Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zawsze z Janem Pawłem II

Myślą przewodnią tegorocznego XX Dnia Papieskiego jest hasło „Totus Tuus” (Cały Twój).

Niedziela rzeszowska 41/2020, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Totus Tuus

Archiwum Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Stypendyści papiescy w czasie zbiórki

Stypendyści papiescy w czasie zbiórki

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została założona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Program stypendialny zwany „budowaniem żywego pomnika św. Jana Pawła II” wspieramy naszymi ofiarami już 20 lat. W 2020 r. w program fundacji włączonych jest 60 uczniów i studentów z diecezji rzeszowskiej.

Pamiętajmy o św. Janie Pawle II

Poznawanie św. Jana Pawła II, który żył według zasady „Totus Tuus” oraz zgłębianie i rozpowszechnianie nauczania Papieża Polaka przez wiele osób zostało uznane za program osobistej formacji chrześcijańskiej i pomysł na ewangelizację we współczesnym świecie. A może się to dokonywać na kilku płaszczyznach.

Reklama

Poziom pierwszy to przypominanie osoby św. Jana Pawła II i jego nauczania w artykułach prasowych, audycjach radiowych czy telewizyjnych. W szkołach warto organizować papieskie akademie, konkursy papieskie i gazetki na korytarzu szkolnym czy w klasie, audycje przez radiowęzeł. Dokonuje się to także poprzez pielęgnowanie ważnych dat, np.: rocznica wyboru na papieża – 16 października, rocznica urodzin – 18 maja, rocznica śmierci – 2 kwietnia, rocznice pielgrzymek papieskich do Polski.

Drugi typ zadań polega na włączaniu się w inicjatywy modlitewne i apostolskie, które z osobą św. Jana Pawła II są ściśle związane. Do nich między innymi należą: obrona godności dziecka poczętego i Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, troska o chorych i cierpiących – Światowy Dzień Chorego, Dni Młodzieży – Niedziela Palmowa, pielęgnowanie ducha modlitwy, czego wyrazem jest adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, życie sakramentalne, kult świętych, a także organizacja Dnia Papieskiego.

Trzeci poziom związany jest z przeżywaniem wszystkich wymiarów swojego życia według dewizy św. Jana Pawła II „Totus Tuus” oraz jego szczegółowych kapłańskich rad i ewangelicznych podpowiedzi, jak np.: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, „Moi Młodzi Przyjaciele. Do was należy położyć zdecydowaną zaporę demoralizacji”.

Pielgrzymka ze św. Janem Pawłem II

Szczególnym znakiem Dni Papieskich w Rzeszowie jest możliwość pielgrzymki, której szlak wyznaczają kościoły związane z osobami, które św. Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy, stąd nazwa: „Pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II po Rzeszowie”. Zapraszamy w sobotę, 10 października br., w godz. 10-18 na osobistą pielgrzymkę – z intencją modlitewną za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie epidemii – do następujących miejsc: Katedra, Fara, Bazylika Pani Rzeszowa, kościoły: Matki Bożej Saletyńskiej, Świętego Krzyża, na Staromieściu, bł. Karoliny, św. Jadwigi, św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz Krzyż Ofiar Komunizmu.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Warszawie

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Artur Stelmasiak

Gdyby nie zaistniał Dzień Papieski, możliwe, że skupialibyśmy się tylko na kremówkach i na wspomnieniach - powiedział KAI prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Jan Drob podczas głównych uroczystości Dnia Papieskiego, które tradycyjnie już odbywają się w Warszawie. Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert galowy o godz. 16.00 przed kościołem akademickim św. Anny.

Mszą św. w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu stypendyści i mieszkańcy Warszawy rozpoczęli świętowanie XV Dnia Papieskiego. Ks. Dariusz Kowalczyk z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zachęcił w homilii do troski o osoby samotne, pozbawione rodzin, singli, ale także osoby samotne duchowo. - Nie jest dobry styl życia nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, przedkładanie kariery zawodowej nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia. Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów, zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na jej opiekę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję