicy - przede wszystkim uczniowie okolicznych szkół noszących imię Jana Pawła II pod opieką nauczycieli, katechetów i rodziców - przeszli z Łapanowa do Niegowici.

W tegorocznej edycji rajdu uczestniczyło blisko 700 uczestników. Szli wśród pięknych pól i lasów drogą, którą przed laty ( 1948- 49) młody wikary z Niegowici, ks. Karol Wojtyła pokonywał pieszo, zmierzając do kościoła w Łapanowie.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję