Reklama

Kościół

Zaproszenie do szkoły Maryi

Podczas spotkania w Rzymie w 2003 r. św. Jan Paweł II podzielił się z młodymi swoim doświadczeniem: „Totus Tuus. Mocą tych słów mogłem przejść przez doświadczenie wojny, okupację nazistowską, a później także przez inne trudne powojenne doświadczenia”.

Ta postawa zawierzenia Maryi zaczęła się w Wadowicach. Po śmierci matki ojciec przyprowadził Karola przed wizerunek Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej i powiedział, że od tej chwili to Ona będzie jego matką.

Zawierzyć się Maryi

Reklama

Dojrzałą postawę zawierzenia Maryi ugruntowała w młodym Karolu lektura Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignon de Montforta. To w jej trakcie odkrył, że Matka Boża jest nie tylko Orędowniczką i Wspomożycielką, u której mamy szukać pomocy, ale przede wszystkim Wzorem i Przewodniczką na drogach posłuszeństwa Bogu. „Wierzyć w Boga i kochać Go – czytamy w orędziu na III ŚDM (1987 r.) – znaczy starać się zawsze czynić to, co Chrystus nam mówi zarówno w Piśmie Świętym, jak i poprzez nauczanie Kościoła. Nie jest to łatwe (...). Lecz taki jest właśnie program życia prawdziwie udanego i szczęśliwego (n. 3). Szkołą zawierzenia Matce Bożej jest modlitwa różańcowa. W niej przez ręce Maryi przedstawiamy Bogu nasze prośby, a jednocześnie wraz z Nią podążamy za Jezusem od Wcielenia aż do chwały nieba.

Młodzi uczniowie w szkole Maryi

Słowa „Totus Tuus” – hasło XX Dnia Papieskiego – wyznaczają także program działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Prowadzony od dwudziestu lat program stypendialny pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi rozwijać swoje zdolności i talenty, a tym samym odkrywać powołania otrzymane od Boga. Otrzymywana formacja w duchu papieskiego nauczania oraz doświadczenie wspólnoty stanowią nieodzowne wsparcie w niełatwej drodze ich realizacji. Informacje o budowie „żywego pomnika” św. Jana Pawła II można znaleźć na www.dzielo.pl .

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” - hasłem XVI Dnia Papieskiego

Hasłem XVI Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 9 października, będą słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W całym kraju, ale także poza jego granicami, sprawowane będą Msze św., organizowane koncerty, happeningi oraz spotkania propagujące nauczenia św. Jana Pawła II. Odbędzie się również zbiórka na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej, promującej wydarzenia XVI Dnia Papieskiego, kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podkreślił, że w obchodzonym w Kościele Roku Miłosierdzia hasłem obchodów Dnia Papieskiego nie mogły być inne słowa jak „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję