Reklama

Prasa zagraniczna

Kardynał na prywatnej audiencji

Po wielu niejasnych informacjach okazało się, że kard. George Pell podczas swojego pobytu w Rzymie spotkał się z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty przyjął fałszywie oskarżonego australijskiego purpurata na prywatnej audiencji. Do opinii publicznej przedostało się niewiele informacji z tego spotkania. Biuro Prasowe Watykanu przekazało m.in., że Franciszek podziękował Pellowi za jego świadectwo. Przypomnijmy, że kardynał spędził 400 dni w więzieniu za niepopełnione, jak uznał Sąd Najwyższy Australii, czyny.

CRUX

Upór Łukaszenki

Już blisko 2 miesiące abp Tadeusz Kondrusiewicz przebywa na wygnaniu. Kiedy Alaksandr Łukaszenka pozwoli mu wrócić do Mińska? Nie wiadomo. Watykańscy dyplomaci, którzy prowadzą negocjacje myślą, że nie nastąpi to prędko. Niedawno abp Paul Richard Gallagher przebywał w Mińsku i próbował przekonać swoich rozmówców o obopólnych korzyściach rozwiązania tej sytuacji. Niestety, usłyszał on jedynie twarde „nie” z ich strony. Watykańska dyplomacja będzie dalej pracowała nad tą sprawą. Możliwe, że abp Kondrusiewicz przez jakiś czas będzie zarządzał diecezją z „wygnania”.

agenzia fides

Gazeta dla bezdomnych

W Watykanie powstaje pierwsze na świecie czasopismo dla bezdomnych. Dążył do tego sam papież Franciszek; będzie to dopełnieniem jego wcześniejszych inicjatyw, takich jak: ambulatoria, pralnie czy łaźnie dla biednych. Bezdomni potrzebują wsparcia nie tylko dla ciała, ale także dla duszy. Nie mogą być zupełnie pozbawieni kontaktu z kulturą tylko dlatego, że są biedni. W tym celu również kard. Konrad Krajewski cyklicznie zabiera ich na zwiedzanie Muzeów Watykańskich i innych miejsc wielkiej kultury.

Czasopismo będzie dodatkiem do L’Osservatore Romano. Główną część redakcji będą stanowili pracownicy tego dziennika. W planach jest także zaangażowanie do pisania tekstów samych bezdomnych. Ukazało się już kilka numerów zerowych pisma, z których wynika, że sporą jego część będą zajmować tzw. human story, opisujące historie bezdomności i ubóstwa.

Reklama

Czasopismo prawdopodobnie będzie nosiło tytuł Insieme (Razem).

la Reppublica

Afryka mniej zarażona?

Na początku pandemii koronawirusa obawiano się o jej przebieg w krajach afrykańskich. Dziś okazuje się, że nie jest on tak dramatyczny jak przewidywano. Infekcji jest o wiele mniej, a w ostatnim czasie ich liczba spada. Co wpłynęło na taki stan rzeczy? Eksperci wskazują na kilka głównych czynników. Najważniejszym jest ten, że społeczeństwa afrykańskie są po prostu młodsze. W Afryce ludzie żyją znacznie krócej niż np. w Europie. Relatywna młodość społeczeństwa powoduje, że jest ono mniej narażone na ciężki przebieg choroby.

Ponad 90% infekcji wykryto u osób przed 60. rokiem życia, z czego 80% przechodziło COVID-19 bezobjawowo. Istotną rolę odgrywa również gęstość zaludnienia, która sprawia, że łatwiejsze jest dystansowanie się ludzi.

Ponadto wirusowi prawdopodobnie nie sprzyja klimat. Skutecznie zadziałały też przedsięwzięte przez rządy środki do walki z epidemią.

YAHOO!

A gdzie dementi?

Zdecydowanym i mocnym dementi zareagował wciąż anonimowy oskarżyciel kard. George’a Pella na informacje niektórych włoskich tytułów prasowych na temat tego, że kard. Giovanni Becciu rzekomo „mieszał” w australijskim oskarżeniu purpurata i miał przekupić świadków oskarżenia.

Wiadomość tą jako pierwszy podał uchodzący za poważny dziennik Corriere della Sera, a za nim przekazały ją także polskie media. Niestety, nie zauważono już przedruków dementi przekazywanych przez anonimowego oskarżyciela (przypomnijmy, że Sąd Najwyższy z Antypodów uznał jego oskarżenia za niewiarygodne i uwolnił kardynała od zarzutów) ani we włoskiej, ani w polskiej prasie. Absurdalnym oskarżeniom włoskich mediów zaprzeczył też sam kard. Becciu przez swojego adwokata. Prawnik odrzucił je stanowczo, stwierdzając, że to bzdury wyssane z palca i przejaw spiskowych teorii, które rozpalają umysły niechętnych kardynałowi ludzi.

2020-10-20 21:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję